Союзники України намагаються зрозуміти мету наступу ЗСУ у Курській області – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Союзники України здебільшого не оцінюють наступ ЗСУ на територію Росії на тлі невизначеності щодо кінцевої мети цього кроку.

Кілька союзників по НАТО підтримали рішення України направити війська Курську область — першу окупацію російської території з часів Другої світової війни — і назвали операцію законною формою самооборони від агресивної війни РФ.

Однак деякі посадовці – публічно та приватно – висловлювали тривогу, посилаючись на ризик ескалації на лінії фронту та розкол серед тих, хто підтримує Україну.

Зокрема міністр оборони Італії Гвідо Крозетто був найвищим посадовцем серед членів НАТО, який відкрито критикував цей крок, який він назвав ескалацією, яка відсуне припинення вогню “все далі і далі”.

Ці його слова розкритикувала очільниця італійського уряду Джорджія Мелоні, яка наголосили, що Рим продовжує підтримувати Київ. За даними джерел, тепер вона дотримується суворих правил щодо публічних заяв про російсько-українську війну, аби ніхто не помітив розколу у її коаліції.

Основний факт полягає у тому, що Захід не розумію цілей України. Один з посадовців сказав, що Україна хоче отримати розмінну монету, проте “час нападу може зіграти не на користь Києва”.

Уряд канцлера Німеччини Олафа Шольца був стриманим у своїй реакції. Заступник речника уряду Вольфганг Бюхнер ухилився від оцінки суті нападу, зазначивши, що він був “підготовлений, очевидно, у великій таємниці та без зворотного зв’язку”.

Поки що Україна демонструвала маневр як тактичну перемогу. Відтоді, як її війська увірвалися через кордон 6 серпня, українські військові кажуть, що захопили понад 1000 квадратних кілометрів території РФ та прийняли взяли у полон найбільшої групи російських солдатів з початку повномасштабної війни в лютому 2022 року.

За словами офіційного представника Міністерства оборони США Сабріни Сінгх, перші повідомлення показують, що деякі російські підрозділи були перенаправлені з України в район Курська, щоб допомогти зупинити зусилля.

Раніше речниця Пентагону заявила, що вторгнення узгоджується з політикою Вашингтона щодо використання Україною американської зброї. У четвер вона сказала, що США “все ще намагаються дізнатися більше” про цілі України.

За словами західного посадовця, союзники по НАТО вважають малоймовірним, що Україна зможе утримувати територію Росії.

Найбільшу підтримку Київ отримав від східноєвропейських членів НАТО. Цього тижня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що вторгнення не змінило підтримки Варшави.

“Ми підтримуємо Україну у війні, яка є оборонною, і тут нема чого обговорювати. Я знаю, і ми всі знаємо, які це ризики”, — сказав Туск, відмахуючись від стурбованості щодо використання Києвом західної зброї в Росії.

Наступ знову актуалізував питання про обмеження Заходу щодо використання своєї зброї в Росії. Міністр оборони Литви Лаурінас Кастюнас назвав Курську операцію “хорошим знаком”.

“Ще одним хорошим знаком був би дозвіл на використання можливостей великої дальності та того, що у вас є, для ураження цілей глибше на території противника — і ми лобіюватимемо це”, — сказав Кашчунас.

У той час як країни Балтії та Велика Британія були серед членів НАТО, які наполягали на дозволі ЗСУ вражати цілі всередині Росії, інші країни, включаючи США та Німеччину, чинили опір таким запитам.

У ширшому плані удар у межах Росії може змінити уявлення про бойові сили України. Дональд Дженсен, старший радник з питань Росії та Європи в Інституті миру США, сказав, що відчуття того, що Україна програє війну, тепер змінилося “одним махом, який захоплює дух”.

“Ми бачимо, що українці креативні, ефективні, ними добре керують. Вони дуже вміло вибрали слабке місце в російському розгортанні по країні і використали його”, — сказав Дженсен.

  • Понад тиждень після початку української операції в Курській області РФ, лише Сирія засудила дії ЗСУ, назвавши це “терористичною атакою”. Інші “дружні” країни уникають цього.

Видання Financial Times вдруге назвало обраного президента США Дональда Трампа “Людиною року”.

Україна отримала черговий транш у межах програми розширеного фінансування (Extended Fund Facility, EFF) від Міжнародного валютного фонду. Сума становить 1,1 мільярда доларів, і ці кошти вже надійшли на рахунки держави. Вони будуть використані для фінансування критично важливих бюджетних видатків.

23 грудня Правоохоронний Комітет підтримав законопроект №12191 про декриміналізацію порно за основу.

З 1 січня 2025 року “Укрпошта” змінює підхід до тарифікації доставки посилок, запроваджуючи нову систему. Вона враховуватиме виключно об’єм відправлення, а не вагу. Компанія зазначає, що такий підхід впроваджується вперше в її історії та базується на міжнародній практиці лідерів ринку, таких як FedEx і UPS.

Чат-бот на основі штучного інтелекту ChatGPT тепер може говорити з користувачами голосом Санта-Клауса. Така функція буде доступна лише до кінця року.