ШІ перетворили на зброю: Україна розпочинає еру роботів-убивць, – NYT

Джерело:  The New York Times

В Україні активно створюють і використовують новітню зброю. Завдяки прагненню перехитрити ворога і великим інвестиціям, Україна стає центром для розробки автономних дронів та іншого озброєння.

У публікації  The New York Times зазначається, що виникають серйозні побоювання через нові технології, що розробляються в Україні. Це може стати поворотним моментом в історії з незворотними та катастрофічними наслідками для всього людства. Члени групи експертів ООН, які понад десять років обговорюють правила використання автономної зброї, попереджають про ці загрози.

“Ця зброя буде використовуватися у військовому арсеналі практично кожного”, – застеріг головний парламентер Австрії з автономної зброї в ООН Александр Кмент.

За його словами, ніхто не очікує, що країни ухвалять повну заборону на таку зброю, “але вона має регулюватися таким чином, щоб ми не зіткнулися з абсолютно жахливим сценарієм”.

Про небезпеку перетворення ШІ на зброю попередив і професор Каліфорнійського університету в Берклі Стюарт Рассел:

“З’явиться зброя масового знищення, що буде дешевою, масштабованою і легко доступною на ринках зброї по всьому світу”.

В Україні подібні побоювання не висловлюють, оскільки ці технології можуть надати перевагу над Росією, яка також розробляє автономні пристрої-вбивці.

“Щойно ми дійдемо до того, що нам не вистачатиме людей, єдиним рішенням буде замінити їх роботами”, – заявив один із розробників, співзасновник компанії Saker.

Доступність простого у розробці програмного забезпечення, потужних алгоритмів автоматизації і спеціалізованих мікрочипів штучного інтелекту створила смертельні перегони інновацій, підживлюючи потенційну нову еру роботів-вбивць.

Про деякі з розробок розповіли NYT:

“У понад дюжині інтерв’ю з українськими підприємцями, інженерами та військовими підрозділами виникла картина найближчого майбутнього, коли зграї самокерованих дронів зможуть координувати атаки, а кулемети з комп’ютерним зором зможуть автоматично вбивати солдатів. Розробляються і більш дивовижні творіння, такі як ширяючий безпілотний вертоліт із кулеметами”, – пише видання.

Ця зброя вважається менш якісною, ніж дорогі системи військового рівня, створені США, Китаєм і Росією. Однак їхня значущість полягає у низькій вартості та простоті доступу.

Бійці відзначають, що автономні дрони “вже широко використовуються”: ці машини особливо корисні у вирішенні ситуацій, коли ворог перешкоджає зв’язку між дроном і пілотом. Коли дрон літає автономно, пілот може просто встановити ціль і дозволити пристрою виконати решту роботи.

“По всій Україні виникли імпровізовані заводи і лабораторії для створення дистанційно керованих машин усіх розмірів, від літаків дальньої дії та ударних катерів до дешевих дронів-камікадзе. Багато з них є попередниками машин, які в кінцевому підсумку будуть діяти самостійно”, – пише NYT.

За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, 10 компаній уже виробляють автономні дрони:

“У нас уже є системи, які можна виробляти серійно, і зараз вони проходять масштабні випробування на передовій, а отже, вже активно використовуються”.

Україна активно розвиває виробництво автономних дронів, зокрема деякі компанії, наприклад “Вирій”, використовують базові алгоритми комп’ютерного зору для аналізу та інтерпретації зображень.

Ще одним із прикладів є артилерійська вежа “Воллі”, яка має автономне наведення і працює з контролером PlayStation. Ця зброя здатна автоматично захоплювати цілі на відстані до 1000 метрів, використовуючи програмне забезпечення, навчене штучним інтелектом, для автоматичного відстеження та стрільби.

  • Минулого тижня 57 підрозділів Сил Оборони отримали додаткові 3800 одиниць техніки та спорядження від Благодійного фонду Сергія Притули.
  • Українська військова промисловість запустила серійне виробництво безпілотників-камікадзе, які можуть вражати цілі на відстані понад 1000 кілометрів.

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.

Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.