Росії доводиться використовувати «сплячих» та неофіційних агентів через війну в Україні – The Guardian

Джерело:  The Guardian

Аргентинське подружжя, яке мешкало в Словенії, мексикансько-грецький фотограф, який керував магазином пряжі в Афінах, а тепер і троє болгар, заарештованих у Великій Британії. За останній рік поліція і служби безпеки по всьому світу звинуватили багатьох людей, які живуть, здавалося б, звичайним життям, у тому, що вони, як виявилося, агенти або оперативники російської розвідки.

Багатьох інших звинуватили в передачі інформації Росії. Зокрема, подібна ситуація сталася з охоронцем британського посольства в Берліні, якого засудили до 13 років позбавлення волі, а також більше десятка людей, заарештованих у Польщі за звинуваченням у виконанні різних завдань для російської розвідки.

Як розповіли у виданні, багато чого про трьох болгар, яких затримали у Великій Британії за підозрами в шпигунстві, лишається невідомим. Їм висунули звинувачення, але суд над ними запланований лише на січень. При цьому британська влада досі не оприлюднила подробиць цих звинувачень.

“Однак з іншого боку зрозуміло одне: з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну минулого року, Москві неодноразово доводилося вдаватися до більш ризикованих і менш традиційних методів шпигунства, зокрема, тому що багато шпигунів, яких вона прикривала дипломатичним статусом в Європі, були вислані з країн”, – пояснили співрозмовники видання.

Відомо, що всі три головні російські служби безпеки: ФСБ, СВР і військова розвідка ГРУ,  розмістили своїх агентів за кордоном під дипломатичним прикриттям. Вони також використовували оперативників, які видавали себе за російських бізнесменів, туристів чи журналістів.

Однак війна ускладнила все це. За оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень, за перші три місяці війни з російських посольств було вислано понад 450 дипломатів, більшість з них – з Європи.

“Час після початку вторгнення з усіма висилками був доленосним для російської розвідувальної системи, і вони намагалися замінити її різними речами”, – прокоментував один європейський розвідник.

У виданні зауважили, що багато способів, якими Росія послуговувалася раніше для проведення шпигунських операцій, стали недоступними. Коли у 2018 році Сергія Скрипаля отруїли “Новачком”, одразу стало відомо, що за цим стоять агенти ГРУ, які використовували російські паспорти, видані на підставних осіб, для отримання британських віз.

При цьому групі Bellingcat вдалося відстежити номери їхніх паспортів до конкретного паспортного столу в Росії, завдяки чому було ідентифіковано багато інших оперативників ГРУ, які використовували паспорти зі схожими серійними номерами.

Водночас з початком вторгнення російським громадянам стало набагато складніше отримувати візи для поїздок до Великої Британії або Шенгенської зони, а це свідчить про те, що людям на зразок агентів, які отруїли Скрипаля, тепер буде складно отримати візи, навіть якщо їхні зв’язки з ГРУ не будуть виявлені.

Все це, як зазначили у виданні, вказує на те, що Росія перейшла до активізації так званих “сплячих” агентів або до більш активної шпигунської роботи за допомогою неофіційних оперативників. Це можуть бути громадяни третіх країн або “нелегали” – російські оперативники, які видають себе за громадян третіх країн і роками ретельно вибудовують своє прикриття.

23 жовтня Європейський банк реконструкції та розвитку підписав угоду з Харковом на 25 мільйонів євро кредитних ресурсів та 10 мільйонів євро безповоротного гранту.

Станом на 23 жовтня, внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ, в Україні постраждало більше ніж 2230 дітей.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 23 жовтня. З початку доби відбулося 132 бойових зіткнення.

23 жовтня Рада Європейського Союзу остаточно схвалила виділення Україні кредиту у 35 мільярдів євро коштом відсотків від заморожених російських активів.

На ярмарку оборонної промисловості Saha Expo, що триває у Туреччині, компанія Baykar підписала договір про співпрацю з Україною.