Росіяни можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після деокупації ЗАЕС – Галущенко

Джерело: Міністерство енергетики України

Міністр енергетики України Герман Галущенко під час зустрічі з главою делегації Європейського Союзу, заступником генерального директора з питань енергетики Єврокомісії Массімо Гарріба заявив, що росіяни можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після деокупації Запорізької АЕС.

Під час зустрічі сторони обговорили напрямки співпраці для посилення енергетичної, ядерної та радіаційної безпеки європейського континенту.

Зокрема, Герман Галущенко звернув увагу партнерів на те, що ситуація довкола окупованої росіянами Запорізької АЕС є досить напруженою і становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не тільки України, але і всього європейського континенту.

Очільник Міненерго констатував, що на сьогодні практично не існує міжнародного досвіду і протоколів відновлення роботи АЕС після збройних конфліктів, тому ситуація на ЗАЕС є унікальною і потребує особливої уваги.

Міністр висловив занепокоєння, що росіяни можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після деокупації ЗАЕС. Аби не допустити цього, важливо організувати міжнародну місію, яка перевірить ситуацію на об’єкті і переконається у безпечності повернення АЕС в експлуатацію.

Також Герман Галущенко наголосив, що, обстрілюючи об’єкти української енергетичної інфраструктури, які забезпечують електропостачання й інших атомних станцій, Росія створює додаткові ядерні загрози для світу.

За його словами, відповідні дії РФ є ядерним тероризмом і вимагають рішучої реакції цивілізованого світу. Введення санкцій проти російської ядерної галузі та її усунення зі світових ринків стали реальністю завдяки розробці компанією Westinghouse Electric Sweden AB за участі фахівців українського НАЕК “Енергоатом” нового виду палива, яке зможе замінити російське в ректорах типу ВВЕР-440.

За підсумками зустрічі сторони домовилися скоординувати зусилля у відмові від інших товарів, обладнання та послуг, які надаються компаніями російського ядерного комплексу.

13 червня розпочалося засідання Ради Україна-НАТО на рівні міністрів оборони. Глава НАТО Єнс Столтенберг запевнив у посиленні оборонної підтримки нашої держави на тлі триваючого вторгнення РФ.

Під час затримки із погодженням безпекової допомоги Конгресом США, Словенія не зволікала та, ймовірно, таємно спорядила Україні військову допомогу.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну ситуацію на фронті станом на 22.00 13 червня. За добу відбулося 87 бойових зіткнень. Ситуація залишається напруженою, проте, контрольованою.

13 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про кількість знищених ворожих засобів повітряної розвідки за тиждень.

13 червня у межах 23-го засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн” відбулася чергова зустріч міністра оборони України Рустема Умєрова з главою оборони США Ллойдом Остіном. Сторони визначили пріоритетний вектор у постачанні озброєння Силам оборони, наголосивши на продовженні та посиленні допомоги.