Щодня били, бо не хотів розмовляти російською: історія загиблого військовополоненого
Джерело: Texty.org
Оксана Грицюк, дружина загиблого в російському полоні Олександра, розповіла як окупанти катували та знущались з її чоловіка.
Жінка розповіла, що з перших днів повномасштабного вторгнення Олександр сказав: “Хто, якщо не я?” і добровольцем пішов захищати Україну на фронті.
Олександр Грицюк воював у 110-й бригаді імені Марка Безручка, проте 10 квітня 2022 року з групою побратимів потрапив у полон під Новобахмутівкою (Покровський район, Донецька область). Про це Оксана дізналась з російських сайтів, а згодом отримала підтвердження від Міжнародного комітету Червоного Хреста.
В грудні 2023 року до жінки зателефонував представник уповноваженого ВРУ з прав людини Дмитра Лубінця і сказав, що є можливість передати речі й лист чоловіку.
“Я написала листа, додала кілька фотографій і відправила на Національне інформаційне бюро. Це було якраз перед Новим роком. На той момент мій чоловік був уже неживий, але я про це ще не знала”, – розповіла Оксана.
Згодом жінка отримала інформацію від співкамерника її чоловіка про те, що з Олександра знущались в російському полоні. 24 січня цього року Оксані повідомили, що тіло її чоловіка обміняли.
“Я не могла в це повірити, сказала, що вони щось переплутали, і кинула слухавку. Пізніше слідча вислала мені фото татуювання, і вже за татуюванням я впізнала його. Це був найстрашніший день у моєму житті”, – сказала жінка.
Вона розповіла, що її чоловік був високого зросту – 180 см, та до полону важив 110 кілограмів. Однак під час впізнання тіла патологоанатом сказав, що чоловік не важив й п’ятдесяти кілограмів.
“Те, що від нього залишилося, — лише кістки та шкіра. Голова була вся синя, ніс на бік, вказівні пальці без нігтів. Чи вони висмикнуті, чи відбиті, я не знаю. Сліди катування по всьому тілу”, – сказала Оксана.
Жінка зазначила, що за розповідями його співкамерників з її чоловіка особливо знущались, бо він з західної частини України й не хотів розмовляти російською.
“На нього казали “ти бандерівець, вас треба вбивати й різати всіх”. Його дуже жорстоко били. Так, що він непритомнів. Між побиттями змушували годинами стояти непорушно. Іноді з піднятими руками. Їх майже не годували. Одного разу було якесь свято, а у дворі СІЗО бігали собаки, то наглядачі набрали їм собачих недоїдків, накидали туди собачої шерсті й дали це як їжу”.
Оксана розповіла, що написала чоловіку п’ять листів, які, як їй розповіли, він отримав. В одному з них, вона повідомила Олександра, що в нього народився онук.
“Коли він це прочитав, то був дуже розчулений. Розповів хлопцям, і в цей день вони віддали йому всю свою їжу, вийшла така маленька каструлька”, – сказала вона.
Дату смерті чоловіка вказали 16 листопада 2023 року, а у висновку українського патологоанатома вказано “туберкульоз”. Жінка заявила, що оскаржуватиме цей висновок.
“Я знаю, що в березні повернули з полону багато тіл хлопців. І всім їм ніби під копірку пишуть “туберкульоз” або “ішемічна хвороба серця”. Місяць я не могла поховати свого чоловіка, тому що ми були не згодні з цим лікарським свідоцтвом”, – розповіла Оксана.
Вона додала, що зараз матеріали кримінальної справи в прокуратурі й там нібито змінили кваліфікацію на статтю 438 пункт 1 ККУ (жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням.
- 25 червня відбувся 53-й обмін військовополоненими. Україна повернула з російського полону ще 90 українських захисників, серед них зокрема оборонці “Азовсталі”, прикордонники, воїни Нацгвардії.
- “Коли Дениса знайшли, його рука була на штурвалі” – історія пілота-аса з позивним FLASH.
Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.
За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.
Викладач Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микита Василенко заявив, що присутність іноземних військових в Україні може “покращити демографічну ситуацію”. Для цього він використав вислів, що українки “сексуально голодні”, а “іноземні миротворці” мають гроші.
Швейцарія ухвалила рішення приєднатися до 15-го пакету санкцій Європейського Союзу, спрямованого проти Росії через її військову агресію проти України. Крім того, санкції поширюються і на Білорусь у зв’язку із ситуацією в цій країні.
23 грудня в Україні введено графіки аварійних відключень електроенергії. Під час екстрених відключень стандартні графіки не застосовуються, а тривалість обмежень поки що невідома.