Росія продала вкраденого зерна з окупованих територій на $6 млрд
Джерело: розслідування The Wall Street Journal
Окрім регулярних обстрілів та загострення ситуації на лінії фронту, в Україні нині вирує економічна війна. Росія продовжує вивозити крадене зерно з окупованих територій, поповнюючи власну казну.
Росія швидко налагодила грабіжницький бізнес на тимчасово окупованих територіях – перші партії вкраденого в українських фермерів урожаю відправили на зовнішній ринок уже влітку 2022 року. Згодом окупанти налагодили масове вивезення зерна, яке обчислюється вже мільярдами доларів. Цим зерном Росія, зокрема, “годує” дружні режими, тоді як з Іраном розплатилася за постачання ракет.
Під російським контролем зараз є деякі з найродючіших сільськогосподарських земель Європи. Росіяни або захоплюють урожай, або купують його задешево, часто насильно.
Безпосередньо на міжнародні ринки з окупованих територій було відправлено морським шляхом не менше 4 млн тонн зерна та іншої продукції, що принесло $800 млн доходу, каже заступник міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич. Головним портом експорту такої продукції став Севастополь в анексованому Криму, збіжжя також вивозиться із захоплених Бердянська та Маріуполя.
Російська влада цього року сама повідомила, що в першому півріччі відправила з Маріуполя 15 кораблів з 81 000 тонн пшениці до Туреччини. Водночас прийом судів з продукцією з окупованих територій у Туреччині заборонено, влада країни співпрацює з Києвом у боротьбі з незаконною торгівлею, повідомило турецьке МЗС.
Ворог вивозить зерно як великими, так і малими судами часто через підставні компанії і так збіжжя вже продається на міжнародному ринку. За оцінкою українського видання “Тексти”, що займається збиранням даних та розслідуваннями, сукупна вартість зерна, вивезеного Росією з окупованих територій, може сягати $6,4 млрд.
За словами іранських політиків, нещодавні постачання балістичних ракет Росії було здійснено в обмін на зерно, пише WSJ. Тегеран купує в Криму ячмінь по $140 за тонну зі знижкою в 34% до ринкових цін, зауважила Катерина Яресько, аналітикиня київського некомерційного проекту SeaKrime, який відстежує нелегальні постачання з Криму.
Нагадаємо, з початку 2024 року росіяни вивезли з тимчасово окупованих територій Запорізької області близько 500 тисяч тонн зерна і мають намір вкрасти ще 200 тисяч тонн. Росіяни вивозять зернові та технічні культури з ТОТ Запорізької області в Крим і РФ, а далі експортують. З початку війни із 1,8 млн га ріллі в регіоні зараз 1,4 млн га (80%) – під окупацією чи в зоні бойових дій.
Раніше у Центрі національного спротиву повідомили, що російські компанії вивезли з тимчасово окупованих територій Херсонщини близько 30 тисяч тонн аграрної продукції, “заробивши” понад 6 мільйонів євро.
Так, лише з початку 2024 року, на тимчасово окупованій Донеччині з Маріуполя морем відправили 50,7 тисячі тонн українського збіжжя.
- СБУ затримала в акваторії Одещини іноземне вантажне судно та його капітана, який вивозив українське зерно з території ТО Криму.
- У Центрі національного спротиву повідомили, що російські компанії вивезли з тимчасово окупованих територій Херсонщини близько 30 тисяч тонн аграрної продукції, “заробивши” понад 6 мільйонів євро.
- Стало відомо, що під виглядом “переробного заводу” росіяни організовують новий сміттєвий полігон “Луганськ” поблизу Родакового на кордоні Лутугинського і Слов’яносербського районів для обслуговування регіонів РФ.
Центр порятунки диких тварин Wild animals звернувся по допомогу до небайдужих. В організації закликали підтримати їхніх вихованців, ставши опікунами. Нині шукають тих, хто візьме опікунство над вовком.
Заснований державою кластер Brave1 запустив маркетплейс для військових, де можна купити дрони, роботизовані системи та РЕБ. Зауважується, що Brave1 Market має пришвидшити постачання інновацій на поле бою.
Пакистан очікує неминучого військового вторгнення з боку Індії, заявив міністр оборони країни Хаваджа Мухаммад Асіф, акцентувавши, що Ісламабад вже посилив свою армію.
Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.
Росія продовжує втрачати позиції на ринку озброєнь Індії, котра ще з радянських часів була найбільшим покупцем зброї у Кремля, тоді як останніми роками забезпечувала 20% замовлень “Рособоронэкспорта”.