Канада допоможе Україні перезапустити ЗАЕС після її деокупації – «Енергоатом»

Джерело: “Енергоатом”

Під час зустрічі з українською делегацією на чолі з міністром енергетики Германом Галущенком в межах 67-ої сесії Генеральної конференції МАГАТЕ президентка Канадської комісії з ядерної безпеки пані Руміна Велші запевнила, що Канада допоможе Україні перезапустити Запорізьку атомну електростанцію після її деокупації.

Вона також повідомила, що Канада й надалі підтримуватиме Україну та продовжить надавати обладнання на заміну пошкодженому устаткуванню в разі, якщо Росія знову обстрілюватиме енергетичну інфраструктуру України.

Своєю чергою, Герман Галущенко поінформував учасників зустрічі про поточну ситуацію на ЗАЕС та акцентував на загрозах, які можуть створити росіяни під час деокупації станції. Він зазначив, що досвід весни 2022 року, коли військові РФ перебували на Чорнобильській АЕС, а потім були змушені її залишити, свідчить про повне нівелювання загарбниками основ ядерної та радіаційної безпеки.

“Усе, що росіяни не можуть забрати з собою, вони просто руйнують і виводять з ладу. Тому важливо створити міжнародну групу експертів, яка спільно з МАГАТЕ оцінить ситуацію на ЗАЕС після її деокупації – у якому стані обладнання, чи дотримуються правила ядерної безпеки, і які перспективи подальшої експлуатації станції. Це питання не війни Росії проти України, це питання глобальної ядерної безпеки”, – підкреслив міністр енергетики України.

Представники канадської сторони, своєю чергою, запевнили, що готові підтримати українську ініціативу і використати досвід своїх експертів задля досягнення цілей забезпечення ядерної і радіаційної безпеки на ЗАЕС.

Під час зустрічі також наголошувалося на важливості імплементації “Формули миру”, запропонованої президентом України Володимиром Зеленським у співпраці з МАГАТЕ.

У Росії готують оновлене видання єдиного шкільного підручника з історії, до якого планують додати згадки про участь військових КНДР у повномасштабній війні проти України.

Правоохоронці запобігли резонансному теракту в Києві. Затримано двох агентів ФСБ, котрі готували підрив однієї з адміністративних будівель у центрі столиці.

Агента російської воєнної розвідки (більш відомої як ГРУ), ув’язнили на 15 років з конфіскацією майна. СБУ викрила його у червні 2025 року на підготовці підривів у Києві.

Президент Володимир Зеленський повідомив про підписання контракту з Німеччиною щодо постачання 600 ракет для систем протиповітряної оборони.

22 червня підрозділи Повітряних Сил Збройних Сил України здійснили удари по підприємству з виробництва компонентів для російських ракет ОТРК Іскандер та Х-101 у Воронежі.