Росія збільшує виробництво безпілотників, залучаючи підлітків до роботи на заводі – CNN

Джерело: CNN

У Росії почали залучати неповнолітніх школярів до виробництва безпілотних літальних апаратів на заводі в особливій економічній зоні “Алабуга”, розташованій приблизно за 600 миль на південний схід від Москви. Це відбувається на фоні збільшеного попиту на БпЛА, зокрема іранського виробництва Shahed, в умовах ескалації російської агресії проти України.

За останні шість місяців кількість атак російських безпілотників збільшилася з приблизно 400 у травні до понад 2400 у листопаді, за даними Збройних сил України. У грудні було здійснено щонайменше 1700 ударів за допомогою безпілотників.

У міру ескалації наступу CNN виявила нові подробиці про розширення секретного заводу, який підживлює московську війну з використанням безпілотників. Завод в особливій економічній зоні “Алабуга” на півдні Татарстану значно збільшив виробництво ударних і розвідувальних безпілотників іранської розробки, використовуючи низку китайських компонентів і наймаючи дуже молоду, низькокваліфіковану робочу силу з російських підлітків і африканських жінок.

Анонімні джерела повідомили, що завод також виробляє тисячі “приманкових” безпілотників, призначених для виснаження української оборони. Супутникові знімки, проаналізовані CNN та експертами, показують, що на території заводу було збудовано дві додаткові будівлі, а також посилено охорону.

Завод в особливій економічній зоні “Алабуга”, що в російському Татарстані, став головним центром виробництва безпілотників “Шахед-136”, а також безпілотників-“приманок”, як повідомляють джерела в українській воєнній розвідці. Протягом останніх місяців там ведеться нове будівництво (позначено помаранчевим кольором).

Дані вказують на потужний розвиток оборонної промисловості Росії, яка, за оцінкою міністра оборони Німеччини, перевищує ЄС у виробництві зброї та боєприпасів у чотири рази. Це ставить Україну в складне становище в період, коли вона потребує допомоги. Невдовзі після обрання Дональда Трампа президентом США, майбутня військова допомога Києву стала під питанням.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Москва почала використовувати іранські безпілотники Shahed. У січні 2023 року Росія та Іран уклали угоду на 1,75 мільярда доларів, згідно з якою Росія почала виробляти ці безпілотники на своїй території.

Особлива економічна зона “Алабуга”, створена у 2006 році для залучення західних компаній, після початку війни втратила частину орендарів. З того часу територія зони значно розширилася, зокрема через перехід на військове виробництво.

Завод “Алабуга” є основним виробником безпілотників “Шахед-136” (або “Герань-2”), з контрактом на 6000 одиниць до вересня 2025 року. За даними української розвідки, у 2023 році було виготовлено 2 738 безпілотників, а за перші дев’ять місяців 2024 року виробництво вже перевищило 5 700 одиниць.

Вашингтонський Інститут науки й міжнародної безпеки, який відстежує “Алабугу” з 2022 року, вважає, що 6000 безпілотників були виготовлені на рік раніше запланованого терміну.

“Вони рухаються швидко, і ви бачите це по всій військовій промисловості Росії.

Вони самі не виробляють високотехнологічні речі, вони імпортують те, що їм для цього потрібно, але вони здатні нарощувати виробництво речей, які легше зробити, а дрони, по суті, не такі вже й складні”, – сказав Девід Олбрайт, колишній інспектор ООН з питань озброєнь, який заснував інститут. 

За даними військової розвідки України, Росія планує виробити до 10 000 безпілотників “Гербера” до кінця 2024 року, що майже вдвічі більше за “Шахеди”. Причиною є значно нижча вартість “Гербери” — у 10 разів дешевша за “Шахед”.

На радарі неможливо розрізнити справжній шахед від приманки, однак багато з БпЛА, що наближаються, виглядають неозброєними.

Є дані, що Росія почала тестувати термобаричні боєголовки на БпЛА, які створюють потужні вибухові хвилі. Наприкінці жовтня Київський науково-дослідний інститут судових експертиз виявив сліди таких боєприпасів, відомих як вакуумні бомби, на фрагментах БпЛА “Шахед”.

“Якщо вона потрапляє в замкнутий простір, тобто в приміщення, вона має набагато більшу руйнівну силу, ніж осколковий боєприпас”, – сказав головний судовий експерт київського інституту Олексій Степанюк.

Завод з виробництва безпілотників розширюється, що підтверджують супутникові знімки за останні дев’ять місяців. У червні 2023 року Рада національної безпеки США опублікувала знімок комплексу, на якому були ідентифіковані будівлі, що виробляють дрони.

З вересня 2023 по червень 2024 року 34 китайські компанії уклали контракти з “Алабугою” на постачання запчастин, матеріалів та обладнання для виробництва БпЛА на суму близько 700 мільйонів юанів (96 мільйонів доларів). Однією з таких компаній є Skywalker Technology, яка постачає комплектуючі для безпілотників, зокрема для моделі Gerbera, базованої на китайському прототипі. Контракт на 2000 комплектів був підписаний у травні, а в липні Skywalker запропонувала постачання ще 8000 комплектів.

Китай заперечує постачання летальної зброї в Україну, хоча в російських безпілотниках виявлено китайську електроніку. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що країна дотримується “неупередженої позиції” щодо війни в Україні та суворо контролює експорт товарів подвійного призначення. Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки США, наголосив, що компоненти для безпілотників, які Китай постачає, впливають на бойові дії в Україні, і викликають стурбованість.

США наклали санкції на дві китайські компанії, що беруть участь у розробці ударних безпілотників для Росії, а також на десятки інших фірм за постачання товарів подвійного призначення. Роль Китаю в Алабузі зростає: поблизу полігону будується “Логістичний комплекс імені Ден Сяопіна”, який забезпечить пряме залізничне сполучення між Росією та Китаєм для перевезення до 100 000 контейнерів на рік.

Президент Росії Володимир Путін обговорив створення логістичного центру з Китаєм на саміті БРІКС у жовтні. Нещодавно було відправлено перший потяг з російською сільськогосподарською продукцією до Китаю. Офіційні особи зазначили, що створення логістичного буфера є відповіддю на санкції й змінювану ситуацію.

В Україні вважають, що такий транспортний коридор може використовуватися для постачання компонентів для виробництва БпЛА. Український уповноважений з санкцій Владислав Власюк наголосив, що необхідно посилити обмеження щодо ланцюгів постачання, які підтримують розвиток “Алабуги”.

Вербування російських підлітків та африканських жінок

Втрати на фронті та еміграція чоловіків призовного віку спричинили дефіцит робочої сили в Росії. Щоб заповнити дефіцит робочої сили та підтримати своє розширення, “Алабуга” почала набирати низькокваліфікованих працівників, зокрема російських підлітків і молодих жінок з Африки через програму “Алабуга Старт”. Завод пропонує високі зарплати, сучасне обладнання та можливість уникнути військової служби для російських чоловіків.

“Все ще думаєш йти в 10-й клас? Приєднуйся до супер-елітної програми з аеронавігації та програмування дронів в Алабузькій політехніці. І допоможи “Сталінським соколам”, – запитує голос за кадром у глянцевому рекламному ролику, який у липні з’явився в Telegram.

Відео переходить від підлітків у лабораторії до військового параду. “Сталінські соколи”, названі на честь елітних російських пілотів-винищувачів часів Другої світової війни, схоже, є новим підрозділом безпілотників російської армії, який, на думку джерел української військової розвідки, може бути безпосередньо пов’язаний з Алабугою.

В акаунтах Алабузької політехніки в TikTok і Telegram публікують відео про сучасні лабораторії, нові гуртожитки та тімбілдинг, зокрема пейнтбольний турнір, де студенти відтворюють битви Другої світової війни. Програма “Алабуга Старт” показує можливості для кар’єрного зростання, зокрема відео, де молода жінка запускає дрон, обіцяючи, що успішні працівники можуть приєднатися до університету.

На сайті компанії є відео “Робота і шлюб”, де молода африканська жінка приїжджає в Алабугу, знайомиться з чоловіком і вагітніє. Фахівці Alabuga Start активно подорожують африканськими країнами, зустрічаються з місцевими лідерами та потенційними рекрутерами, проводячи заходи, що відображаються в соцмережах.

“Алабуга” розпочала нову кампанію з набору персоналу, пропонуючи зарплату до 360 000 рублів (3480 доларів) для “спеціалістів”, що в чотири рази більше за середню зарплату в Росії. Одночасно компанія набирає студентів і мігрантів із зарплатою 85000 рублів (820 доларів). За інформацією джерел, буде завербовано до 200 африканських жінок.

У приватній групі батьків першокурсників Алабузької політехніки обговорюють проблеми з канікулами та умовами навчання. Деякі скаржаться, що студенти не отримують 10-денні новорічні канікули, а інші — що приїхали до Алабуги, щоб побачити дітей, але змогли провести з ними лише кілька годин. Батьки висловлюють занепокоєння через велике навантаження на студентів і порушення трудових норм в університеті.

Офіцер української військової розвідки, розповів що працівники, які збирають безпілотники, працюють в умовах секретності. Студенти, які займаються виробництвом БпЛА, живуть у закритому комплексі та підписують угоду про нерозголошення. В контрактах зазначено, що вони виготовляють “моторні човни”.

Після удару українського безпілотника у квітні безпека на об’єкті стала пріоритетом. Батьки в Telegram повідомляли про навчання з евакуації й рекомендації мати “аварійну сумку” з важливими документами та їжею.

Однак компанія “Алабуга” мало що говорила про ризики. Після квітневого нападу на офіційних сторінках з’явилося відео, на якому молода співробітниця з Кенії заявила: “Ви мене не налякаєте. Алабуга — сильне місце, і ми пройдемо через це”.

  • Журналіст Wall Street Journal Еван Гершкович, засуджений у Росії до 16 років колонії за шпигунство, опублікував своє перше розслідування щодо роботи ФСБ РФ.
  • На території РФ знищено склад, на якому зберігались деталі до дронів типу Shahed-136. Сума збитків росіянам становить близько 16 мільйонів доларів.

Українські енергетики продовжують проводити безпрецедентну в історії ремонтну кампанію на пошкоджених ворожими атаками об’єктах енергетичної інфраструктури, повідомив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

Агентства з розшуку та менеджменту активів, у межах запиту правоохоронного органу, провело заходи з виявлення та розшуку активів колишнього народного депутата України — проросійського олігарха. Ця особа, причетна до пособництва країні-агресору, наразі переховується за кордоном, але продовжує здійснювати інформаційний вплив, спрямований на підрив суверенітету України.

28 січня президент Володимир Зеленський прокоментував погрози прем’єра Словаччини Роберта Фіцо щодо блокування всієї допомоги від ЄС через заборону транзиту російського газу. Глава Української держави вказав зокрема на розв’язання питання енергоносіїв шляхом постачання американського LNG до Європи.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом  на 22:00 28 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.

28 січня парламент Італії підтримав продовження постачання озброєння Україні до 31 грудня 2025 року.