РФ вербує жінок із різних країн світу для виробництва дронів «Shahed» у Татарстані – ЗМІ

Джерело: Bloomberg

Росія вербує іноземних жінок на роботу на заводах, що виробляють дрони “Shahed”, якими потім російські окупанти атакують міста України.

Як розповіли у виданні, на початку цього місяця близько 60 людей — молодих жінок та їхніх батьків — зібралися в актовій залі Університету Ботсвани, щоб послухати заклики своїх співвітчизників зібрати речі й переїхати майже за 9 600 кілометрів на північ від них – до Республіки Татарстан у Росії.

Під час заходу присутнім пропонували програму “навчання та працевлаштування” в Алабузькій особливій економічній зоні — промисловому комплексі за 12 годин на схід від Москви, який спеціалізується на машинобудуванні та виробництві дронів-камікадзе Shahed-136.

Мета програми “Алабуга Старт”, за інформацією з її сайту, — допомогти “молодим жінкам знайти офіційну високооплачувану роботу і створити світле майбутнє”. Для вступу на дворічну програму потрібно скласти іспити з “бізнес-симуляції” та базової російської мови, мати середню освіту, дійсний паспорт і довідку про стан здоров’я. В обмін учасниці отримують уроки російської мови та культури, проживання у гуртожитку за $44 на місяць і початкову зарплату до $860 на місяць.

Згідно з повідомленням, з моменту запуску у 2022 році “Алабуга Старт” привезла до Татарстану близько 350 жінок. Цьогоріч планують додати ще 8 500.

Під час сесії запитань і відповідей присутні запитували організаторів, що саме робитимуть молоді жінки в Росії. Чи направлять їх на роботу в збройові заводи? Чи можуть їх залучити до війни проти України? І чи є ризик потрапити в тенета торгівлі людьми, враховуючи повідомлення про примусову працю в Алабузі?

“Ми не беремо їх ні для участі у бойових діях, ні для виробництва дронів”, — запевнила одна з представниць Alabuga Start Гузель Галімзянова, назвавши подібні звинувачення наклепом від незадоволених заявників. “Вони працюють над розвитком нашого житлового фонду, а не виготовляють бомби”, – запевнила вона.

Однак міжнародні ЗМІ повідомляють, що реальність роботи в Алабузі значно суворіша за рекламовану.

У жовтні минулого року Associated Press повідомило, що африканських жінок примушують працювати на виробництві дронів у тяжких і небезпечних умовах за меншу зарплату, ніж обіцяли, із вирахуванням вартості проживання. Жінки розповіли, що працюють із токсичними речовинами без захисного спорядження та перебувають під постійним наглядом. Також за даними Інституту науки і міжнародної безпеки, понад 90% персоналу програми Start працювали саме на збиранні дронів із планом виробити 6 000 одиниць за рік.

Представники особливої економічної зони, уряду Республіки Татарстан і “Алабуги Старт” не відповіли на прохання Bloomberg прокоментувати цю інформацію. Міністр закордонних справ Ботсвани Феньо Бутале заявив, що нічого не знає про програму.

Зазначається, що в маркетингових матеріалах і навіть у ЗМІ інформація про “Алабугу Старт” жорстко контролюється. Статті про програму в невеликих інтернет-виданнях часто некритично повторюють офіційні тези, а учасники, готові публічно обговорювати свій досвід, фактично працюють на Алабугу.

Під час спілкування із Bloomberg одна з ефіопських учасниць, яка фігурує на сайті програми, сказала, що має отримати дозвіл від керівництва для коментаря, і більше не відповідала. П’ятеро інших також проігнорували запити.

Інша молода ефіопка розповіла агенції, що подала заявку через соціальні мережі близько місяця тому та чекає на квиток до Росії. Після заповнення анкети її контактував представник “Алабуги Старт” через WhatsApp, запропонувавши пройти тест-симуляцію бізнес-навичок. Далі її відправили до російського посольства, де вона заплатила близько $80 за візу. Російське посольство в Ефіопії коментарів не надало.

Згідно з розслідуванням незалежного російського медіа “Протокол”, в Алабузі суворо контролюють працівників, залучених до виробництва дронів, і накладають великі штрафи (від 1,5 до 2 млн рублів) за розголошення інформації.

До прикладу, студентів розташованого неподалік Алабузького політехнічного технікуму, які займалися складанням безпілотників до початку роботи проєкту “Алабуга Старт”, відрахували з навчального закладу, і їм загрожували штрафи від 1,5 до 2 млн рублів ($18 000 — $24 000), якщо їх викривали в розголошенні інформації про роботу.

Втім, із розширенням програми контролювати ситуацію стає складніше: в Аргентині цього місяця подали судову скаргу проти двох колишніх учасників реаліті-шоу “Великий брат”, які зняли рекламне відео для “Алабуги Старт”. Це викликало суспільний резонанс і звинувачення у сприянні торгівлі людьми.

У Ботсвані Інтерпол розпочав розслідування щодо можливої причетності “Алабуги Старт” до торгівлі людьми після виявлення підозрілих дописів у соцмережах, повідомив старший детектив Селебатсо Мокгосі. Одного з місцевих організаторів уже допитано.

“Однак для молодих жінок із безперспективним економічним становищем стабільна робота може стати визначальним чинником. Зарплати в Алабузі значно перевищують місцеві рівні в країнах, де рекрутують учасників, а після закінчення дворічного контракту пропонують можливість залишитися в Росії на постійній основі”, – резюмували журналісти.

27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися не враховувати вже надану допомогу у майбутній угоді про співпрацю щодо рідкісноземельних металів.

До кінця квітня 2025 року Чехія у межах своєї ініціативи спорядить Україні ще 400 тисяч великокаліберних боєприпасів, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.

27 квітня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Україна не повинна погоджуватися на пропозицію президента США Дональда Трампа поступитися територією в обмін на припинення вогню з Росією, оскільки це було б схоже на “капітуляцію”.

У Генштабі повідомили про завершення другого етапу проєкту з психологічної реабілітації та відновлення боєздатності військовослужбовців Сил оборони України за підтримки НАТО.

Російська пропаганда запустила масштабну кампанію дезінформації, поширюючи фейки про нібито “звірства ЗСУ” на території Курської області. Мета — мобілізувати населення РФ на підтримку війни та виправдати злочини проти людяності.