Росія втратила перевагу в БПЛА на фронті – The Economist

Джерело: The Economist

На початку повномасштабного вторгнення на територію України Росія мала перевагу у тактичних безпілотниках у співвідношенні 3:1. Сьогодні сторони знаходяться в рівних умовах.

“Росія може похизуватися величезним потенціалом протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, тож будь-який український напад потребує ретельного планування. Україна розробила план дій, який, схоже, працює. Близько 35-40% безпілотників долітають якнайближче до цілі. Відгуки про результати удару збираються через супутники, пристрої стеження, повідомлення у соціальних мережах і місцевих агентів”, – йдеться у матеріалі.

Як розповіли у виданні, розробкою нових видів українських безпілотників займаються багато організацій: всі розвідувальні агентства мають власні програми щодо БПЛА; залучені розробники-фрілансери.

При цьому низка виробників працюють без значного державного фінансування, коштом благодійників, та хочуть розширити виробництво.

Найбільш перспективним вважають проєкт дронів-камікадзе Morok. Ці безпілотники, що можуть нести вибухівку на сотні кілометрів, ймовірно, використовувалися під час атаки по дальньому стратегічному бомбардувальнику-ракетоносцю Ту-22М3 у Новгородській області РФ та під час удару по військовій базі в глибині Криму. За словами джерел видання, під час атаки по військовій базі крім Morok було застосовано й інші види БПЛА, причому багато прототипів були експериментальними.

Зазначається, що переважна частина операції із застосуванням безпілотників “пересічна”, оскільки це атаки на паливні склади, по матеріально-технічному забезпеченню росіян тощо.

Натомість координатор БПЛА української військової розвідки на псевдо “Детектив” зауважив, що з передової дякують за кожен успішний удар безпілотників по ворогу.

Водночас додається, що нові блоки радіоелектронної боротьби, встановлені росіянами на танках та інших цінних засобах, зменшують можливість українських безпілотників атакувати найбільш вразливі частини цілі.

Своєю чергою, джерело видання в українському генеральному штабі припускає, що будь-які технологічні переваги, якими послуговувалися українці, завжди були тимчасовими, оскільки обидві сторони на фронті вчаться один в одного, тож так само буде і з перевагою у застосуванні дронів.

“У нас був досвід захисту від російських безпілотників, і ми швидко покращили власні можливості. Вони теж будуть”, – попередило джерело з Генштабу ЗСУ на умовах анонімності.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 27 травня. З початку доби відбулося 166 бойових зіткнень.

27 травня МЗС Литви викликало представника посольства Росії у Вільнюсі та вручило йому ноту протесту через воєнні злочини, які чинить російська армія в Україні.

Висловлювання президента США Дональда Трампа про психічний стан глави РФ Володимира Путіна викликало резонанс у західних медіа. “З ним щось сталося. Він зовсім збожеволів!” — написав глава Білого дому у Truth Social, коментуючи черговий масований обстріл України, коли Росія випустила понад 900 ударних дронів, 65 крилатих і дев’ять балістичних ракет протягом трьох днів поспіль.

Міжнародний олімпійський комітет офіційно заявив, що російські спортивні команди, включно з національною збірною з хокею, не зможуть взяти участь у зимових Олімпійських іграх-2026 в Італії. Рішення є частиною санкційних заходів, запроваджених після початку повномасштабної війни Росії проти України.

Німецький військовий огляда Юліан Рьопке зауважив, що глава Росії Володимир Путін використовує поступки союзників України для захоплення якомога більше територій.