Що керувало Макроном: реакція ЗМІ на результати першого туру виборів у Франції

Джерело: Bild

30 червня у Франції відбувся перший тур дострокових парламентських виборів. Згідно з результатами екзитполу, поки що перемогу здобуває ультраправа партія “Національне об’єднання” Марі Ле Пен. Партія чинного президента країни Емманюеля Макрона наразі на третьому місці.

Попередні результати першого туру опублікувало Міністерство внутрішніх справ Франції з позначкою “попередні результати з урахуванням можливих виправлень та рішень виборчого судді”.

Так, “Національне об’єднання” лідирують з 33,13% голосів, або понад 10,6 млн виборців. Тоді як “Новий народний фронт” отримав 27,99% голосів, менше ніж 9 млн голосів. І президентський табір здобув 20,04% голосів, понад 6,4 млн виборців.

Головні коментарі ЗМІ після перших результатів зібрав Bild, зауваживши, що Макрон може програти дострокові вибори до парламенту з великим відривом.

Якщо партія “Національне об’єднання” Ле Пен здобуде абсолютну більшість, то лише вчетверте у післявоєнній історії Франція матиме уряд і президента з протилежних політичних таборів.

Le Figaro: “Французька трагедія”

Газета Le Figaro у своєму коментарі називає ситуацію “французькою трагедією”: “Коли історики озирнуться на розпуск парламенту, їм спаде на думку лише одне слово: катастрофа!”. Головний редактор газети обурюється: “Дякую, Макроне за кризу режиму”. Та попри це, між правими популістами та лівими екстремістами Figaro називає першим меншим злом: “Програма RN викликає занепокоєння у багатьох аспектах, але з іншого боку: антисемітизм, ісламський левізм, податкова істерія… Ідеологія, яка принесе країні ганьбу та руйнування”.

Libération: Заклик до блокади правих

Газета Libération закликає до блокади правих: “Глава держави кинув Францію під автобус. Але цей автобус продовжує рухатись і вже стоїть біля воріт Матіньйона [резиденція прем’єр-міністра]. Єдиний спосіб завадити йому увійти – республіканська блокада”.

Les Échos: “Кінець епохи”

Тоді як економічна газета Les Échos пише про “кінець епохи”, водночас не закликає до блокади, позаяк вважають лівих також неприйнятними. Лідер партії Жан-Люк Меланшон — “лякало”, а його кандидати, які мають палестинські хустки, “просто епатують”, але не мають політичних концепцій.

Politico: “Макрон вже програв”

Видання Politico коментує: “Перший тур парламентських виборів у неділю став особистим приниженням”. Нині Макрон стоїть перед вибором: намагатися зупинити радикалів чи врятувати залишки своєї колись домінуючої партії.

Макрон уже програв. Чи може хтось зупинити Ле Пен?, — запитують у виданні.

Die Zeit: “Що керувало Макроном?”

Газета Die Zeit ставить запитання, що спонукало Макрона розпустити парламент після виборів до Європарламенту: “Рідко коли одна особа в західній демократії приймала таке одиночне рішення. Через самовпевненість, ображену гордість чи інші мотиви — це питання займатиме істориків”.

Wall Street Journal: “Не повторюйте ставки Макрона”

Своєю чергою, Wall Street Journal пише: “Якщо ви перебуваєте з Емманюелем Макроном у казино, не повторюйте його ставки. <…> Його ставка була на те, що виборці протверезіють, коли справа дійде до Національних зборів. Натомість вони випили ще один подвійний”.

Зауважимо, 7 липня відбудеться другий тур. У країні діє мажоритарна система, тож результати ще можуть змінитися.

9 червня президент Франції Емманюель Макрон оголосив про розпуск парламенту. Позачергові вибори відбудуться 30 червня та 7 липня. Макрон зробив оголошення після поразки його партії на виборах до Європарламенту. Партія Марі Ле Пен набрала близько 32%, тоді як партія Макрона отримала 15% голосів, соціалісти мають 14%. З 6 по 9 червня відбулися десяті вибори до парламенту ЄС, які проводять раз на п’ять років.

Читайте також: Ситуація у Франції викликає занепокоєння у ЄС щодо подальшої підтримки України – Bloomberg

Раніше прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що росіяни готуються до втручання у вибори до Європарламенту. Туск наголосив, що погрози стосуються саме його країни. Також серед країн, які перебувають під найбільшою загрозою втручання, крім Польщі ще є Литва, Латвія, Естонія та меншою мірою Фінляндія.

Згодом ЗМІ проаналізували, як російські інтернет-тролі намагаються втрутитись у вибори до Європейського парламенту за допомогою дипфейків та двійників.

Нещодавно The Economist повідомили, що завдяки зміні керівника “комітетів особливого впливу”, Росії вдалося реабілітувати свою розвідку на світовій арені. Серед іншого видання акцентує на покращенні якості роботи й інших російських спецслужб.

Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія

Нещодавно ми повідомляли, що невизначеність стосовно допомоги Україні зберігатиметься до результатів виборів. Наприклад, щодо чергової обіцянки Макрона постачати Україні французькі винищувачі. Цю обіцянку було дано Президенту України Володимиру Зеленському в Парижі лише за два дні до того, як Макрон розпустив парламент, але точна кількість літаків Mirage 2000-5, які Франція надішле, залишається неясною. За словами обізнаних джерел, переговори з країнами, які володіють такими літаками, тривають.

Політологи зауважують, що ймовірна перемога партії Ле Пен може не викликати серйозних змін всередині Франції, однак її позиція щодо Європи, України, Росії, оборони та змін клімату завжди відрізнялась від позиції Макрона.

Національне агентство з питань запобігання корупції виявило ознаки корупційного кримінального правопорушення в діях колишнього заступника Генерального прокурора, що свідчать про його незаконне збагачення на майже 29 млн грн.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 липня. З початку доби відбулося 135 бойових зіткнень.

3 липня уряд Литви схвалив пропозицію Міністерства національної оборони про вихід з Конвенції, що забороняє використання касетних боєприпасів. Документ розгляне литовський Сейм.

Засновник ГО “Експертний корпус”, начальник відділу Українського інституту національної пам’яті, а нині командир роти 206 батальйону 241-ї бригади ТрО Роман Кулик закликав командування об’єктивно оцінити можливості війська та дослухатися до військових. Військовослужбовець повідомив про втрати у своїй роті через надскладні, як він наголосив, “фантастичні” задачі.

Станом на сьогодні українські міста будують не більше 20% від заявленого президентом Володимиром Зеленським 1 ГВт маневрових потужностей “до зими”.