Росія, Угорщина та Сальвадор підтримали зусилля Маска проти USAID

Джерело: The New York Times

Лідери Росії, Угорщини і Сальвадору привітали атаки Ілона Маска на Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), оскільки розглядали його як загрозу.

Коли Маск почав “згодовувати USAID подрібнювачу деревини”, як він сам висловися, його підтримали не лише американські прихильники такого кроку, а й деякі іноземні держави.

Серед них – Росія. Зокрема експрезидент РФ, а нині заступник очільника радбезу Росії назвав це “розумним ходом”. Росія роками обурювалась роботою USAID, а у 2012 році змусила агентство припинити допомогу у РФ.

Свою підтримку висловив і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який має тісний зв’язок з російською владою. Він назвав боротьбу Маска з USAID “припиненням фінансування глобалістських організацій”.

Лідер Сальвадору Наїб Букеле також виступив проти USAID, звинувативши Агентство у тому, що воно фінансувало “опозиційні групи з політичними програмами і дестабілізаційними рухами”.

Здебільшого робота USAID зосереджена на охороні здоров’я та гуманітарній допомозі. У 2023 році агентство надало продовольчу допомогу на понад 1,9 мільярда доларів. Агентство також постачає вакцини, займається лікувангям ВІЛ, пологами, бореться з малярією, туберкульозом тощо.

Та водночас USAID видавало гранти на просування демократії та прав людини використовували для підтримки груп спостерігачів за виборами, антикорупційних спостерігачів, для незалежних ЗМІ та правозахисних організацій – саме ті спостереження, які так не терплять лідери схожі на президента РФ Володимира Путіна.

У 2023 році USAID виділив 1,58 млрд доларів на демократичні ініціативи – мала частина від річного бюджету Агентства. Однак навіть така сума може дати результат, адже отримувачі грантів часто боряться з авторитарними лідерами, які вважають таку діяльність загрозою своїй владі.

Орбан, який у грудні зустрівся з Трампом та Маском, та інші іноземні лідери, роками просили уряд США припинити такі програми.

“Новина про розпуск USAID святкуватиметься диктаторами у всьому світі та оплакуватиметься демократіями у всьому світі”, – сказав експрацівник Держдепу США Томас Карозерс.

Він пояснив, що припинення фінансування демократії та прав людини сильно вплине на невеликі організації, які часто боролись з диктатурою.

У Росії, наприклад, моніторингова група “Голос”, яка отримала американські гранти, задокументувала масові порушення під час голосування під час парламентських виборів 2011 року. Обурення цими порушеннями призвело до найбільших на сьогодні протестів проти правління Путіна та стимулювало ширший опозиційний рух на чолі з покійним Олексієм Навальним.

Тоді Путін порівняв іноземних одержувачів грантів з Юдою. Наступного року він припинив усі програми агентства в країні.

У 2023 році після того, як Путін віддав наказ про вторгнення Росії в Україну та провів широкі репресії вдома, співзасновник “Голосу” Григорій Мелконьянц був ув’язнений. Його судять за діяльність “неугодної” організації.

Деякі аналітики вважають, що припинення роботи USAID у країнах, які колись були під крилом РФ, зокрема в Україні – найбільшим одержувачем USAID – піде на користь Кремлю. В інших куточках світу, особливо в країнах, де Вашингтон і Пекін конкурували, Китай міг би заповнити порожнечу.

“Адміністрація Трампа та дії Маска створили значні можливості для Китаю та інших авторитарних режимів”, — сказав Лі Цян, засновник організації China Labor Watch, яка прагне покласти край примусовій праці та торгівлі китайськими робітниками. Фінансування групи Держдепартаментом було заморожено.

USAID критикували за витрати у минулому, зокрема під час війни в Афганістані, коли сотні мільйонів доларів витратили на невдалі проєкти. Але Маск наполягає, що все Агенство повинне “померти”, а не лише марнотратні програми.

Речниця Білого дому Керолайн Лівітт на початку тижня звинуватила агентство у витрачанні грошей платників податків на просування різноманітності, рівності та ініціатив у Сербії та Ірландії, “трансгендерного коміксу” у Перу та “трансгендерної опери” у Колумбії.

Три з чотирьох грантів, які вона цитувала, насправді не були профінансовані USAID. Це були ініціативи, які фінансувалися безпосередньо Державним департаментом. Адміністрація Байдена розширила підтримку ЛГБТ права за кордоном та ініціативи різноманітності, але основна частина роботи USAID зосереджена на іншому.

Критика агентства з боку Ірану була більш конспірологічною. Він звинуватив уряд США в плануванні таємних операцій, спрямованих на повалення іранського керівництва через фінансування перських ЗМІ та правозахисних організацій, зосереджених на Ірані.

Маск використовує ту саму риторику, засуджуючи агентство як “злочинну організацію” та посилюючи конспірологічні публікації.

Деякі з коментарів Маска не відрізнялися від тих, які В’ячеслав Володін, голова нижньої палати російського парламенту, зробив у телеграмі, коли він також назвав USAID “злочинною організацією”.

Гуманітарні ініціативи можуть посилити американську “м’яку силу”, кажуть прихильники дій Маска. Це, мовляв, що може дати змогу США “купити” вплив на інші країни, за порівняно невелику частку федеральних витрат.

У 2023 році фінансування USAID становило приблизно 0,7% федерального бюджету США. У 2021 році, до війни в Україні, він становив 0,4%.

Настрій проти агентства у Вашингтоні змусив декого задуматися, чи втрутяться європейські уряди, чи приватні донори, щоб заплатити за загрозливі ініціативи.

Михайло Ходорковський, російський нафтовий магнат у вигнанні та противник Путіна, заявив, що він і його колега з російського бізнесу Борис Зімін візьмуть участь у фінансуванні “російськомовних медіа, правозахисних та аналітичних проектів, а також гуманітарних проєктів, які діють в Україні”. Але він попередив, що вони не зможуть повністю допомогти всім одержувачам грантів.

Зселике Чакі, старша наукова співробітниця Центру європейських реформ, підрахувала, що Сполучені Штати витрачають близько 2 мільярдів доларів на рік на програми сприяння прямій демократії, включаючи прямі кошти Держдепартаменту та гранти USAID. Європа, за її словами, витрачає близько 4 мільярдів доларів, і їй потрібно буде витратити приблизно на 50% більше, щоб компенсувати різницю.

“Чесно кажучи, я вважаю це малоймовірним”, — сказала вона.

Безпосередньою проблемою, за її словами, є швидкість закриття USAID.

“Це відбувається прямо зараз, і я знаю багато організацій, яким доведеться закритися”, — сказала вона наголосивши, що поки Європа зреагує, вже не буде кого рятувати.

У брюссельському муніципалітеті Андерлехт поблизу станції метро Clémenceau сталася стрілянина, в результаті якої одна людина зазнала поранень.

В Індії розбився винищувач Mirage 2000 під час тренувального польоту. Двоє пілотів успішно катапультувались.

Антимонопольний комітет України дозволив ПрАТ “Київстар” придбати компанію “UKLON LTD” та пов’язані з нею товариства з обмеженою відповідальністю “Тех уклон”, “Уклон Корпорейт” і “Уклон Україна”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 6 лютого. Загалом від початку доби відбулося 66 бойових зіткнень.

Сьогодні, 6 лютого, Збройні сили України отримали від Королівства Нідерландів винищувачі F-16.