Російське ГРУ звинувачують у підпалах посилок в Європі — розслідування
Джерело: Tagesschau
Європейські служби безпеки дійшли висновку, що за серією підпалів посилок у логістичних центрах у Німеччині, Польщі та Великій Британії в липні 2024 року стоїть російське ГРУ. Інциденти розглядаються як частина масштабної диверсійної операції, спрямованої на дестабілізацію країн НАТО та випробування можливості атак на авіарейси до Північної Америки, мовиться у спільному журналістському розслідуванні німецьких медіакомпаній WDR та NDR, а також газети Süddeutsche Zeitung, повідомляє Tagesschau.
Інциденти з підпаленими посилками
- 20 липня 2024 року: У логістичному центрі DHL в аеропорту Лейпцига (Німеччина) загорілася посилка, що містила магнієву вибухівку, замасковану під масажер. Пожежа сталася на землі, уникнувши потенційної катастрофи в повітрі.
- 21 липня 2024 року: Подібний інцидент стався у Варшаві (Польща), де посилка з аналогічним вмістом загорілася в логістичному центрі.
- 22 липня 2024 року: У Бірмінгемі (Велика Британія) посилка, що надійшла з Литви, загорілася в складі DHL, спричинивши пожежу.
- Ще одну посилку, призначену для доставки до Польщі, вдалося перехопити до її активації.
Усі чотири посилки містили магнієві запалювальні пристрої, замасковані під побутові товари, такі як масажери та косметика. Магній є особливо небезпечним, оскільки його важко загасити, особливо в умовах авіаперевезень.
Європейські служби безпеки встановили, що ці інциденти були частиною скоординованої операції ГРУ, в якій брали участь близько десяти осіб, включаючи високопоставлених офіцерів російської військової розвідки. Одним з організаторів операції названо полковника ГРУ Дениса Смольянинова, який у грудні 2024 року потрапив під санкції ЄС за вербування агентів для диверсій у Європі.
Для реалізації операції ГРУ залучало мешканців європейських країн, які не були кадровими співробітниками розвідки. Так званих “одноразових агентів” знаходили через месенджери, пропонуючи оплату за виконання, на перший погляд, невинних завдань. Серед них був 27-річний українець з Катовіце (Польща), який наразі заарештований. У квітні 2023 року його засудили в Польщі до двох років і десяти місяців ув’язнення за відмивання грошей та кібершахрайство, але влітку 2024 року він перебував на волі, оскільки вирок ще не набув чинності.
У лютому 2025 року обшуки також пройшли у ще одного українця в одному з великих міст на сході Німеччини. Його запідозрили в контактах з литовцем, який закладав вибухівку в посилки в Литві. Однак обвинувачення проти українця не висувалися. Він заявив, що не був особисто знайомий зі зловмисником, а лише написав йому в Telegram на прохання знайомого, що посилка загубилася, не знаючи, для чого це було потрібно. Литовця заарештували.
За даними слідства, підпали були “тестовим запуском” перед потенційними атаками на авіарейси до США та Канади. У серпні 2024 року українець з Варшави відправив дві посилки до США та Канади, які не містили вибухівки, але містили трекери. Ймовірно, так зловмисники хотіли відстежити точний маршрут доставки. Відправника посилок заарештовано. Він та інші завербовані особи обвинувачуються в диверсійній діяльності в інтересах Росії.
Після цих інцидентів США посилили заходи безпеки для вантажів, що надходять з Європи. Європейські країни також активізували розслідування та співпрацюють у межах спільних слідчих груп. Росія заперечує свою причетність до операції з посилками, називаючи всі звинувачення “параноєю” та “теоріями змови”.
Раніше Європейські спецслужби попередили уряди своїх країн про плани Росії щодо здійснення диверсій по всьому європейському континенту. Відомості надійшли від розвідувальних агентств трьох європейських країн.
За їхньою інформацією, Росія активізувала підготовку прихованих вибухів, підпалів та пошкодження важливої інфраструктури, діючи як безпосередньо, так і через підставних осіб. Ці зусилля описуються як більш агресивні та скоординовані, ніж раніше.
Томас Хальденванг, керівник Федерального відомства з охорони конституції Німеччини, висловив занепокоєння щодо збільшеного ризику диверсій.
Ми оцінюємо ризик контрольованих державою диверсійних дій як такий, що значно зріс, — сказав він.
Інформація про російські диверсійні дії також передається через служби безпеки НАТО, де відмічають “чіткі та переконливі” плани Москви на великомасштабні та добре організовані операції.
Ми повідомляли, що представники розвідки США та союзників відслідковують зростання кількості диверсійних операцій у Європі з боку РФ. Дії РФ є частиною російської кампанії з підриву постачання озброєння Україні.
Операції включають підпали або спроби підпалів низки об’єктів, зокрема складу у Великій Британії, лакофарбового заводу в Польщі, житлових будинків у Латвії та магазинів IKEA у Литві.
Також зазначається, що особи, яких підозрюють у роботі на РФ, могли планувати напади на військові бази США.
Хоча такі дії можуть здатися випадковими, американські та європейські посадовці з безпеки запевняють, що вони є частиною узгоджених зусиль Росії, які спрямовані на уповільнення збройових постачань Києву. Офіційні особи зауважили, що цією кампанією керує російська військова розвідка ГРУ.
Атаки не перервали потік озброєння в Україну, однак деякі представники служби безпеки пояснили, що Росія намагається посіяти страх і змусити європейські країни посилити безпеку в усьому ланцюжку постачання зброї, додаючи витрати та сповільнюючи темпи передачі.
- Росіяни вчиняли диверсії на кур’єрських складах у Великій Британії, Німеччині та Польщі, використовуючи посилки з секс-іграшками, косметикою та подушками.
- Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.
- В Європі відбулася низка подій, пов’язані з активізацією російської агентури. Зокрема у Великій Британії двом чоловікам висунули звинувачення у підпалі складу з озброєнням для допомоги Україні. У Польщі арештовано дев’ятьох осіб за підозрою у вчиненні диверсій, скоєних за вказівками російських спецслужб.
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.
23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.