РФ розширює потужності з виробництва «Шахедів» для атак на Україну взимку — ISW
Джерело: Інститут вивчення війни (ISW)
Росія продовжує розширювати внутрішні потужності з виробництва безпілотників, готуючись до своєї ударної кампанії проти України взимку 2024-2025 років.
РФ активно розширює виробництво іранських безпілотників “Шахед” на своєму заводі в спеціальній економічній зоні (ОЕЗ) “Алабуга”, що в Татарстані. У період з січня по вересень 2024 року завод виготовив 5760 дронів, що більш ніж удвічі перевищує виробництво 2023 року.
Це свідчить про те, що Росія готується до активних атак на Україну в зимовий період 2024-2025 років. Для цього на території заводу побудували нові виробничі приміщення та встановили захисні сітки, ймовірно, для захисту від можливих атак дронів.
Завод в Татарстані є головним російським виробником дронів “Шахед”. Він уже уклав угоду на виробництво 6000 дронів для російських військових до вересня 2025 року.
Джерела в українській розвідці також повідомляють, що завод почав виготовляти дрони-приманки, схожі на “Шахед”, які використовуються російськими військами для відволікання українських систем протиповітряної оборони. Вони в 10 разів дешевші, ніж ударні “Шахеди”. До кінця 2024 року Росія планує виготовити 10 000 дронів-приманок.
Крім того, Росія розвиває інфраструктуру, зокрема побудувала залізничну станцію поблизу ОЕЗ “Алабуга”, яка забезпечує пряме залізничне сполучення з Китаєм. Це може сприяти постачанню компонентів для дронів.
Попри це, Росія все ще має труднощі у виробництві якісних безпілотників через санкції, які ускладнюють доступ РФ до висококласних компонентів для дронів, тому Росія дедалі більше залежить від китайських двигунів низької якості.
Водночас українські сили досягли значного прогресу в радіоелектронній боротьбі, що дозволяє їм ефективніше збивати російські дрони. Однак Росія, ймовірно, продовжить коригувати свою тактику атак і намагатиметься завдати значної шкоди українській енергетичній та критичній інфраструктурі.
“Росія, ймовірно, має намір і надалі збільшувати виробництво та використання безпілотників “Шахед” після очікуваного підписання в січні 2025 року російсько-іранської Угоди про всеосяжне стратегічне партнерство”, – зазначають експерти Інституту вивчення війни.
- У ніч на 28 грудня російські окупанти випустили по Україні 16 безпілотників. Не обійшлось без наслідків.
- У Росії почали залучати неповнолітніх школярів до виробництва безпілотних літальних апаратів на заводі в особливій економічній зоні “Алабуга”.
Українські енергетики продовжують проводити безпрецедентну в історії ремонтну кампанію на пошкоджених ворожими атаками об’єктах енергетичної інфраструктури, повідомив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Агентства з розшуку та менеджменту активів, у межах запиту правоохоронного органу, провело заходи з виявлення та розшуку активів колишнього народного депутата України — проросійського олігарха. Ця особа, причетна до пособництва країні-агресору, наразі переховується за кордоном, але продовжує здійснювати інформаційний вплив, спрямований на підрив суверенітету України.
28 січня президент Володимир Зеленський прокоментував погрози прем’єра Словаччини Роберта Фіцо щодо блокування всієї допомоги від ЄС через заборону транзиту російського газу. Глава Української держави вказав зокрема на розв’язання питання енергоносіїв шляхом постачання американського LNG до Європи.
У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 28 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.
28 січня парламент Італії підтримав продовження постачання озброєння Україні до 31 грудня 2025 року.