Росія розробляє секретні бойові БпЛА у Китаї – Reuters
Джерело: Reuters
Росія почала у Китаї програму озброєння для виробництва ударних БпЛА великої дальності для атак в Україні.
Ці дані агенству повідомили два джерела з європейської розвідки. Це також випливає з документів, з якими ознайомилось ЗМІ.
ІЕМЗ “Купол” – дочірня компанія російської державної збройної компанії “Алмаз-Антей” – розробила та провела випробування нової моделі БпЛА “Гарпія-3” (Г3) у Китаї за допомогою місцевих фахівців. Про це свідчать дані документів звіту, який “Купол” передав російському міноборони на початку 2024 року.
У цьому звіті описано роботу нового безпілотника.
У звіті вказано, що вони почали виготовляти безпілотники – зокрема Г3 – у великих масштабах на китайському заводі, аби використовувати їх у так званій “СВО”.
Міноборони РФ, “Купол” та “Алмаз-Антей” відмовились коментувати ситуацію. Міноборони КНР повідомило, що не знає про такий проєкт, і що у Китаї діють суворі заходи контролю за експортом БпЛА.
Фабіан Гінц із Міжнародного інституту стратегічних досліджень лондонського оборонного аналітичного центру зауважив, що якщо постачання БпЛА з Китаю до Росії підтвердиться, це стане знаковою подією.
“Якщо ви подивитесь на те, що Китай, як відомо, постачав до цього часу, то це загалом товари подвійного призначення. Це компоненти, підкомпоненти, які можна використовувати у системах озброєння”, – сказав він.
Однак, додав фахівець, це лише те, що було відомо досі.
“Але те, чого ми насправді не бачили, принаймні у відкритих джерелах, це задукоментованого постачання цілих систем озброєння”, – наголосив Гінц.
Водночас старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки (CNAS) Семюель Бендетт вважає, що Китай поки що не готовий до санкцій Заходу за допомогу Росії, відтак потрібно більше доказів, аби встановити, що на китайських заводах виготовляють російські БпЛА.
США та Україна не відповіли на запит про коментарі. Однак минулого тижня офіційні особи США висловили занепокоєння тим, що Китай підтримує російську військову машину, не надавши жодних деталей.
У звітах “Куполу” сказано, що БпЛА Г3 може летіти на відстань до 2000 км з навантаженням 50 кг. Кілька зразків Г3 та інших БпЛа відправили на тестування до Росії, знову ж таки за участі китайських фахівців.
Особисті дані фахівців не вказано у звіті, тому встановити їх агенство не змогло.
У РФ привезли сім БпЛА – зокрема два Г3 – із Китаю. Їх доставили до Іжевська, де розташований офіс “Купола”. Ці дані описані у двох документах, відправлених влітку з Китаю до РФ. За даними європейських розвідників, “Купол” є посередником у китайських постачальників.
Серед документів були і рахунки за БпЛА у китайських юанях, однак ніяких дат постачання немає.
Джерела сказали, що постачання зразків БпЛА до Росії – перший конкретний доказ, виявлений розвідкою, який свідчить, що у Китаї виготовляють цілі безпілотники для РФ у її війні проти України.
Загалом джерела продемонстрували агентству п’ять документів, зокрема два звіти для Міноборони РФ за перші шість місяців 2024 року, та два рахунки-фактури, аби підтвердити існування російського проєкту у Китаї.
У звітах не вказано адрес заводів, де виготовляють БпЛА. Reuters також не зміг визначити, чи дало міністерство оборони РФ дозвіл на продовження запропонованого серійного виробництва.
Девід Олбрайт, колишній інспектор зі зброї ООН, який очолює дослідницьку групу Інституту науки та міжнародної безпеки та провів велику роботу щодо співпраці Китаю та Росії у виробництві безпілотників, сказав , що “Купол” міг би обійти санкції Заходу проти Росії, створивши виробниче підприємство в Китаї, де він міг отримати доступ до передових мікросхем і досвіду.
Але Бендетт з CNAS сказав, що у Пекіна є підстави діяти обережно.
“Офіційне існування фабрики, яка виготовляє БпЛА для росіян, наражає Китай на деякі з потужних наслідків санкцій, тому неясно, до якої міри Китай буде готовий викрити себе”, – пояснив він.
Г3 є модернізованою версією безпілотника “Гарпія-А1”, мовиться у звітах. Модернізацією займались китайські фахівці.
Також у докаментах вказано, що через вісім місяців у Китаї почнуть виготовляти штурмовий БпЛА китайської розробки REM 1 із корисним навантаженням 400 кг. Два джерела в європейській розвідці заявили, що ця система буде схожа на американський дрон Reaper.
Джерела повідомили, що посередником між “Куполом” і китайськими постачальниками в проєкті виступила ще одна російська оборонна компанія – “ТСК Вектор”. Вони сказали, що російські фірми співпрацювали з китайською компанією під назвою Redlepus TSK Vector Industrial, що базується в Шеньчжені.
ТСК Вектор і Redlepus не відповіли на запити про коментарі.
Окремий документ розкриває плани за участю Kupol, TSK Vektor і Redlepus щодо створення спільного російсько-китайського дослідницького та виробничого центру безпілотників у спеціальній економічній зоні Кашгар у китайській провінції Сіньцзян.
- Російських школярів із нового навчального року почнуть вчити виготовляти безпілотники. Навчання проходитиме у межах предмета “Труд (технология)” у 8—9 класах. Необхідний для цього навчальний посібник підготували видавництво “Просвещение” та група компаній “Геоскан”, яка є провідним виробником дронів у Росії.
Чинний президент США Джо Байден до завершення своєї каденції не встигне передати Україні мільярди доларів раніше обіцяної допомоги. На цей момент Дональд Трамп уже розпочав офіційний перехід до влади і відтепер саме він вирішуватиме, як розпорядитися погодженими коштами.
Букінгемський палац ,який знаходиться в Лондоні, три роки не прийматиме державних візитів через проведення масштабної реконструкції вартістю 369 млн фунтів стерлінгів (понад 466 млн доларів США).
Українська співачка, фронтвумен українського гурту “The Hardkiss” Юлія Саніна стала голосом героїні відеогри “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля”, на імʼя Агата.
Колегія суддів Вищого антикорсуду визнала суддю Господарського суду Харківської області Тетяну Денисюк невинуватою та виправдала її через недоведеність в діях складу правопорушення.
У Британії біля Соборної церкви Святого Мартіна (Лестерського собору) виявили вертикальне поховання 800-літньої давності зі 123 тілами чоловіків, жінок та дітей. Людські останки були поховані у саду, де колись знайшли тіло короля Річарда III.