ШІ перетворили на зброю: Україна розпочинає еру роботів-убивць, – NYT

Джерело:  The New York Times

В Україні активно створюють і використовують новітню зброю. Завдяки прагненню перехитрити ворога і великим інвестиціям, Україна стає центром для розробки автономних дронів та іншого озброєння.

У публікації  The New York Times зазначається, що виникають серйозні побоювання через нові технології, що розробляються в Україні. Це може стати поворотним моментом в історії з незворотними та катастрофічними наслідками для всього людства. Члени групи експертів ООН, які понад десять років обговорюють правила використання автономної зброї, попереджають про ці загрози.

“Ця зброя буде використовуватися у військовому арсеналі практично кожного”, – застеріг головний парламентер Австрії з автономної зброї в ООН Александр Кмент.

За його словами, ніхто не очікує, що країни ухвалять повну заборону на таку зброю, “але вона має регулюватися таким чином, щоб ми не зіткнулися з абсолютно жахливим сценарієм”.

Про небезпеку перетворення ШІ на зброю попередив і професор Каліфорнійського університету в Берклі Стюарт Рассел:

“З’явиться зброя масового знищення, що буде дешевою, масштабованою і легко доступною на ринках зброї по всьому світу”.

В Україні подібні побоювання не висловлюють, оскільки ці технології можуть надати перевагу над Росією, яка також розробляє автономні пристрої-вбивці.

“Щойно ми дійдемо до того, що нам не вистачатиме людей, єдиним рішенням буде замінити їх роботами”, – заявив один із розробників, співзасновник компанії Saker.

Доступність простого у розробці програмного забезпечення, потужних алгоритмів автоматизації і спеціалізованих мікрочипів штучного інтелекту створила смертельні перегони інновацій, підживлюючи потенційну нову еру роботів-вбивць.

Про деякі з розробок розповіли NYT:

“У понад дюжині інтерв’ю з українськими підприємцями, інженерами та військовими підрозділами виникла картина найближчого майбутнього, коли зграї самокерованих дронів зможуть координувати атаки, а кулемети з комп’ютерним зором зможуть автоматично вбивати солдатів. Розробляються і більш дивовижні творіння, такі як ширяючий безпілотний вертоліт із кулеметами”, – пише видання.

Ця зброя вважається менш якісною, ніж дорогі системи військового рівня, створені США, Китаєм і Росією. Однак їхня значущість полягає у низькій вартості та простоті доступу.

Бійці відзначають, що автономні дрони “вже широко використовуються”: ці машини особливо корисні у вирішенні ситуацій, коли ворог перешкоджає зв’язку між дроном і пілотом. Коли дрон літає автономно, пілот може просто встановити ціль і дозволити пристрою виконати решту роботи.

“По всій Україні виникли імпровізовані заводи і лабораторії для створення дистанційно керованих машин усіх розмірів, від літаків дальньої дії та ударних катерів до дешевих дронів-камікадзе. Багато з них є попередниками машин, які в кінцевому підсумку будуть діяти самостійно”, – пише NYT.

За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, 10 компаній уже виробляють автономні дрони:

“У нас уже є системи, які можна виробляти серійно, і зараз вони проходять масштабні випробування на передовій, а отже, вже активно використовуються”.

Україна активно розвиває виробництво автономних дронів, зокрема деякі компанії, наприклад “Вирій”, використовують базові алгоритми комп’ютерного зору для аналізу та інтерпретації зображень.

Ще одним із прикладів є артилерійська вежа “Воллі”, яка має автономне наведення і працює з контролером PlayStation. Ця зброя здатна автоматично захоплювати цілі на відстані до 1000 метрів, використовуючи програмне забезпечення, навчене штучним інтелектом, для автоматичного відстеження та стрільби.

  • Минулого тижня 57 підрозділів Сил Оборони отримали додаткові 3800 одиниць техніки та спорядження від Благодійного фонду Сергія Притули.
  • Українська військова промисловість запустила серійне виробництво безпілотників-камікадзе, які можуть вражати цілі на відстані понад 1000 кілометрів.

Німеччина оновила список переданого озброєння Україні. У новому військовому пакеті союзники передали зокрема ракети IRIS-T SLM, десятки дронів VECTOR та боєприпаси.

Кабінет Міністрів ухвалив зміни у постанову № 560, котрі змінюють алгоритм проходження військово-лікарської комісії. Відтепер користувачі застосунку Резерв+ матимуть змогу не очікувати накладення електронного підпису керівником ТЦК для проходження ВЛК.

26-річний мешканець Львівщини намагався незаконно перетнути кордон із Молдовою, перевдягнувшись у жіноче вбрання. Проте, “ретельне маскування” не спрацювало — прикордонники викрили чоловіка за щетиною та чоловічими рисами обличчя. Тепер йому загрожує адмінвідповідальність. 

Збитки, завдані довкіллю російськими обстрілами українських військових об’єктів, оцінюються приблизно у 367 млрд грн, що еквівалентно близько 9 млрд дол.

Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні завершили проєкт EU4UASchools: Build Back Better, спрямований на відновлення освітньої інфраструктури у постраждалих від війни регіонах.