Румунія та Болгарія проти повернення флоту РФ до Чорного моря у разі перемир’я
Джерело: Financial Times
24 березня в Ер-Ріяді тривають переговори між делегаціями США та Росії, на яких обговорюється можливе припинення вогню в Чорному морі та відновлення безпечного судноплавства. Метою цих перемовин є досягнення умов, за яких обидві сторони змогли б відновити транспортування зерна, пального та торгівлю в регіоні.
Зі слів радника з національної безпеки Білого дому Майка Волтца, США прагнуть знайти основи для більш масштабного мирного процесу. Минулого тижня сторони підтримали зупинення бомбардувань енергетичних об’єктів протягом 30 днів.
Однак потенційне перемир’я викликає побоювання у країнах, котрі мають вихід до Чорного моря, зокрема в Болгарії та Румунії. Ці держави побоюються, що будь-яка угода може дозволити російському флоту повернутися до західної частини моря, після того, як Україна успішно витіснила його на схід від Криму.
Як зазначили посадовці з Болгарії та Румунії, будь-яке підписання угоди може бути вигідним Москві і становитиме загрозу безпеці їхніх країн. Вони також висловлюють занепокоєння, що їхня думка може бути не врахована у майбутньому мирному процесі.
Це наш район, і ми не довіряємо росіянам, якщо вони отримають більшу свободу дій, — зазначив один з представників.
Своєю чергою, представники США та Росії характеризують переговори в Саудівській Аравії як технічні, в яких беруть участь посадовці середнього рівня. Проте спецпредставник США Стівен Віткофф висловив оптимізм щодо прогресу в питаннях припинення вогню.
Україна, що зараз не має жодного бойового корабля, заявила ще в 2024 році, що російський флот більше не має значного впливу на бойові дії. Всі функціонуючі кораблі були виведені до Новоросійська, а в Криму залишилися лише ті, що мають проблеми з бойовою готовністю. З серпня 2024 року жоден російський бойовий корабель не вийшов в море з Криму.
Дані Oryx свідчать, що Україна знищила та пошкодила 28 російських кораблів і підводних човнів. Тоді як Болгарія, Румунія та Туреччина утворили спеціальну групу для розмінування західної частини Чорного моря.
- Україна продовжує завдавати ударів по об’єктах військово-морської інфраструктури РФ.
- Українські війська застосували британські далекобійні ракети для масштабного удару по Чорноморському флоту Росії у тимчасово окупованому Криму.
- Раніше стало відомо, що Україна працює над модернізацією українських протикорабельних ракет “Нептун” для посилення своїх можливостей завдавати ударів на далекі відстані, зокрема і у тимчасово окупованому Росією Криму.
Військовослужбовець, боєць 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ, український комік Віктор Розовий встав з крісла колісного і зробив перші кроки після осколкового поранення голови на фронті.
У Запоріжжі собака на ім’я Космос, поранений під час російського авіаудару, втратив свою господарку та частково зір. Чотирилапий отримав поранення очей, проте ветеринари сподіваються, що є шанс на відновлення.
Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас заявила, що США досі не використовували всі наявні інструменти для тиску на Росію
Президент РФ Володимир Путін запропонував США заморозити лінію фронту в Україні.
22 квітня президент Володимир Зеленський на пресбрифінгу щодо дипломатичної роботи цього тижня повідомив, що Україна відкрита до перемовин із Росією у будь-якому форматі, проте, лише після повного припинення вогню.