Росія подвоює бюджет на оборону на 2023 рік, оскільки витрати на війну стрімко зростають – Reuters

Джерело: Reuters

Росія подвоїла цільові витрати на оборону на 2023 рік, до понад 100 мільярдів доларів – це третина всіх державних витрат, оскільки витрати на війну в Україні зростають і посилюють тиск на фінанси РФ.

Ці цифри проливають світло на витрати Росії на повномасштабну війну у той час, коли дані про бюджетні витрати по секторах більше не публікуються.

Вони свідчать, що тільки в першій половині 2023 року Росія витратила на оборону на 12% – або на 600 мільярдів рублів – більше від суми у 4,98 трильйона рублів (54 мільярди доларів), які вона спочатку планувала на 2023 рік.

Витрати на оборону за перші шість місяців 2023 року склали 5,59 трильйона рублів, що становить 37,3% від загальних 14,97 трильйона рублів, витрачених за цей період, йдеться в урядовому документі РФ, з якими ознайомилось агентство. Бюджетний план Росії передбачає 17,1% від загального обсягу витрат на “Національну оборону”.

Уряд і міністерство фінансів Росії не відповіли на прохання прокоментувати ці цифри.

Зростання витрат на війну сприяє скромному економічному відновленню Росії цього року завдяки збільшенню промислового виробництва, але вже підштовхнуло бюджетні фінанси до дефіциту приблизно у 28 мільярдів доларів – ця цифра посилюється падінням доходів від експорту.

Збільшення витрат на оборону може ще більше збільшити дефіцит, тоді як зростання виробництва може канібалізувати інші сектори та витіснити приватні інвестиції.

Підрахунки Reuters на основі документа показали, що Росія витратила на оборону за перші шість місяців 19,2% усіх спочатку запланованих бюджетних витрат на 2023 рік в цілому.

За останніми оприлюдненими даними, Москва витратила на армію в січні та лютому 2 трильйони рублів. У першому півріччі поточного року видатки бюджету на 2,44 трлн рублів перевищили показники за аналогічний період 2022 року. Згідно з документом, 97,1% цієї додаткової суми спрямовано на оборонний сектор.

Документ передбачав нову оцінку щорічних витрат на оборону в 9,7 трлн рублів, що становить третину від загальних цільових витрат у 29,05 трлн рублів, що стане найвищою часткою принаймні за останнє десятиліття.

У період з 2011 по 2022 рік Росія витрачала на оборону мінімум 13,9% і максимум 23% свого бюджету.

Згідно з документом, Росія вже витратила 57,4% свого нового річного оборонного бюджету.

Військове виробництво сприяло значному відновленню промислового виробництва, і аналітики кажуть, що державні оборонні контракти були ключовим фактором відновлення економіки Росії до зростання ВВП цього року зі скорочення на 2,1% у 2022 році.

Конкретне фінансування оборони належить до закритих видатків, але деякі дані, хоча вони вже не є публічними, поширюються. Наприклад, у документі зазначено, що Росія витратила на зарплати військовим у першому півріччі майже 1 трильйон рублів, що на 543 мільярди рублів більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Віцепрем’єр-міністр Денис Мантуров у липні заявив, що зараз оборонна промисловість щомісяця виробляє більше боєприпасів, ніж за весь 2022 рік.

Натомість фінансування шкіл, лікарень і доріг уже скоротилося цього року на користь оборони та безпеки, але в міру зростання частки витрат на оборону інші сфери можуть зазнати скорочення.

Економіст Центрокредитбанку Євген Суворов заявив, що військова промисловість працює на повну потужність.

Росія зазвичай має профіцит бюджету, але другий рік поспіль відображатиме дефіцит, при цьому вартість експорту енергоресурсів у першому півріччі впала на 47% порівняно з минулим роком.

Збільшення бюджетних витрат збільшує інфляційні ризики. Центральний банк підвищив ставки до 8,5% у липні, і аналітики очікують, що вартість запозичень зростатиме й далі.

Банк Росії прогнозує зростання ВВП на рівні 1,5%-2,5% цього року, на думку аналітиків, опитаних Reuters минулого тижня. Міжнародний валютний фонд у квітні спрогнозував зростання на 0,7% цього року, але глобальна ізоляція послабить перспективи Росії на роки вперед.

  • У 2022 році Росія стала свідком безпрецедентного чистого відтоку капіталу на суму 239 мільярдів доларів США. Відтік капіталу означає переміщення активів з країни.

Швейцарія ухвалила рішення приєднатися до 15-го пакета санкцій Європейського Союзу, спрямованого проти Росії через її військову агресію проти України. Крім того, санкції поширюються і на Білорусь у зв’язку із ситуацією в цій країні.

23 грудня в Україні введено графіки аварійних відключень електроенергії. Під час екстрених відключень стандартні графіки не застосовуються, а тривалість обмежень поки що невідома. 

Найближчі щонайменше шість місяців про вибори в Україні можна забути через зламані реєстри, вважає експертка з питань PR-комунікацій виборчих та політичних технологій Ольга Лень.

У листопаді 2024 року Росія запустила по українських регіонах близько 2,3 тисячі безпілотників односторонньої атаки різних типів. 

У ніч на 20 грудня в Якутську сталася пожежа в ізоляторі тимчасового тримання. Внаслідок займання загинули п’ятеро військових, ще семеро постраждалих шпиталізували внаслідок отруєння димом.