США заявили про торговельну угоду з Китаєм
Джерело: CNN
11 травня високопосадовці США повідомили про “значний прогрес” після дводенних торговельних переговорів із Китаєм у Женеві, натякаючи на досягнення угоди, яка може мати суттєві наслідки для глобальної економіки.
Радий повідомити, що ми досягли значного прогресу між Сполученими Штатами та Китаєм у надзвичайно важливих торговельних переговорах, — заявив міністр фінансів США Скотт Бессент у короткій заяві в неділю у Женеві, назвавши переговори “продуктивними”.
Представник США з питань торгівлі Джеймісон Ґрієр зазначив, що угоди було досягнуто в неділю, після того, як минулого місяця президент Дональд Трамп запровадив мита у розмірі 145% на більшість китайських товарів. У відповідь Китай запровадив 125% мита на американську продукцію.
Президент оголосив надзвичайний стан і ввів мита, і ми впевнені, що укладена нами угода з китайськими партнерами допоможе нам у розв’язанні цієї надзвичайної ситуації, — сказав Ґрієр. — Важливо усвідомити, як швидко нам вдалося дійти згоди, що свідчить про те, що, можливо, розбіжності були не такими вже й великими, як вважалося, — додав він.
CNN звернулося до Мінфіну США за уточненнями щодо деталей, утім Бессент повідомив, що їх оприлюднять у понеділок вранці. До початку переговорів представники адміністрації Трампа применшували очікування щодо можливості досягнення угоди вже на цих вихідних, називаючи зустрічі лише першим кроком. Раніше Бессент заявляв, що його метою є зниження напруги, оскільки відносини між США і Китаєм зайшли у глухий кут після запровадження тарифної політики.
Це дуже жорсткі переговорники, — зауважив Ґрієр про китайських колег. Він зазначив, що делегації “працювали дуже старанно”, а минулі два дні були “дуже конструктивними”.
Бессент повідомив, що він і Ґрієр вже проінформували президента Трампа.
Перед початком переговорів Трамп заявляв, що готовий знизити тариф на китайські товари до 80%, написавши в соцмережах, що це “залежить від Скотта Б.”, маючи на увазі Бессента. У Білому домі згодом уточнили, що Китай також має піти на поступки.
Однак навіть у разі укладення угоди ціни не знизяться миттєво, оскільки кораблі з вантажем, обкладеним митом у 145%, уже прибувають до портів.
Імпорт з Китаю має ключове значення для США: мовиться про взуття, одяг, побутову техніку, мікрочипи, дитячі товари, іграшки, спортивне спорядження, офісне обладнання тощо.
Торгова війна вже вплинула на економіку США. Вперше з початку 2022 року зафіксовано квартальне скорочення ВВП — імпортери поспішали завезти товари до набуття чинності запроваджених мит.
Китай також відчув серйозні наслідки. У квітні експорт до США скоротився на 21% — з $41,8 млрд у квітні 2024 року до $33 млрд у 2025-му. Китайська промисловість також зазнала втрат: у квітні темпи падіння виробничої активності були найвищими за 16 місяців, що змусило Пекін прискорити впровадження нових економічних стимулів.
Новина про переговори Бессента й Ґрієра з китайською делегацією у Женеві викликала сподівання на покращення відносин між двома країнами. За даними Світового банку, США та Китай — це перша і друга за величиною економіки світу, котрі спільно перевищують сукупний розмір двадцяти країн.
- Генеральна директорка Світової організації торгівлі (СОТ) Нгозі Оконджо-Івеала попередила про можливі наслідки через загострення торгівельної напруженості між США та Китаєм.
У провінції Ґаньсу на північному заході Китаю бійка двох бабаків зупинила рух транспорту.
США та Китай домовилися про суттєве зниження мит на товари один одного на початковий період у 90 днів, згідно зі спільною заявою, оприлюдненою обома країнами в понеділок.
В Офісі президента Франції відреагували на фейк, поширений представницею МЗС РФ Марією Захаровою, про нібито вживання європейськими лідерами наркотиків дорогою до Києва.
Президент США Дональд Трамп призначив нинішню ведучу телеканалу Fox News Жанін Пірро, яка раніше працювала суддею, виконувачкою обов’язків федерального прокурора у Вашингтоні, округ Колумбія.
Триває 1174-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 967 тисяч осіб.