РФ прагне створити міграційну кризу на кордоні з Фінляндією – ISW
Джерело: ISW
В Інституті вивчення війни вважають, що Росія використовує тактику гібридної війни, намагаючись штучно створити міграційну кризу на кордоні з Фінляндією. Імовірно, ці заходи спрямовані на дестабілізацію НАТО.
Ще 18 листопада уряд Фінляндії закрив чотири КПП на південносхідній ділянці кордону з Росією після того, як фінська прикордонна охорона повідомила про близько 300 мігрантів з Франу, Ємену, Сомалі та Сирії.
Прикордонна служба Фінляндії зафіксувала 89 переходів мігрантів протягом дводенного періоду з 7 по 14 листопада — це різке збільшення порівняно з 91 переходом, зафіксованим із середини липня до 12 листопада.
Чотири контрольно-пропускні пункти поки що залишаються відкритими на північно-східному кордоні Фінляндії з Росією, і лише два КПП відкриті для мігрантів.
19 листопада агентство Reuters повідомило, що 18 листопада десятки мігрантів прибули на закриті пункти пропуску Нуйямаа і Ваалімаа у Фінляндії та зібралися навколо вогнища при мінусовій температурі.
20 листопада фінське видання Iltalehti повідомило, що влада Фінляндії розглядає можливість повністю закрити кордон з Росією в ніч на 21 листопада.
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо 14 листопада заявив, що російські прикордонники супроводжують або транспортують мігрантів до фінського кордону, а уряд Фінляндії 16 листопада заявив, що є ознаки того, що “іноземна влада чи інші суб’єкти” зіграли певну роль допомагаючи особам незаконно перетинати кордон.
Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL) повідомило 19 листопада, що Йоуко Кіннунен, начальник фінського пункту пропуску Вартіус, який залишається відкритим, заявив, що російські прикордонники відтіснили мігрантів до фінської сторони бар’єра, а потім закрили російський кордон.
“Малоймовірно, що ці мігранти продовжуватимуть залишатися на фінському кордоні за мінусових температур за власним бажанням після того, як фінські прикордонні органи відмовили їм у в’їзді до Фінляндії, що свідчить про те, що Росія, ймовірно, певним чином причетна до ситуації”, – зауважили в ISW.
Водночас у Кремлі спростували звинувачення Фінляндії в причетності Росії до створення штучного напливу мігрантів. Речник Кремля Дмитро Пєсков 17 листопада зреагував на оголошення про закриття чотирьох пунктів пропуску, заявивши, що Фінляндія обрала шлях протистояння, який є”великою помилкою”.
20 листопада Пєсков також заявив, що можливе рішення Фінляндії повністю закрити кордон “викликає лише глибокий жаль” і стверджував, що у минулому “русофобська” позиції фінів вже зашкодила стосункам двох держав.
В ISW додали, що ситуація на російсько-фінському кордоні дуже схожа на ситуацію з мігрантами на кордоні Білорусі та Польщі у 2021 році. Більш того, фахівці вважають, що теперішня провокація, як і два роки тому, спрямована на дестабілізацію НАТО.
Раніше ISW оцінював, що Кремль уможливив або, можливо, безпосередньо контролював, штучне створення Білоруссю міграційної кризи на її кордоні з Польщею, коли білоруські силовики допомогли тисячам близькосхідних мігрантів перетнути білоруський кордон до Польщі.
Кремль використав сфабриковану кризу 2021 року, щоб неправдиво звинуватити НАТО в агресії проти Білорусі.
У квітні 2023 року, коли стало відомо про вступ Фінляндії до НАТО, Пєсков пригрозив, що Росія вживе будь-яких “контрзаходів для забезпечення власної безпеки”.
Раніше ISW оцінював, що Кремль, можливо, намагається створити умови в інформаційному просторі для дестабілізації країн НАТО. на російських кордонах і відвертати увагу від війни в Україні.
ISW також постійно оцінює, що однією з цілей Путіна під час повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році був розвал НАТО – ціль, яку він продовжує переслідувати.
- У Фінляндії починають зводити тимчасові огорожі на кордоні з РФ. У будівництві прикордонника допомагають Збройні сили.
- Міністерство внутрішніх справ Фінляндії готує рішення про закриття всього кордону з Росією, щоб зупинити неконтрольований потік мігрантів до країни.
У соцмережах українці розкритикували нещодавно встановлений у Києві пам’ятнику загиблому Герою України Олександру Мацієвському через надто реалістичну воскову фігуру воїна та місце розташування.
Директорка Центру підтримки аеророзвідки, ветеранка та волонтерка Марія Берлінська наголосила, що глава РФ Володимир Путін особисто контролює виробництво дронів в Росії, оскільки розуміє потужність цього озброєння на фронті.
Вдень 7 грудня російські військові серйозно пошкодили обладнання прифронтової теплоелектростанції, внаслідок чого два енергоблоки зупинили роботу. ЗС РФ здійснили по одній з ТЕС артобстріл.
За період із серпня по жовтень обсяги обіцяної західної допомоги Україні скоротилися на 87 відсотків – фактично із 16 до двох мільярдів євро. Підтримка з боку Заходу впала до найнижчого рівня від початку війни РФ проти України наприкінці лютого 2022 року.
Президент України Володимир Зеленський полетить до Аргентини, аби відвідати інавгурацію свого аргентинського колеги Хав’єра Мілея.