Сполучені Штати можуть дозволити собі допомогу своїм союзникам

Джерело: The Atlantic.

Насправді, вони не можуть дозволити собі не допомагати.

Як підкреслило звернення Джо Байдена до нації з Овального кабінету вчора ввечері, очікується, що президент направить до Конгресу запит на оборонні асигнування на суму до 100 мільярдів доларів для підтримки України, Ізраїлю та Тайваню, а також для покращення безпеки кордонів США. Це великий запит, і він спровокує дискусію про те, чи не роблять Сполучені Штати занадто багато.

Критики допомоги Україні вже скаржаться, що підтримка Ізраїлю виявиться занадто важкою. Чи це дійсно так? 

Давайте уважно розглянемо американські ресурси та американські зобов’язання.

Завдяки значному відновленню після пандемії коронавірусу американська економіка цього року виробить товарів і послуг на 27 трильйонів доларів. У фінансовому році, який закінчився 30 вересня, США витратили близько 850 мільярдів доларів із цих 27 трильйонів доларів на національну оборону. Це трохи більше ніж 3 відсотки ВВП. Це лише половина витрат США на оборону протягом останнього десятиліття холодної війни.

На сьогоднішні допомога Україні складає лише частку цих відсотків. Станом на середину вересня загальна сума допомоги наданої Україні США становила близько 75 мільярдів доларів. Майже третину цієї суми (близько 23 мільярдів доларів) становила вартість старого обладнання зі сховищ Пентагону. Решта включала фінансування операцій уряду США з підтримки України –  навчання, логістика тощо – і пряму допомогу українському уряду.

Якщо президент зараз попросить ще 75 мільярдів доларів протягом наступних двох років, це становитиме приблизно 4 відсотки оборонного бюджету на цей період. Сполучені Штати мають впоратися. 

А як щодо ізраїльської частини цього бюджетного запиту?

У звичайні роки допомога США Ізраїлю становить близько 3 мільярдів доларів. Майже всі ці кошти Ізраїль витрачає на закупівлю зброї та обладнання американського виробництва. Повідомляється, що Ізраїль просить екстрену доплату в розмірі 10 мільярдів доларів.

Допомога Ізраїлю не буде конкурувати з потребами України. Україна хоче отримати важку техніку від США для ведення наземних боїв. Києву потрібні винищувачі, танки, БТР, ракети, боєприпаси і ще раз боєприпаси. За словами високопоставленого джерела в Пентагоні, ізраїльський надзвичайний запит стосується зовсім іншого озброєння: головним чином високоточних боєприпасів для ВПС Ізраїлю, компонентів для його системи протиракетної оборони “Залізний купол”, а також розвідувальних ресурсів і радників для ситуації із заручниками. Ізраїль теж отримує деякі бойові машини та артилерійські снаряди, але зовсім в іншому масштабі, ніж Україна. Україна потребує близько 1,5 млн снарядів на рік; Ізраїль хоче кілька тисяч снарядів на випадок, якщо Хезболла почне обстріли з території Лівану. 

Критики американських витрат на військову допомогу також нарікають, що партнери країни роблять недостатній внесок. Таке уявлення деяких американців про союзників є помилковим. 

Загальна підтримка України Європейським Союзом приблизно вдвічі перевищує загальні зобов’язання США. Країни ЄС надають багато систем озброєнь, включаючи зрештою близько двох десятків винищувачів F-16. Вони також покривають більшу частину витрат на підтримку української економіки.

Разом із ЄС Велика Британія витратила 5,6 мільярда доларів на військову допомогу Україні у 2022 та 2023 роках. Багаторічні зобов’язання Японії – переважно економічні та гуманітарні – складуть приблизно 7 мільярдів доларів. Зобов’язання Канади перед Україною становитимуть близько 7 мільярдів доларів протягом 2022–2026 років.

США все ще мають вільні потужності та можуть доправити більше озброєнь в Україну без жодного ризику для власної національної безпеки. З 2200 літаків F-16, придбаних Сполученими Штатами з 1970-х років, менше 900 залишаються в строю. Повітряні сили дуже хотіли б замінити 125 із цих 900 літаків. Пожертвування цих 125 літаків Україні прискорило б бажані програми модернізації ВПС.

Витрати, звісно, потрібно порівнювати з вигодами. Підтримка України слугує зміцненню миру в Європі та в усьому світі. Підтримка Ізраїлю стане стримуючим фактором проти агресії на Близькому Сході.

Президент Байден застеріг Хезболлу та Іран щодо використання агресії ХАМАС проти Ізраїлю. Це попередження було підтверджено відправкою двох авіаносних груп і розгортанням морської піхоти в регіоні. Застереження Байдена мають ще більшу силу через те, що іранці побачили в Україні: глобальний альянс захищає демократичного союзника всупереч російським енергетичним ембарго, ядерному шантажу та інформаційній війні.

Дехто в американській зовнішньополітичній спільноті фантазує, що полишивши Україну, США можуть покращити стосунки з Китаєм. (Про одного з таких мрійників, Елбріджа Колбі, нещодавно писали в Politico.) Це схоже на припущення, що бізнес може покращити свій кредит, не сплачуючи деякі свої борги. Оборона України стала застереженням авторитарним агресорам у всьому світі.

Демократії потрібні перемоги над її найзапеклішими ворогами. І Україна, і Ізраїль пропонують Сполученим Штатам можливість отримати цінні переваги у сфері безпеки, не ризикуючи жодним американським солдатом. Очевидно, що американським політикам важливо діяти обережно. Росія володіє засобами ядерного стримування. Газа – погане місце для сухопутної війни. Але саме через свою щедрість США заслужили право відмовляти партнерів від початку операцій, які здаються необдуманими.

Чи повинні США відмовитися від допомоги, оскільки це створює надто багато проблем? Країна, яка під час холодної війни захищала Німеччину та Японію своєю армією та флотом, тепер занадто слабка, щоб допомогти двом дружнім демократіям, які просять лише матеріальної та технічної допомоги, щоб захистити себе? Через те, що кілька десятків членів Палати представників від Республіканської партії та жменька сенаторів-республіканців залякані Дональдом Трампом і соціальними мережами?

Для США відмовитися від своїх зобов’язань з цих причин було б просто ганебно. 

Сполучені Штати можуть досягти успіху. Сполучені Штати досягають успіху. Велика нація, яку надихають високі ідеали, не може піддатися зрадницькому ізоляціонізму.

  • Зауважимо, США виділили Україні більше допомоги, ніж іншій країні світу. Загальний обсяг допомоги вже сягнув 66,2 млрд доларів.

Велика Британія поки що не підтвердила рішення про дозвіл Україні використовувати ракети Storm Shadow для атак на території Росії. Це питання залишилося без офіційного коментаря, попри зміну політики США, які дозволили Києву застосовувати свої ракети великої дальності для таких цілей.

Сьогодні, 18 листопада, в Україні відзначається День сержанта Збройних сил України.

СБУ знешкодила оперативно-бойову групу російської воєнної розвідки, яка діяла на території Харкова. За даними контррозвідки, члени цієї групи підірвали автомобіль українського військового у червні цього року та планували нові теракти проти Сил оборони.

Президент Франції Емманюель Макрон не виключив можливості телефонної розмови з Владіміром Путіним. Про це він заявив перед відльотом з Буенос-Айреса, наголосивши, що таку розмову він проведе лише за відповідного контексту та умов.

Триває 999-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 722 тисячі осіб.