США готують план щодо можливого послаблення санкцій проти Росії – Reuters

Адміністрація президента Дональда Трампа розглядає можливість часткового зняття санкцій з Росії у рамках спроб відновити дипломатичні відносини з Москвою та досягти припинення війни в Україні. Про це повідомили Reuters американський чиновник і ще одне джерело, обізнане з ситуацією.

Білий дім доручив Державному департаменту та Міністерству фінансів розробити список санкцій, які потенційно можуть бути пом’якшені. Впродовж наступних днів ці пропозиції обговорюватимуться з представниками Росії в рамках ширших переговорів щодо поліпшення дипломатичних і економічних зв’язків.

За словами джерел, наразі розглядається варіант зняття санкцій з окремих компаній та фізичних осіб, включаючи деяких російських олігархів. Офіційний запит з боку Білого дому на підготовку такого документа свідчить про готовність адміністрації Трампа розглянути варіант пом’якшення обмежень у рамках можливої угоди з Москвою.

Наразі невідомо, що саме Вашингтон може вимагати від Росії в обмін на послаблення санкцій. Білий дім, Держдепартамент, Міністерство фінансів США та посольство Росії у Вашингтоні поки не надали коментарів з цього приводу.

Різка зміна політики США

Відносини між Москвою та Вашингтоном залишалися напруженими за адміністрації Джо Байдена, який активно підтримував Україну фінансово та постачав зброю, водночас запроваджуючи суворі санкції проти Росії через її вторгнення у 2022 році. Кремль тоді охарактеризував стан двосторонніх відносин як «нижче нуля».

Однак Трамп, який неодноразово заявляв про намір швидко завершити війну, різко змінив політику США. 12 лютого він провів телефонну розмову з Володимиром Путіним, після чого американські та російські посадовці зустрічалися в Саудівській Аравії та Туреччині для подальших переговорів.

Ще в січні Трамп погрожував посилити санкції проти Москви, якщо Путін не погодиться на перемовини щодо припинення війни. Однак останнім часом представники його адміністрації дедалі частіше визнають можливість їхнього пом’якшення.

Міністр фінансів США Скотт Бессент в інтерв’ю Bloomberg 20 лютого зазначив, що Росія може отримати економічне послаблення залежно від її підходу до переговорів у найближчі тижні. А 26 лютого Трамп заявив журналістам, що санкції можуть бути пом’якшені «згодом».

Перспективи економічного співробітництва

Білий дім надав відповідні доручення ще до того, як минулого тижня Трамп продовжив режим надзвичайного стану у зв’язку з ситуацією в Україні. Санкції, накладені на активи та осіб, причетних до війни, діють з 2014 року, коли Росія анексувала Крим.

Наразі неясно, які саме санкції можуть бути скасовані першими. Трамп може видати указ, що дозволить почати процес послаблення обмежень, проте для зняття санкцій з окремих компаній та осіб необхідне схвалення Конгресу.

З моменту повномасштабного вторгнення Росія адаптувала свою економіку до воєнних умов, збільшивши військові витрати та виробництво. Однак експерти зазначають, що економіка країни залишається вразливою і потребує послаблення санкційного тиску.

Москва заявляє про готовність до економічної співпраці. Минулого тижня Кремль підкреслив, що Росія володіє значними запасами рідкоземельних металів і готова розглядати угоди щодо їхнього видобутку. Путін навіть натякнув на можливу співпрацю у цій сфері зі США.

Будь-яка формальна економічна угода між Вашингтоном і Москвою, ймовірно, потребуватиме послаблення санкційного режиму. Тим часом Трамп розглядає можливість отримання вигідної угоди з Україною щодо її значних запасів літію та рідкоземельних металів у відповідь на багатомільярдну допомогу з боку США. Однак після запеклих переговорів між Трампом і Володимиром Зеленським у Білому домі минулої п’ятниці жодних офіційних угод підписано не було.

За оцінками аналітиків, темпи російського просування в Україні стабільно знижуються. За березень 2025 року російські підрозділи просунулися на 143 квадратних кілометри, що є найнижчим показником за останні п’ять місяців.

Президент США Дональд Трамп запровадив масштабні міжнародні мита, спираючись на пораду неіснуючого економіста. Про це заявила ведуча MSNBC Рейчел Меддоу у своєму вечірньому ефірі 29 березня, розповідаючи, як фейкова персона вплинула на справжню економіку США.

Військовий оглядач Юліан Рьопке отримав можливість першим з журналістів побачити в дії німецький дрон-камікадзе HF-1, вироблений компанією Helsing. Для цього Рьопке зустрівся з бійцями ЗСУ у Сумській області.

Колишній президент США Барак Обама зробив рідкісне і відверте зізнання щодо особистого життя, зокрема — стосунків із дружиною Мішель, із якою вони у шлюбі вже 32 роки.

Зранку 6 квітня російські війська атакували Київ, внаслідок чого в Дарницькому, Солом’янському та Оболонському районах столиці зафіксовані влучання, спалахнули пожежі, відомо про щонайменше трьох постраждалих.