Сі Цзіньпін відхилив запрошення на ювілейний саміт ЄС-Китай

Джерело: FT

Президент Китаю Сі Цзіньпін відхилив запрошення взяти участь у саміті ЄС-Китай, присвяченому 50-річчю дипломатичних відносин, що викликало нову хвилю скептицизму в Брюсселі стосовно намірів Пекіна.

Як повідомили джерела, замість голови КНР на зустріч прибуде прем’єр-міністр Лі Цян, що відповідає традиційному формату зустрічей. Однак ЄС очікував, що ювілейний саміт заслуговує на участь Сі Цзіньпіна.

Саміт відбувається на тлі загострення відносин між Брюсселем і Пекіном. ЄС звинувачує Китай у підтримці Росії у війні проти України, а також у демпінгу цін на електромобілі. Пекін, своєю чергою, запевняє у своїй “мирній та дружній політиці”.

Разом з тим, нині у Брюсселі фіксують зміни в риториці Китаю: зменшилася кількість звинувачень у торгових суперечках, а Пекін навіть допускає участь ЄС у переговорах щодо України. Очікується, що наприкінці місяця Китай відвідає єврокомісар із торгівлі Марош Шефчович, а також триватимуть неформальні переговори щодо формату саміту.

Зауважимо, раніше Цзіньпін прийняв запрошення приїхати до Москви 9 травня на урочистості, присвячені 80-річчю перемоги у Другій світовій війні, заявив посол РФ у Пекіні Ігор Моргулов.

За його словами, під час останньої зустрічі Сі Цзіньпін також запросив главу Кремля Володимира Путіна відвідати Китай на початку вересня. Там планують провести заходи до 80-річчя перемоги китайського народу в антияпонській війні.

Окрім того, Китай повідомив про проведення перемовин щодо ядерної угоди з Росією та Іраном. Заява КНР прозвучала після закликів США до Ірану повернутись до перемовин про угоду.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.