Шимпанзе теж слідкують за модою – дослідження

Джерело: CNN
У притулку для диких тварин у Замбії шимпанзе створили власний тренд: вони почали вставляти травинки та гілочки собі у вуха, а подекуди й у зад. І це – не жарт, а частина нового дослідження, яке опублікували вчені з Утрехтського університету.
Все почалося ще у 2010 році, коли дослідники в Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust помітили, як одна з самок почала носити травинку у вусі. Незабаром інші шимпанзе з її групи підхопили звичку. Жодного зв’язку з болем або свербінням не виявили – навпаки, тварини виглядали цілком розслаблено.
Вчений Ед ван Левен, автор дослідження, назвав це “модною тенденцією або соціальною традицією”. І схоже, що шимпанзе дійсно слідкують за модою – через понад десятиліття інша група шимпанзе, яка мешкає приблизно за 15 кілометрів від першої, почала робити те саме. І навіть пішла далі: деякі з них почали вставляти предмети в анальний отвір.
Дослідники зацікавилися, як ця “мода” поширилася. Виявилося, що співробітники притулку в одному з районів часто чистили вуха сірниками або гілочками – і саме ті шимпанзе, які жили поруч, першими перейняли дивну звичку. А вже потім “тренд” поширився на інших членів групи, а згодом – і на другу групу, з якою ті ж доглядачі працювали роками пізніше.
За словами ван Левена, йдеться про соціальне навчання, схоже на те, як люди підхоплюють поведінку одне одного. Це не вперше шимпанзе демонструють подібну здатність. Наприклад, у нідерландському зоопарку одна самка почала ходити, ніби носить немовля, хоча не мала дитинчати. Згодом усі самки перейняли цю ходу, а нові особини, які її швидко скопіювали, швидше інтегрувалися у групу.
За словами дослідників, такі “моди” у шимпанзе – спосіб налагодити соціальні стосунки та “вписатися в колектив”. У притулку, де немає хижаків і конкуренції, шимпанзе мають більше часу для розваг, тож і встигають створювати власні культурні звички.
Попри це, вчені вважають, що дикі шимпанзе теж здатні до такої поведінки – просто поки що її не зафіксували. Наступне дослідження команди буде зосереджене на тому, чи можуть шимпанзе винаходити нові способи добування їжі та чи розвивають вони кумулятивну культуру, подібну до людської.
А приматологиня Елоді Фрейманн з Оксфордського університету назвала відкриття “вражаючим”. Якщо шимпанзе можуть копіювати людей, то, можливо, здатні переймати поведінку й інших тварин. За її словами, це відкриває нові горизонти у вивченні культури серед приматів.
- Вчені виявили, що шимпанзе позіхали і лягали у відповідь на позіхання робота-андроїда. Це свідчить про те, що спостереження за позіханням іншої особини може слугувати сигналом до відпочинку.
Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.
Президент Росії Володимир Путін підписав указ про затвердження засад державної мовної політики, в якому серед загроз для російської мови згадується використання іноземних слів. У документі йдеться, що чужомовна лексика нібито підриває “єдину культурно-цивілізаційну спільність Руського миру”.
Алергічний кон’юнктивіт – це реакція на подразники, як-от пилові кліщі, пилок чи шерсть тварин. Очі стають червоними, сверблять, сльозяться та набрякають. Хоча симптоми можуть виглядати лячно, у більшості випадків допомагають прості домашні методи: антигістамінні препарати, охолоджувальні компреси та краплі для очей.
Британське видання The Economist опублікувало оцінку темпів російського наступу в рамках кампанії, яку воно називає “Літній наступ 2025” і яка, за їхніми даними, стартувала 1 травня. Згідно з аналізом, у середньому Росія просувається на 15 квадратних кілометрів щодня – це приблизно розмір міжнародного аеропорту Лос-Анджелеса.
У притулку для диких тварин у Замбії шимпанзе створили власний тренд: вони почали вставляти травинки та гілочки собі у вуха, а подекуди й у зад. І це – не жарт, а частина нового дослідження, яке опублікували вчені з Утрехтського університету.