Росіяни катують полонених українських журналістів – Коордштаб

Джерело: Богдан Охріменко в інтерв’ю “Детектору медіа”

Керівник секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко заявив, що українські журналісти, які перебувають в російському ув’язненні, зазнають тортур.

Питання щодо захоплених Росією медійників найефективніше порушувати на міжнародних заходах. Разом з тим, Охріменко не радить робити історію окремо взятого заручника медійною, позаяк це дуже ускладнює переговори його повернення.

Так, за його словами, щойно людина стає медійною, питання щодо її повернення під час переговорного процесу або блокується, або виставляються такі вимоги, які ми не можемо виконати.

Наприклад, за наших громадян Росія вимагала повернути живими їхніх солдатів чи офіцерів, які вже загинули. Ви розумієте абсурдність ситуації? Ми пояснюємо, що він загинув, є тіло. А вони наполягають на тому, щоб ми його повернули живим, – розповів він.

Охріменко додав, що у Коордштабі свідомі того, яку роль відіграють медіа, висвітлюючи процес обмінів. Завдяки одному фото замореного голодом звільненого нашого військовополоненого змінились умови утримання наших військових у полоні, їх почали годувати. Тому Коордштаб після певної процедури перевірки допускає представників медіа до обмінів, наразі на останньому етапі, коли звільнених привозять до лікарні.

Також Охріменко порекомендував родичам незаконно затриманих людей оформити особистий кабінет і вносити туди всю нову інформацію.

Також на запитання, чи помічали якесь особливе (негативне) ставлення до ув’язнених журналістів з боку Росії, він відповів: “На жаль, вони, як і всі, піддаються тортурам”. Окремо він зауважив, що росіяни не дуже охоче звільняють ув’язнених українських журналістів.

Додамо, вже на початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада дозволила й санкціонувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.

Чергові підтвердження оприлюднив WSJ, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.

Будьте жорстокими, не жалійте їх, – такі настанови давав тодішній начальник тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігор Потапенко підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.

Згідно зі свідченнями тюремників, вказівки Потапенка підлеглі сприйняли як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями вивели “на новий рівень”.

Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями голови правозахисної організації Gulagu.net Володимира Осєчкіна, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.

Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.

Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.

Раніше журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.

Додамо, раніше Регіональний центр прав людини з відкритих джерел встановив місцезнаходження так званих “таборів перевиховання” в РФ для українських дітей з ТОТ. На сьогодні виявили 13 установ на окупованій території України, ще 18 — у Білорусі та 67 — у Росії.

Сили оборони України 30 червня здійснили успішний удар по пункту управління 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області, суттєво ускладнивши оперативне управління в ключових районах. 

1 липня президент Володимир Зеленський підписав Закон, котрим гарантується військовослужбовцям виплата грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки у разі звільнення зі служби (№ 4470-IX). 

1 липня російський лідер Володимир Путін провів розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном.

Міжвідомча робоча група з перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій вже опрацювала 1692 із 2636 справ стосовно посадовців. Станом на 1 липня скасували 445 рішень.

Верховна Рада України взяла до розгляду законопроєкт №13423, який може легалізувати масштабну корупцію в оборонній сфері.