Росія хоче відвоювати Курську область до можливих переговорів — WP
Джерело: The Washington Post
Боротьба за Курську область Росії набирає обертів, оскільки Кремль прагне повернути контроль над цією територією перед можливими переговорами з новою адміністрацією Трампа.
Україна утримує частину Курської області після вторгнення в серпні, але, попри втрату частини своїх початкових завоювань, зберігає позиції. Росія, за оцінками, перекинула в регіон 10 000 північнокорейців та почала новий контрнаступ.
Кремль, ймовірно, хоче вигнати українських солдатів із Курська до переговорів, щоб обговорювати лише українську землю, а не території, захоплені Росією.
Володимир Путін не готовий поступатися територіями, включаючи Курськ, і хоче, щоб будь-яка угода відображала “реалії на місцях”. Російська риторика щодо мирних переговорів стала більш жорсткою, зокрема Сергій Лавров відкинув пропозиції про замороження конфлікту.
Обстановка на Курському напрямку
Але останній штурм не пройшов для росіян гладко. Після більш ніж тижня безперервних боїв Росія досягла лише невеликих успіхів, втративши при цьому значну кількість військ і техніки.
Українські солдати кажуть, що, попри посилення тиску, вони значною мірою утримують лінію фронту.
39-річний Олександр, який займається розвідкою в Курській області у складі 82-ї бригади, розповів, що за останні дні українські війська знищили понад 50 одиниць російської техніки, включаючи БТРи і танки. За його словами, російські солдати продовжують припускатися тих самих помилок, рухаючись дорогами, які контролюються українськими вогневими засобами, пропускаючи повороти або навіть обстрілюючи власні піхотні позиції.
На тлі постійних повідомлень про те, що росіяни жорстоко поводяться з полоненими українцями, він сам став свідком вбивства солдатів, які потрапили в полон, в режимі реального часу за допомогою відео з безпілотника.
У понеділок Олександр бачив, як російські солдати зайняли українську позицію, захопили двох солдатів, а потім застрелили їх.
У відповідь український командний пункт запустив рій безпілотників на росіян, щоб спробувати вбити російських солдатів і знищити їхній транспортний засіб. У ті кілька хвилин “росіяни, які страчували наших полонених, були нашою найпріоритетнішою ціллю”, – сказав Олександр, додавши, що згодом Україна знову зайняла цю позицію.
Артем Єфанов, оператор безпілотника 82-ї бригади сказав, що він бачив, як російські війська застрягали в болотах, трясовинах і річках, а багниста місцевість заважала їм успішно просуватися вперед.
“Ми тримаємо оборону. Це стало складніше, але у нас є засоби”, — сказав Єфанов.
За словами Єфанова, нещодавні протести з боку переміщених мешканців Курська продемонстрували, що вторгнення України спричинило значні внутрішні проблеми для Росії. Останній російський наступ, ймовірно, має менше відношення до Трампа, сказав він, і більше до “політичних амбіцій Путіна, який хоче сказати: “Ми можемо впоратися, ми можемо звільнити Курську область за три дні”, так само, як вони планували окупувати Київ за три дні”.
“Росіяни прискорюють темп своїх операцій і збільшують кількість і масштаб своїх броньованих атак, ймовірно, намагаючись придушити українських захисників і витіснити українські війська з Курська”, – сказав Джордж Баррос, аналітик з Інституту вивчення війни.
Ймовірні перемовини
Київ, публічно відкидаючи пропозиції щодо обміну землі на мир, також придивляється до майбутнього президентства Трампа і хоче зберегти Курськ на столі переговорів так само сильно, як і Росія, яка прагне його відсунути.
Однак зростають сумніви щодо того чи Путін взагалі розглядає можливість переговорів.
“Путін, ймовірно, вважає, що він на переможній смузі і навіщо йому зараз вести переговори, тому його вимоги, ймовірно, будуть надзвичайно високими”, – сказала Камілла Гранд, колишня помічниця генерального секретаря НАТО, яка зараз є видатним науковим співробітником Європейської ради з міжнародних відносин.
Залишається з’ясувати, чи є заяви Путіна про максималістські вимоги переговорною тактикою, чи “він має це на увазі, тому що він поклав так багато сил на цій війні, що компроміс не буде для нього прийнятним”, – сказала вона.
Роб Лі, старший науковий співробітник Філадельфійського інституту зовнішньополітичних досліджень, сказав, що Україна, ймовірно, розглядає Курськ як потенційний майбутній важіль впливу на переговори, але недоліком є те, що операція значно обтяжила її військових.
За словами аналітиків, українські втрати на сході Донецької області, які вже були тривожною тенденцією влітку, прискорилися в середині серпня — середині вересня. За словами Лі, за останні три місяці російські війська в Україні просунулися швидше, ніж будь-коли з 2022 року.
З наближенням зими листя зникає, що ускладнює маскування на війні, безпілотники стежать за кожним кроком. Багнисті болота незабаром можуть замерзнути. Україні потрібно буде вирішити, на чому зосередити свої обмежені війська і озброєння, попередив Лі.
“Куди вони надсилають підкріплення? Тому що якщо ви зосередитеся на утриманні Курська, це може поставити інші частини фронту під більший ризик”, – сказав він.
- Триває 997-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 719 тисяч осіб.
- Оператори 73-го морського центру Сил спеціальних операцій України провели успішну евакуацію 16 військовослужбовців трьох різних підрозділів Сил оборони України, що потрапили в оточення в Курській області РФ.
- Новообраний президент США Дональд Трамп незабаром призначить мирного посланника, який очолить переговори про припинення війни між Україною та Росією.
- Після перемоги Дональда Трампа на виборах, Росія різко збільшила кількість своїх дальніх атак безпілотниками на Україну.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.
Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.
Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.