Російсько-українська війна прискорює глобальну кліматичну кризу
Джерело: The Guardian
Викиди, спричинені за два роки повномасштабної російсько-української війни, перевищили щорічні викиди парникових газів, створені окремо 175 країнами, що посилило глобальну кліматичну кризу.
Дослідження свідчать, що повномасштабне російське вторгнення призвело до утворення щонайменше 175 000 000 тонн еквівалента вуглекислого газу.
Це відбулось через наслідки прямих бойових дій, пожеж, викликаних обстрілами, змін маршрутів рейсів, вимушену міграцію та витоки, викликані ударами РФ по інфраструктурі, яка використовує викопне паливо. У звіті також враховано майбутню шкоду під час відбудови зруйнованих об’єктів.
У ці 175 000 000 тонн входять вуглекислий газ, оксид азоту та гексафторид сірки, які є найпотужнішими з усіх парникових газів. Ці цифри еквівалентні пробігу 90 000 000 бензинових авто за рік та набагато вищі, ніж загальний обсяг викидів окремих країн, зокрема Нідерландів, Венесуели та Кувейту у 2022 році.
За всю історію війн уряди не враховували кліматичні наслідки бойових дій і військово-промислового комплексу загалом. Офіційні дані вкрай неоднорідні або відсутні через військову таємницю, а доступ дослідників до них обмежено. Економічні наслідки викидів парникових газів ще більш незрозумілі.
Та відповідно до звіту Ініціативи з обліку парникових газів під час війни (IGGAW) – дослідницького колективу, який частково фінансується урядами Німеччини та Швеції, а також Європейським кліматичним фондом – Російська Федерація за два роки повномасштабної війни повинна відшкодувати 32 мільярди доларів за шкоду, завдану клімату.
Генасамблея ООН заявила, що Росія повинна виплатити Україні компенсацію за війну. Це змусило Раду Європи створити реєстр збитків, який включатиме і збитки за викиди в атмосферу. Для відшкодування можуть використати заморожені активи Росії. Оцінка відшкодування спирається на нещодавнє рецензоване дослідження, яке розрахувало соціальну вартість вуглецю в 185 доларів США за кожну тонну викидів парникових газів.
“Росія шкодить Україні і нашому клімату. Цей “конфліктний вуглець” є значним і буде відчутним у всьому світі. Потрібно змусити Росію заплатити за це. Заплатити Україні та країнам глобального півдня, які постраждають найбільше від кліматичної кризи”, – заявив представник IGGAW Леннард де Клерк.
Цей звіт є найповнішим аналізом кліматичних втрат будь-якого конфлікту, і це вперше розраховано відшкодування за наслідки клімату, пов’язані з війною.
У звіті виявлено наступне:
- Третина військових викидів походить безпосередньо від військової діяльності, причому паливо, що використовується російськими військами, має 35 мільйонів тонн CO2 – єдине найбільше джерело парникових газів. Інші джерела включають виробництво вибухівки з високим вмістом вуглецю, боєприпасів і захисних стін уздовж лінії фронту обома країнами, а також паливо, яке використовують союзники для доставки військового обладнання.
- Інша третина пов’язана з величезною кількістю сталі та бетону, які знадобляться для реконструкції пошкоджених і зруйнованих шкіл, будинків, мостів, фабрик і водних станцій. Деякі реконструкції вже відбулися, а в деяких випадках замінені споруди знову зруйновано. За словами Нети Кроуфорд, авторки книги “Пентагон, кліматичні зміни та війна”, масштаби впливу вуглецю в довгостроковій перспективі залежатимуть від того, чи використовуються для відновлення традиційні, вуглецевоємні чи сучасні, більш стійкі методи та матеріали.
- Остання третина спричинена пожежами, зміною маршрутів комерційних літаків, ударами по енергетичній інфраструктурі та переміщенням майже 7 мільйонів українців і росіян.
Ландшафтні пожежі зросли в обсягах та інтенсивності по обидва боки кордону після вторгнення. Відповідно до аналізу, мільйон гектарів випалених полів і лісів пов’язані з військовими причинами. Більшість пожеж виникли поблизу лінії фронту, але невеликі пожежі вийшли з-під контролю по всій країні через передислокацію лісників, пожежників та техніки. З 4216 пожежних автомобілів України пошкоджено майже 40%.
Росія навмисно націлилася на енергетичну інфраструктуру, особливо в перші місяці війни, що призвело до великих витоків потужних парникових газів. Метан, який витік у море після руйнування газопроводів Nord Stream 2, утворив близько 14 млн т CO2e. Вважається, що ще 40 тонн елегазу (еквівалент приблизно 1 мільйону тонн CO2) вилилося в атмосферу через удари Росії по високовольтних мережах України. Елегаз використовується для ізоляції електричних розподільних пристроїв і має майже в 23 000 разів більший нагрівальний потенціал, ніж вуглекислий газ.
Споживання авіаційного палива стрімко зросло, оскільки європейським і американським комерційним авіакомпаніям заборонено влітати в російський повітряний простір, а австралійські та деякі азійські перевізники, як запобіжний захід, використовують обхідні маршрути. Додаткові кілометри призвели до викидів щонайменше 24 мільйонів тонн CO2.
Аналіз свідчить, що вимушене переміщення людей, які рятувались від наслідків війни чи призову, призвело до викидів майже 3,3 мільйона тонн CO2e. Мовиться про транспортні викиди через перевезення мільйонів українців та росіян, які втікають від війни.
“Цей аналіз є найактуальнішим та найретельнішим відображенням кліматичних наслідків російського вторгнення, який у нас є. Він допомагає розвіяти туман війни щодо екологічних наслідків конфлікту. Це буде важливим моментом у справі про репарації, які ми вибудовуємо проти Росії”, – сказав Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.
- В ООН б’ють на сполох через безпрецедентну спеку на планеті, яка фіксується вже протягом року.
Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця повідомив, що 30 жовтня відбудеться засідання Ради Безпеки ООН у зв’язку з використанням Росією північнокорейських військ у війні проти України.
Європейська комісія вперше публічно розкритикувала телемарафон “Єдині новини” в Україні, зазначивши, що країна повинна працювати над відновленням плюралізму в медіа.
Метеорологи зафіксували новий антирекорд на горі Фудзі: вперше за 130 років до кінця жовтня на її вершині відсутній сніговий покрив. Зазвичай гора, яка є найвищою точкою Японії (3776 м), вкривається снігом на початку жовтня, що цього року не сталося.
Пластиковий прототип мисливця за головами Боби Фетта із “Зоряних війн” продали на аукціоні за рекордні $1,3 млн, що зробило фігурку найдорожчою іграшкою в історії.
Служба безпеки України викрила 12 осіб, які, використовуючи вайбер і телеграм, намагалися зірвати мобілізацію та публікували локації ЗСУ.