Шість років тому Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України

Джерело: Букви

5 січня 2019 року у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України. Цей документ офіційно затвердив незалежний статус ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков світу.

Фото: EPAUPG

Урочиста церемонія підписання відбулася у храмі святого Георгія на території Вселенського патріархату після молебню та привітання предстоятеля ПЦУ митрополита Київського Епіфанія. Томос є унікальною патріаршою грамотою, яка оформлюється лише раз і стає основою існування церкви.

Документ, оформлений каліграфічно на пергаменті, був створений ієромонахом Лукою з благословення архімандрита Олексія, ігумена Ксенофонтського монастиря на Афоні. Його текст відповідає статуту ПЦУ, що був розроблений на основі цього ж документа.

Шлях до автокефалії був тривалим і розпочався понад століття тому, ще за часів Гетьманату і Директорії. Утім, більшовицька окупація перервала ці спроби. З набуттям Україною незалежності процес відновився, ключову роль у цьому відігравав предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет.

У 2018 році Синод Вселенського патріархату оголосив про втрату Російською православною церквою юрисдикції над територією України. Константинополь визнали церквою-матір’ю, а анафеми, накладені на Філарета і предстоятеля УАПЦ Макарія, скасували.

15 грудня 2018 року у Софії Київській відбувся Об’єднавчий церковний собор, де представники трьох церков ухвалили створення єдиної Православної церкви України. Предстоятелем було обрано митрополита Епіфанія.

Ця подія стала визначальною для православ’я в Україні, закріпивши незалежність української церкви на міжнародному рівні.

У тимчасово окупованому Луганську так званий “Верховний суд ЛНР” засудив громадянина Австралії Оскара Дженкінса до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму. Його засудили за звинуваченням у “найманстві”.

Президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що Президент США Дональд Трамп планує провести розмову з російською стороною у “найближчі години або дні”.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск припустив, що попереду можуть бути “дуже важкі дні”. Про це він заявив після телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом.

Видання The New York Times розповіло історію Віталія Дрібниці — 59-річного вчителя історії з Білої Церкви, який уже три роки веде інформаційну боротьбу з російською пропагандою онлайн.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 16 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 115 бойових зіткнень.