S&P знизило рейтинг цінних паперів України до дефолтного рівня
Джерело: S&P Global Ratings
Міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings знизило рейтинг ВВП-варрантів України до рівня “D” (дефолт) після того, як уряд не здійснив платіж у 670 млн доларів, запланований на 2 червня 2025 року.
Міжнародне рейтингове агентство S&P Global знизило рейтинг випуску облігацій України, прив’язаних до ВВП, із CC до D (дефолт). Україна пропустила платіж у 0,67 млрд доларів за своїми цінними паперами, прив’язаними до ВВП.
Ми не очікуємо, що платіж здійснять протягом 10-денного пільгового періоду, передбаченого договором, через мораторій уряду на виплати за цими облігаціями, якщо їх не реструктуризують, – пояснили у повідомленні агентства.
Уряд призупинив виплати за комерційними зобов’язаннями, які не були реструктуризовані у вересні 2024 року, включаючи ВВП-облігації, іноземний комерційний кредит та єврооблігації державної енергетичної компанії. Ці зобов’язання становлять приблизно 6% від загального комерційного боргу та менше 3% від загального державного боргу.
Водночас агентство підтвердило:
- Іноземний валютний рейтинг України – на рівні “SD/SD” (вибірковий дефолт)
- Національний валютний рейтинг – на рівні “CCC+/C”, зі стабільним прогнозом.
Відповідне рішення ухвалили 3 червня 2025 року.
У 2015 році Україна домовилась про реструктуризацію держборгу. За цією угодою випустили ВВП-варанти — цінні боргові папери, за якими Україна повинна виплачувати борг, якщо річне зростання її ВВП перевищує 3%. У 2023 році зростання українського ВВП становило 5,3%. Тож нині кредитори очікують виплати частини боргу – $600 млн.
Минулого року Києву вдалось домовитись про реструктуризацію облігацій на суму понад $20 млрд, але варанти тоді не включили через їхню складність.
Якщо Україна не зможе вчасно домовитися про реструктуризацію, то доведеться вирішити, чи оголошувати дефолт по виплаті близько $600 млн, яка має бути здійснена наприкінці травня.
Після повномасштабного вторгнення Росії ВВП-варанти стали спірним питанням. Мінфін переконує, що умова про виплати боргів у разі зростання економіки на 3% не актуальна нині.
Довідка. ВВП-варанти – це цінні папери, випущені Україною у 2015 році в межах реструктуризації боргу. Вони передбачають виплати, якщо ВВП країни перевищує певні показники зростання.
Рівень “D” вказує на дефолт за конкретним зобов’язанням. Це не означає дефолт за всіма боргами, одначе, сигналізує про ризики й необхідність реструктуризації.
- Станом на січень державний та гарантований державою борг України сягнув 7,07 трлн грн. Найбільша частка припадає на зовнішні зобов’язання – 5,14 трлн грн.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.