Росіяни розстріляли 16 українських військовополонених на Покровському напрямку
Джерело: Офіс Генпрокурора
Офіс Генпрокурора повідомив про початок розслідування розстрілу 16 українських військовополонених на Покровському напрямку. Це наймасовіший відомий випадок розстрілу українських військовополонених на лінії фронту.
1 жовтня 2024 року у Телеграм-каналах з’явилась інформація про ймовірний розстріл представниками армії РФ 16 українських військовослужбовців. За даними медіа, черговий воєнний злочин російська армія вчинила в районі сіл Миколаївка і Сухий Яр Покровського району.
На оприлюдненому відео зафіксовано, як під контролем ворога військовослужбовці ЗСУ, взяті у полон, вийшли з лісопосадки. Після того, як вони вишикувались в шеренгу, окупанти умисно відкрили по них вогонь на ураження. Поранених, які подавали ознаки життя, добили впритул автоматною чергою.
Такі дії є цинічним і грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікуються як тяжкий міжнародний злочин. Це наймасовіший відомий випадок страти українських військовополонених на лінії фронту. І це ще одне свідчення того, що вбивства та катування полонених — не випадковість, а цілеспрямована політика російського військового та політичного керівництва, – наголосив Генеральний прокурор Андрій Костін
Нині проводяться заходи щодо перевірки опублікованого матеріалу. Розпочато слідчі і розшукові дії, спрямовані на встановлення усіх обставин вказаного злочину.
Своєю чергою, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що це аж 16 солдатів, котрі, відповідно до Женевських конвенцій, повинні були мати захист від сторони, яка бере у полон.
Однак країна-нелюд вчергове порушила МГП та Женевські конвенції і з новими масштабами вдається до страт військовополонених. Вкотре виконую свою місію і як Омбудсман України повідомляю листами про черговий російський злочин ООН та МКЧХ! Системність злочинів над українськими військовополоненими має бути припинена, а ті, хто це вчиняв – понести відповідальність! – наголосив він.
- У мережі поширюються розміщені російськими окупантами кадри зі спотвореним від наруги та катувань тілом, ймовірно воно належить українському військовополоненому. У зв’язку з черговим доказом порушення росіянами Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець терміново звернувся до Міжнародного комітету Червоного хреста (МКЧХ) та Організації об’єднаних націй (ООН).
- Український прикордонник Вʼячеслав розповів про півтора року катувань, розстрілів та нелюдських умов утримання у російському полоні.
- Спеціальна доповідачка ООН з питань тортур Еліс Джилл Едвардс заявила, що катування російськими офіцерами українських цивільних осіб і військовополонених досягли такого рівня, що це явно систематична політика, схвалена державою.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 24 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 117 бойових зіткнень.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.