Розвідувальний безпілотник НАТО вперше пролетів над Фінляндією

Джерело: пресслужба НАТО

Розвідувальний дрон НАТО вперше здійснив політ над територією Фінляндії, яка навесні цього року офіційно стала членом Північноатлантичного альянсу.

Безпілотний літальний апарат, який летів на великій висоті над територіями членів Альянсу та в міжнародному повітряному просторі, збирав дані для членів Альянсу для підтримки їхнього колективного стримування та оборони.

Відтак, ця місія стала першим випадком, коли дрон RQ-4D сил наземного спостереження НАТО (NAGSF) пролетів над Фінляндією. Ця місія з’явилася на тлі того, що ВПС НАТО продовжують активізувати свої розвідувальні місії на східних кордонах Альянсу після початку повномасштабної війни Росії проти України.

З 2022 року флот безпілотних літальних апаратів Альянсу для наземного спостереження виконував численні місії на східному фланзі НАТО, переважно в Чорноморському регіоні. Політ 13 вересня також допоміг операторам NAGSF ознайомитися з новою місцевістю.

Дистанційно пілотований літальний апарат RQ-4D, який отримав прізвисько “Фенікс”, є одним із найдосконаліших безпілотних літальних апаратів у світі, який забезпечує розвідку та спостереження на великій території.

Літаки, що належать і експлуатуються НАТО, базуються в Сігонеллі, Італія, і можуть перебувати в повітрі понад 30 годин за раз. Дані спостереження та розвідки, зібрані літаком і проаналізовані експертами NAGSF, надаються всім членам Альянсу для інформування про процеси прийняття рішень.

Нагадаємо, що на початку квітня цього року Фінляндія офіційно стала 31-м членом НАТО.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.