Росія обнулила мито на експорт пшениці вперше з 2021 року

Джерело: Bloomberg

Росія скасувала експортне мито на пшеницю, намагаючись пожвавити продажі після різкого падіння обсягів експорту. Це перше таке рішення з моменту запровадження мита у червні 2021 року.

Міністерство сільського господарства РФ оголосило, що з 9 по 15 липня ставка мита становитиме нуль рублів за тонну. Для порівняння, з 2 по 8 липня мито становило 56,3 рубля (близько 70 центів). Ще пів року тому, у грудні, експортне мито на пшеницю сягало 4 769 рублів (60 доларів) за тонну.

У Росії діє система плаваючих мит на пшеницю, кукурудзу та ячмінь, які розраховують щотижня, залежно від співвідношення між базовими та ринковими цінами. Скасування мита свідчить про прагнення Кремля зберегти конкурентоздатність на світовому ринку.

За даними Російського зернового союзу, у червні РФ експортувала 1,12 мільйона тонн пшениці – це на чверть менше, ніж за аналогічний період минулого року. З липня 2024 по червень 2025 року очікуване падіння загального експорту становить 28%, або до 41,5 мільйона тонн.

Ще у травні віцепрем’єр Дмитро Патрушев визнав серйозне скорочення обсягів експорту зерна й закликав до негайних заходів для збереження частки на ринку. Тоді ж Міністерство сільського господарства заявило, що збереже механізм експортного мита, але змінить базові ціни, на основі яких воно розраховується.

На тлі посилення конкуренції на глобальному зерновому ринку і надлишку пропозиції, цей крок виглядає як спроба Росії не втратити позиції головного експортера пшениці.

Росія скасувала експортне мито на пшеницю, намагаючись пожвавити продажі після різкого падіння обсягів експорту. Це перше таке рішення з моменту запровадження мита у червні 2021 року.

У ніч на 5 липня українські захисники вразили ворожий аеродром “Борисоглєбськ” що у Воронезькій області РФ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Джиллі – собака породи малінуа, що все своє життя до початку повномасштабного вторгнення несла службу на КПП “Чонгар” – контрольно-пропускний пункт з тимчасово окупованим Кримом. Її власник Ден, прикордонник з Херсонщини, з малечку виховував та соціалізував Джиллі, навчав на пошук наркотичних засобів для роботи. 24 лютого, коли росіяни стрімко просувались на усіх напрямках, саме КПП “Чонгар” був першим взятим об’єктом. Наряд Дена з собакою після обстрілу не змогли провести успішну евакуацію і були в оточені. Військовослужбовців взяли в полон, Джиллі наказали відпустити. Тоді вони бачились востаннє.

4 липня між Україною та РФ відбувся ще один обмін військовополоненими, про який було домовлено на зустрічі у Стамбулі. У межах цих обмінів додому повертають важкохворих та молодше 25 років.