Шість років тому Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України
Джерело: Букви
5 січня 2019 року у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України. Цей документ офіційно затвердив незалежний статус ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков світу.

Фото: EPAUPG
Урочиста церемонія підписання відбулася у храмі святого Георгія на території Вселенського патріархату після молебню та привітання предстоятеля ПЦУ митрополита Київського Епіфанія. Томос є унікальною патріаршою грамотою, яка оформлюється лише раз і стає основою існування церкви.
Документ, оформлений каліграфічно на пергаменті, був створений ієромонахом Лукою з благословення архімандрита Олексія, ігумена Ксенофонтського монастиря на Афоні. Його текст відповідає статуту ПЦУ, що був розроблений на основі цього ж документа.
Шлях до автокефалії був тривалим і розпочався понад століття тому, ще за часів Гетьманату і Директорії. Утім, більшовицька окупація перервала ці спроби. З набуттям Україною незалежності процес відновився, ключову роль у цьому відігравав предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет.
У 2018 році Синод Вселенського патріархату оголосив про втрату Російською православною церквою юрисдикції над територією України. Константинополь визнали церквою-матір’ю, а анафеми, накладені на Філарета і предстоятеля УАПЦ Макарія, скасували.
15 грудня 2018 року у Софії Київській відбувся Об’єднавчий церковний собор, де представники трьох церков ухвалили створення єдиної Православної церкви України. Предстоятелем було обрано митрополита Епіфанія.
Ця подія стала визначальною для православ’я в Україні, закріпивши незалежність української церкви на міжнародному рівні.
- Військовий священник ПЦУ розповів, що понад 20 українських військових змогли відвідати бій Олександра Усика завдяки його особистій підтримці. Спортсмен через свій благодійний фонд організував переліт, проживання, харчування та забезпечив найкращі місця біля рингу для учасників бойових дій.
У тимчасово окупованому Луганську так званий “Верховний суд ЛНР” засудив громадянина Австралії Оскара Дженкінса до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму. Його засудили за звинуваченням у “найманстві”.
Президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що Президент США Дональд Трамп планує провести розмову з російською стороною у “найближчі години або дні”.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск припустив, що попереду можуть бути “дуже важкі дні”. Про це він заявив після телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом.
Видання The New York Times розповіло історію Віталія Дрібниці — 59-річного вчителя історії з Білої Церкви, який уже три роки веде інформаційну боротьбу з російською пропагандою онлайн.
У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 16 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 115 бойових зіткнень.