Російська економіка досягла критичної точки – The Telegraph

Джерело: The Telegraph

Через нестачу робочої сили Росія опинилась на межі своїх виробничих можливостей.

Голова центробанку РФ Ельвіра Набіулліна здобула ворогів у вищих колах російської влади. Цієї осені вона викликала хвилю гніву серед олігархів Путіна.

Після того, як у жовтні центробанк РФ підвищив відсоткову ставку до 21%, очільник державного оборонного конгломерату “Ростех” Сергій Чемезов заявив, що такий крок – “потужне гальмо для подальшого промислового росту”. Він додав, що політика Набіулінної може призвести до “стагфляції” у російській економіці.

Олігарх Олексій Мордашов, який володіє великою сталеварною компанією, також поскаржився, що тепер підприємствам вигідніше зупинити розробку та покласти свої кошти на депозит.

“Вона зробила багато речей, які змусили багатьох інших союзників Путіна верещати. (Чемезов) користується лояльністю Путіна. Але це не має значення”, – сказав Річард Конноллі, науковий співробітник Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

Набіулінна – одна з небагатьох осіб, яких делегує Путін. За словами Конноллі, Путін вклав багатосвого політичного капіталу у підтримку Набіулліної.

Все тому, що Путін розуміє: економічні проблеми можуть повалити уряд. Ігнорувати олігархів можна, але інфляцію – ні.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, російська еконімка утрималась на плаву попри прогнози та повідомлення, що санкції завдадуть шкоди. Та за майже три роки війни попереджувальні знаки для РФ почали блимати червоним.

“Тріщини почали з’являтись”, – сказав Вільям Джексон з Capital Economics.

Бізнес у РФ паралізований через критичну нестачу робочої сили. Різкий ріст інфляції змусив російські супермаркети зберігати масло у холодильниках з магнітними замками, аби його не крали.

Нові великі підвищення відсоткових ставок неминучі, а економіка все ще дуже вразлива до падіння цін на нафту.

Минулого тижня центробанк РФ був змушений втрутитись після того, як російський рубль впав щодо долара та юаня до найнижчого рівня з березня 2022 року.

Одна з найприголомшливіших статистичних даних Росії – рівень безробіття, який сягнув рекордно низького рівня у 2,3% у жовтні. Цифра, нечувана раніше в історії Росії.

“Для ринку, що розвивається, смішно мати рівень безробіття понад 2%. Такого ніколи не було в російській історії”, — зауважила Еліна Рібакова, старша наукова співробітниця Інституту міжнародної економіки Петерсона (PIIE).

Ця цифра є ознакою величезної нестачі робочої сили. Мільйони росіян були мобілізовані на війну, або залучені до розробки озброєння, безпілотників тощо.

У жовтні центробанк РФ повідомив, що понад 80% російських компаній мають брак персоналу. Є поширені повідомлення про фірми, які наймають старшокласників і пенсіонерів для заповнення вакансій.

“В економіці більше немає вільних рук”, — сказала Набіулліна в жовтні.

До повномасштабної війни проти України у Росії змушували вчителів похилого віку виходити на пенсію, аби звільнити місце для молодих фахівців. Але станом на сьогодні ситуація кардинально протилежна.

“Нас благають залишитися”, — сказала Bloomberg 72-річна викладачка одного з російських коледжів. За її оцінками, до 70% вчителів – пенсійного віку.

Брак робочої сили означає дві речі. По-перше, Росія не може більше нарощувати видобуток.

Набіулліна наприкінці жовтня попередила парламент, що “попит значно перевищив виробничі можливості економіки”.

Росія змушена звертатися до Північної Кореї за працівниками та зброєю.

“У них немає ні заводів, ні людей, щоб виробляти більше. Це найбільша проблема для Росії на цей час. Вони перебувають на межі зламу — не в тому сенсі, що завтра вони зазнають краху, а в тому сенсі, що вони досягли максимуму того, що вони можуть виробити, і максимальної кількості людей, яких вони можуть залучити до військового виробництва”, – зауважила Рібакова.

По-друге, через обмеження пропозиції та двозначне зростання заробітної плати, яке не відповідає зростанню продуктивності, ціни швидко зростають.

Згідно з офіційними даними, у жовтні ціни зросли на 8,5% порівняно з 2023 роком, що понад удвічі перевищує цільову ставку центрального банку в 4%. Аналітики вважають, що реальний рівень інфляції набагато вищий.

“Я думаю, що це від 15% до 20%. Ключова ставка становить 21%, тож якщо ви позичаєте в банку, фактична ставка буде набагато вищою, скоріше 30%.”, — сказав Конноллі.

Він додав, що така ситуація мала б зруйнувати економіку, але насправді це не так.

“Причина цього в тому, що якщо реальний рівень інфляції вищий, реальна процентна ставка набагато нижча”, – пояснив він.

Згідно з альтернативним показником, проведеним дослідницькою компанією Romir, вартість повсякденних товарів і послуг у листопаді зросла на 28% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Росія знайома з двозначною інфляцією. Без урахування воєнного періоду ціни зросли на понад 16% ще у 2015 році. Але якщо зростання цін сягне 40% або 50%, це почне ставати проблематичним, вважає Конноллі.

“Я думаю, що це поставило б під сумнів питання монетарної стабільності, і це те, що, на мою думку, хвилює Путіна”, – сказав він.

Вільям Джексон зауважив, що центробанк РФ “явно стурбований і дуже агресивно підвищує процентні ставки. Я підозрюю, що вони можуть досягти 25% протягом наступного місяця або близько того”.

Нове падіння курсу рубля посилить інфляційний тиск через подорожчання імпорту.

Наприкінці листопада, намагаючись підтримати валюту, центробанк Росії заявив, що припинить купівлю іноземної валюти до кінця року після того, як нові санкції, запроваджені США проти його фінансового сектора, сколихнули ринки.

Адміністрація Байдена зробила нові кроки, щоб обмежити використання Росією міжнародної фінансової системи, запровадивши нові санкції проти Газпромбанку та завдавши удару по російській системі переказу фінансових повідомлень (SPFS) – альтернативі міжнародній системі грошових переказів Swift, створеній Кремлем в очікуванні санкцій.

Capital Economics прогнозувала, що інфляція зросте трохи більш ніж на 9%у найближчі місяці, але нещодавнє падіння рубля означає, що ця цифра, ймовірно, наблизиться до 11%, сказав Джексон.

Після скорочення на 1,2% у 2022 році російська економіка зросла на 3,6% у 2023 році, і Міжнародний валютний фонд (МВФ) очікує, що цього року країна знову зрівняється з цим показником.

Але цифри ВВП маскують те, що стало дворівневою економікою.

Підприємства, які служать війні, розвиваються коштом державних субсидій, бюджету, підтримки та пільгового кредитування. Всі інші підприємства страждають через високу процентну ставку.

“Бути прибутковим дуже важко. Ви вже бачите занепад більшості виробничих галузей, які не пов’язані з війною”, — зауважила Рібакова.

За її словами, невійськова економіка Росії може впасти в рецесію, оскільки уряд за будь-яку ціну намагається зберегти військове виробництво.

“Я думаю, що вся справа в ціні на нафту. Якщо ціна на нафту підніметься до 40-50 доларів, це точно станеться наступного року”, – додала вона.

Залежність Росії від нафтового ринку є її найбільшою слабкістю, додав Конноллі.

“Російський бюджет не залежить від нафтових надходжень такою мірою, як це було п’ять років тому, але це все ще єдина найважливіша змінна, яка може впливати на ситуацію в будь-якому напрямку”, – пояснив він.

Тому одна з найбільших загроз для економіки Росії може виходити від одного з її найближчих союзників – Китаю. Якщо друга за величиною економіка світу продовжить падати, це матиме серйозні наслідки для світового попиту на нафту.

Погляди також прикуті до Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) під керівництвом Саудівської Аравії та її союзників, які сигналізували про збільшення поставок нафти, що призведе до зниження цін.

США також можуть збільшити власний видобуток нафти, що є ключовою метою обраного президента Дональда Трампа.

Це питання на найближчі місяці. На сьогодні в Росії більшою проблемою є ціна на масло.

  • Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.
  • Аналітики ISW вважають, що у наступного року російську економіку очікують значні проблеми. Про це свідчать останні економічні кроки Кремля і стурбованість президента РФ Володимира Путіна.

В Україні чоловіка вперше обмежили у праві керувати транспортним засобом через недотримання правил військового обліку. Таке рішення ухвалив Кузнецовський міський суд Рівненської області 22 січня.

Генеральний штаб ЗСУ підтвердив ураження нафтопереробного заводу в Краснодарському краї РФ.

Служба безпеки спільно з Нацполіцією затримали російських агентів, які підірвали вибухівку поблизу ТЦК у Павлограді (Дніпропетровщина) 2 лютого.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) оголосило про відправлення у відпустку більшості своїх співробітників по всьому світу. Виняток становитимуть лише ті, хто виконує критично важливі функції, а також представники керівництва та спеціальних програм.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) було змушене відкласти ротацію своєї місії на окупованій Запорізькій АЕС через відсутність гарантій безпеки з боку Росії.