США та Китай продовжили переговори у Женеві: сторони заявили про «великий прогрес»

Джерело: Reuters

Переговори між американськими та китайськими офіційними особами в Женеві продовжилися 11 травня. Обидві сторони обговорювали шляхи деескалації торговельної війни, котра вже загрожує завдати значної шкоди світовій економіці.

Віцепрем’єр Китаю Хе Ліфен зустрівся з міністром фінансів США Скоттом Бессентом та торговим представником США Джеймісоном Гріром, що стало першою особистою зустріччю з моменту запровадження двома найбільшими економіками світу взаємних мит.

Бессент відмовився коментувати результати. Тоді як економічний радник Білого дому Кевін Гассетт повідомив Fox News, що Китай “дуже зацікавлений” у відновленні торговельних відносин. За його словами, вже цього тижня можуть бути оголошені нові зовнішньоекономічні угоди.

Президент США Дональд Трамп також позитивно оцінив переговори, назвавши їх “повним перезапуском” у “дружній, але конструктивній манері”. У дописі на платформі Truth Social він заявив: “Сьогодні відбулася дуже хороша зустріч із Китаєм у Швейцарії. Обговорено багато питань, досягнуто багатьох домовленостей… Досягнуто ВЕЛИКОГО ПРОГРЕСУ!!!”.

Офіційне китайське агентство Xinhua водночас назвало введення США мит “безрозсудним зловживанням”, яке дестабілізує світову економіку, однак зазначило, що самі переговори є “позитивним і необхідним кроком”.

На тлі високої недовіри сторони прагнуть не демонструвати слабкість, тож експерти не очікують миттєвого прориву. Поки США наполягають на зменшенні $295-мільярдного дефіциту торгівлі з Китаєм і вимагають від Пекіна змінити модель розвитку, Китай натомість прагне зниження тарифів і рівноправного ставлення на світовій арені.

Трамп раніше припустив можливість запровадження 80% тарифу на китайські товари замість чинних 145%. Пекін, своєю чергою, застосував відповідні мита на рівні 125% і попередив, що не підкориться “імперіалістам і хуліганам”.

Очікується, що китайська делегація також зустрінеться з генеральною директоркою Світової організації торгівлі Нгозі Оконджо-Івеалою.

Незадовго до початку перемовин президент США Дональд Трамп припустив, що Штати можуть знизити тарифи для Китаю зі 145% до 80%, та закликав КНР “відкрити свій ринок для США”.

Тепер на ринок США поступає менше товарів, а ті товари, що все ж продовжують поступати, зростають у ціні. За оцінками експертів, якщо ситуація не зміниться – до кінця року показник інфляції у США зросте до 4%.

США дуже залежать від товарів з Китаю. Взуття, одяг, побутова техніка, мікрочипи, іграшки, спортивне обладнання, офісна техніка тощо – вже це привозять до Штатів з Китаю у шалених кількостях.

Але тепер імпорт скорочується. Очікується, що у другій половині 2025 року імпорт спаде на щонайменше 20% у річному обчисленні. Спад товарів з Китаю буде ще суттєвішим – на рівні 75%-80%.

Торгівельна війна вже вплинула на економіку США. ВВП країни – найширший показник американської економіки – показав перше квартальне скорочення з початку 2022 року, оскільки імпортери поспішали привезти товари до Штатів, поки тарифи не почали діяти.

Нові мита також впливають і на Китай, оскільки експорт до США різко скоротився. За оцінками CNN, у квітні КНР спорядив США товарів на 33 млрд доларів, що на 21% менше, порівняно з квітнем 2024 року, коли було перевезено товарів на 41,8 млрд доларів.

Тарифи вплинули і на виробний сектор у Китаї. У квітні активність китайських заводів стрімко скорочувалась.

Новина про зустріч делегацій країн зародила сподівання, що напруга між країнами спаде.

У провінції Ґаньсу на північному заході Китаю бійка двох бабаків зупинила рух транспорту.

США та Китай домовилися про суттєве зниження мит на товари один одного на початковий період у 90 днів, згідно зі спільною заявою, оприлюдненою обома країнами в понеділок. 

В Офісі президента Франції відреагували на фейк, поширений представницею МЗС РФ Марією Захаровою, про нібито вживання європейськими лідерами наркотиків дорогою до Києва.

Президент США Дональд Трамп призначив нинішню ведучу телеканалу Fox News Жанін Пірро, яка раніше працювала суддею, виконувачкою обов’язків федерального прокурора у Вашингтоні, округ Колумбія.

Триває 1174-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 967 тисяч осіб.