США заявили про причетність екскерівника російської електронної компанії Milandr до незаконної контрабанди мікрочипів

Джерело: Bloomberg

США звинувачують колишнього керівника російської електронної компанії AТ PKK Milandr Михайла Павлюка у причетності до контрабанди мікрочипів у Росію, які застосовують для створення ракет.

До повномасштабного вторгнення РФ в Україну Михайло Павлюк вихвалявся своїм корінням у маленькому західноукраїнському селі, куди він повертався кожного літа косити газон у своїх батьків.

Сьогодні 56-річного колишнього керівника напівпровідникової компанії уряд США звинувачує в незаконній контрабанді мікрочипів для російської зброї, яка руйнує українські міста.

Павлюк, який втік з Росії минулого літа, потрапив під санкції уряду США за його ймовірну участь у міжнародній злочинній групі, яка купувала, перевантажувала та продавала напівпровідники до Росії через групу тайванських, вірменських і швейцарських підставних компаній.

До минулого року Павлюк був одним із найважливіших керівників російських постачальників напівпровідників – це досягнення президент Росії Володимир Путін відзначив у 2017 році орденом “За заслуги перед Вітчизною”. Павлюк був співзасновником AТ PKK Milandr, російської електронної компанії, яка розробляє мікропроцесори та продає споживчі технології, такі як розумні лічильники електроенергії.

Штаб-квартира Milandr розташована під Москвою в індустріальному місті 1960-х років, відомому як “радянська Кремнієва долина”, і має глибокі зв’язки з міністерством оборони Росії та ФБР. Архівна копія неіснуючого російського вебсайту компанії демонструє її ліцензії на обробку секретної державної інформації та продаж інтегральних схем російським військовим.

Минулого року компанія зіткнулася з проблемами після того, як Європейський Союз, США та інші країни G7 запровадили жорсткі експортні обмеження на передові напівпровідники та інші товари, які можуть бути використані для військових цілей.

Заборону чипів спрямовано на обмеження виробництва в Росії безпілотних літальних апаратів і високоточних ракет, як-от керованої зброї класу “повітря-поверхня” Х-101, які базуються на компонентах і технологіях, які, в основному, виробляються на Тайвані, провідному світовому виробнику найсучасніших чіпів.

“Оборонна та аерокосмічна промисловість потребує більше унікальних чипів для керування датчиками, зокрема радарами. Росія не може купувати такі чипи безпосередньо в Азії, тому їм доводиться налагоджувати схеми через треті країни”, – сказав Кріс Міллер, доцент Університету Тафтса та автор книги “Війна чипів”.

Після заборони G7 ключові ливарні підприємства, такі як Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., погодилися припинити експорт мікросхем до Росії. Це завдало серйозного удару компанії Milandr, яка в основному покладається на TSMC у виробництві своїх мікросхем.

Щоб обійти заборону на експорт, Milandr почав розміщувати замовлення на мікросхеми через тайванську підставну компанію під назвою Sharp Edge Engineering Inc., згідно з Управлінням контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США.

Уряд США стверджував, що Павлюк допомагав контрабандою переправляти ці мікросхеми з Тайваню до Росії через фіктивну корпорацію у Вірменії під назвою Milur Electronics LLC, створену через два місяці після початку повномасштабної російсько-української війни.

Міністерство фінансів США заявило, що Павлюк особисто отримував прибуток від продажу цих чипів до Росії та “перекачував значну суму на свій особистий банківський рахунок”, коли переказував виторг через швейцарського оптового продавця електроніки під назвою Milur SA.

Сам Павлюк повідомив Bloomberg в електронному листі, що йому незрозуміло, чому він став мішенню уряду США, і сказав, що працює над видаленням себе з чорного списку США.

Нинішній директор Milandr Олексій Новосьолов заявив, що компанія в основному виробляє лічильники електроенергії для російських будинків, і сказав, що йому не відомо про будь-які зв’язки з російською армією.

“Я не знаю військовослужбовців, які були б зацікавлені в нашому продукті. Наші філії в зарубіжних країнах – як Тайвань, як Вірменія – вони організовані для того, щоб спростити зв’язок між нашою компанією та ливарним сервісом, таким як TSMC”, – сказав він Bloomberg News у телефонному інтерв’ю.

За останні півтора року російські військові виявили великий інтерес до отримання будь-яких чипів, до яких вони можуть потрапити, навіть витягуючи їх зі споживчих товарів, таких як пральні машини, холодильники та електричні молоковідсмоктувачі.

За даними британської слідчої групи Conflict Armament Research (CAR), РФ, ймовірно, накопичувала мікросхеми в очікуванні того, що Європа та США припинять постачання.

Але після більш ніж 17 місяців бойових дій російські запаси напівпровідників скорочуються, і військові починають “виходити за межі своїх запасів компонентів для вторгнення”, – йдеться в останньому звіті британського наглядового органу.

У березні група CAR в Україні ідентифікувала три види російської зброї, які містили ідентичні напівпровідники, вироблені в серпні 2022 року американською компанією, що є першою задокументованою ознакою того, що Росія використовує західні компоненти, виготовлені після вторгнення.

Той факт, що ці чипи були вироблені та поставлені після вторгнення, “демонструє проблеми, з якими стикаються органи експортного контролю та промисловість у моніторингу складних і непрозорих ланцюжків постачань”, – заявила група.

Цього року американські та європейські офіційні особи посилили тиск на уряд Вірменії з метою обмеження реекспорту напівпровідників та інших товарів подвійного призначення.

Хоча Вірменія має процвітаючий технологічний сектор, після вторгнення Путіна країна несподівано стала четвертим у світі експортером бойових напівпровідників до Росії.

У квітні заступник міністра фінансів Воллі Адеємо відвідав країну, щоб переконати її лідерів не сприяти ухиленню Росії від санкцій. Відтоді уряд Вірменії посилив правила експорту та запровадив новий контроль над напівпровідниками та іншими товарами подвійного призначення.

Речник Комітету державних доходів Вірменії сказав Bloomberg News, що не було жодних спроб експортувати будь-який тип військової продукції в будь-яку країну без належного дозволу.

ЄС також бореться з контрабандистами воєнного часу, посилюючи штрафи для урядів, які закривають очі на ухилення від міжнародних санкцій. У червні Європейська комісія оголосила про свій 11-й пакет санкцій, який надає державам-членам ЄС право обмежувати свій експорт до країн, які використовуються для перевезення санкційних товарів до Росії.

“ЄС хоче впливати на ці країни. Лише наявність цього інструменту дасть їм ці важелі”, – сказала Єва Монар, брюссельська торгова адвокатка Steptoe & Johnson LLP.

Скоординована кампанія політичного та економічного тиску представляє серйозну загрозу для Вірменії та інших колишніх радянських держав, багато з яких покладаються на постійний потік імпортованих із США та Європи товарів для підтримки своєї економіки.

“Все йде в одному напрямку. ЄС систематично намагається припинити торгівлю з Росією, використовуючи свій вплив на людей і нації, які все ще працюють з Росією”, – сказав Амі Даніель, генеральний директор Windward Ltd., ізраїльської морської аналітичної компанії, яка відстежує незаконну торгівлю.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.