РФ не можуть виключити з проєкту Міжнародного термоядерного експериментального реактора

Джерело: відповідь єврокомісара з питань енергетики Дана Йоргенсена на запит депутатів Європарламенту

Євросоюз не має змоги виключити Росію з наукового проєкту Міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER), зазначив єврокомісар Дан Йоргенсен.

Угода не передбачає примусового виключення будь-якого учасника, зокрема й Росії. Єдиним передбаченим механізмом є добровільний вихід країни-учасниці.

Зазначається, що Росія вже два роки не очолює Раду ITER, хоча мала б за принципом ротації. Водночас РФ повністю виконала свої зобов’язання з постачання обладнання в межах проєкту, що, за словами Єврокомісії, зменшило залежність від неї.

Також повідомляється, що двосторонні контакти з Росією зведено до мінімуму. Це стосується й обмежень на закупівлю російських компонентів для європейських постачань до ITER, якими опікується об’єднання Fusion for Energy.

Окрім того, наголошується, що експлуатація реактора ITER не залежатиме від російських прав інтелектуальної власності. За угодою, усі сторони мають доступ до необхідних інтелектуальних ресурсів для успішного розвитку та функціонування установки.

До кінця 2025 року Єврокомісія планує представити стратегію ЄС у галузі термоядерної енергетики. Документ передбачатиме чіткий шлях до створення пілотного термоядерного енергоблоку, розбудову конкурентної індустрії технологій ядерного синтезу в Європі, а також розширення фінансування, включно з новим механізмом підтримки стартапів для залучення приватного сектора.

В ITER, окрім Росії, також входять Китай, Індія, Японія, Південна Корея та США. Проєкт реалізується на півдні Франції, водночас Європа покриває близько 45% його вартості, решта країн по близько 9% кожна.

Довідка. Міжнародний експериментальний термоядерний реактор – експериментальний проєкт, який передбачає побудову, випробовування й використання токамака, у якому завдяки реакції термоядерного синтезу вдасться отримувати значну кількість енергії без викидів діоксиду вуглецю та небезпеки радіації. Місцем його зведення обрано локацію біля дослідницького центру “CEA-Cadarache” в місті Сен-Поль-ле-Дюранс. Термін будівництва основних компонент — 2007-2025 роки. Термін завершення будівництва та початок використання дейтерій-тритієвої плазми заплановано на 2035 рік.

  • Санкції, які ускладнювали будівництво нових енергоблоків угорської атомної електростанції “Пакш-2”, скасовано. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто. За його словами, обмеження стосувалися Газпромбанку, через який фінансувався проєкт, і були запроваджені за президентства Джо Байдена. Тепер транзакції знову можливі.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 липня. Так, з початку доби відбулося 118 бойових зіткнень.

27 липня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати та Євросоюз уклали торговельну угоду за кілька днів до закінчення відведеного терміну.

ChatGPT може сприяти розвитку психозу на тлі зростання кількості запитів до штучного інтелекту по дружбу чи поради, попереджають лікарі Національної служби здоров’я Великої Британії.

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.