США і Росія домовилися про безпечне судноплавство у Чорному морі – Білий дім

Джерело: SkyNews

Під час переговорів у Саудівській Аравії делегації США та РФ домовилися про безпеку в Чорному морі. Сторони погодили реалізувати безпечне судноплавство та виключити застосування сили.

Зауважується, що аналогічної домовленості досягнули також 25 березня між США та Україною. Окремо Вашингтон та Київ домовилися розробити механізм заборони ударів по об’єктах російської та української енергоінфраструктури.

Також США заявили, що “допоможуть відновити доступ РФ до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив”.

Тоді як на перемовинах з Україною, США погодилися, що залишатимуться відданими поверненню примусово переміщених українських дітей.

Заява Білого дому щодо Росії:

“Сполучені Штати і Росія домовилися забезпечити безпечне судноплавство, виключити застосування сили та не допустити використання комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.

Сполучені Штати допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій. 

США і Росія домовилися розробити заходи щодо реалізації угоди президента Трампа і президента Путіна про заборону ударів по енергетичних об’єктах Росії і України. 

Сполучені Штати і Росія вітають добрі послуги третіх країн щодо підтримки реалізації енергетичних і морських угод. 

Сполучені Штати і Росія продовжуватимуть працювати над досягненням міцного та тривалого миру. Сполучені Штати повторили наказ президента Дональда Дж. Трампа про те, що вбивства з обох сторін російсько-українського конфлікту повинні бути припинені, як необхідний крок до досягнення міцного мирного врегулювання.

З цією метою Сполучені Штати продовжуватимуть сприяти переговорам між обома сторонами для досягнення мирного врегулювання відповідно до домовленостей, укладених в Ер-Ріяді. 

Сполучені Штати висловлюють вдячність принцу Мохаммеду бін Салману за його керівництво та гостинність у знову сприянні цим важливим дискусіям у Королівстві Саудівська Аравія”.

24 березня в Ер-Ріяді відбулися переговори між делегаціями США та Росії, на яких обговорюється можливе припинення вогню в Чорному морі та відновлення безпечного судноплавства. Метою цих перемовин є досягнення умов, за яких обидві сторони змогли б відновити транспортування зерна, пального та торгівлю в регіоні. Зі слів радника з національної безпеки Білого дому Майка Волтца, США прагнуть знайти основи для більш масштабного мирного процесу.

Однак потенційне перемир’я викликає побоювання у країнах, котрі мають вихід до Чорного моря, зокрема в Болгарії та Румунії. Ці держави побоюються, що будь-яка угода може дозволити російському флоту повернутися до західної частини моря, після того, як Україна успішно витіснила його на схід від Криму. Як зазначили посадовці з Болгарії та Румунії, будь-яке підписання угоди може бути вигідним Москві і становитиме загрозу безпеці їхніх країн. Вони також висловлюють занепокоєння, що їхня думка може бути не врахована у майбутньому мирному процесі.

Раніше стало відомо, що російська делегація на переговорах зі США в Саудівській Аравії наполягає на встановленні свого контролю над чотирма українськими областями: Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською.

Читайте також: Путін наказав затягувати мирні переговори, щоб захопити більше територій – ЗМІ

У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що адміністрація Трампа вважає умови, які Росія висуває на переговорах щодо припинення війни проти України, надмірними.

На Сумщині в лікарні помер 6-річний Борис Зінченко, який зазнав поранення унаслідок російського ракетного удару по Великій Чернеччині 6 травня.

Німеччина оновила список переданого озброєння Україні. У новому військовому пакеті союзники передали зокрема ракети IRIS-T SLM, десятки дронів VECTOR та боєприпаси.

Кабінет Міністрів ухвалив зміни у постанову № 560, котрі змінюють алгоритм проходження військово-лікарської комісії. Відтепер користувачі застосунку Резерв+ матимуть змогу не очікувати накладення електронного підпису керівником ТЦК для проходження ВЛК.