США вимагають від Путіна визнати право України на військову силу – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Сполучені Штати вимагатимуть від Росії визнати право України на власну озброєну армію та оборонну промисловість як частину мирної угоди між Москвою та Києвом, заявили поінформовані джерела.
Очікується, що спецпредставник президента США Стів Віткофф порушить це питання, коли буде зустрічатися з російським главою цієї неділі, розповіли джерела Bloomberg.
Окрім цього, США прагнуть повернення захопленої Росією Запорізької атомної електростанції та забезпечення Україні гарантій безпеки. Вашингтон також наполягає на поверненні земель на сході України, зокрема у Харківській області, що наразі окуповані Росією.
Президент США Дональд Трамп в межах мирних переговорів акцентував, що угода потребує гарантів безпеки для України, однак Білий дім наразі не надав конкретних пропозицій щодо забезпечення цих гарантій.
Зі свого боку, Кремль вимагає вивести українські війська з Донеччини, Луганщини, Запоріжжя та Херсонщини. Водночас, Росія продовжує здійснювати обстріли українських міст, навіть під час мирних переговорів.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що не має наміру поступатися територіями, зокрема Кримом, і акцентував важливість припинення вогню перед тим, як говорити про будь-які червоні лінії у переговорах.
Сполучені Штати також пропонують зняття санкцій з Росії за умови укладення мирної угоди, тоді як Британія та Франція ведуть переговори про післявоєнний “миротворчий контингент” для України.
Путін з самого початку об’явив одну з цілей війни так звану “демілітаризацію” України. Обмеження чисельності та бойових можливостей ЗСУ також були одними з предметів переговорів, які відбулися в першу неділю повномасштабної війни у 2022 році. Опубліковані у пресі документи свідчили, що Київ готовий до певного компромісу у цьому питанні.
Зауважимо, глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро повідомив, що Європа попередила США, які питання потенційної мирної угоди між Україною та РФ вони не обговорюватимуть.
- Президент США Дональд Трамп засудив ракетно-дронову атаку Росії на Київ 24 квітня, висловивши своє незадоволення щодо очільника Кремля Володимира Путіна.
- Минулої доби російські війська 42 рази обстріляли населені пункти Донецької області. Троє людей загинуло, семеро поранені.
- У ніч на 24 квітня (з вечора 23 квітня) російські окупаційні війська завдали масованого ракетно-дронового удару по Україні. Загалом ворог випустив 215 повітряних цілей.
- 24 квітня Верховна представниця Євросоюзу з питань безпеки і зовнішньої політики Кая Каллас зреагувала на масований ракетний удар по Києву у ніч на 24 квітня, розкритикувавши заяви Кремля щодо миру.
15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.
15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.
Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.
15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.
Верховна Рада 15 травня підтримала законопроєкт №10355, котрим пропонують зменшити розмір пенсій для осіб, засуджених за злочини проти національної безпеки України.