Столтенберг звинуватив Китай у розпалюванні «найбільшого збройного конфлікту» в Європі
Джерело: BILD
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг звинуватив Китай у розпалюванні “найбільшого збройного конфлікту в Європі” та спробі “всидіти на двох стільцях”. У КНР зреагували на заяву, закликавши “не підливати мастила у вогонь”.
Ми радимо утриматися від звинувачень в адресу інших, не вбачати розбіжностей і не підливати мастила у вогонь, — заявив офіційний представник МЗС КНР Лінь Цзянь. Натомість зауважив, що НАТО має зробити конкретні кроки “для політичного врегулювання кризи”.
Під час візиту до Вашингтона 17 червня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розкритикував дії Китаю на тлі агресивної війни РФ. Він наголосив, що КНР прикидається нейтральною стороною.
Столтенберг припустив, що Пекін хоче “уникнути санкцій та зберегти торгівлю”.
Але реальність така, що Китай розпалює найбільший збройний конфлікт у Європі з часів Другої світової війни і водночас хоче зберегти добрі відносини із Заходом, — заявив він. Захід не повинен миритися із цим, вважає Столтенберг. — Пекін не може отримати обидві сторони. У певний момент, якщо Китай не змінить курс, союзники мають застосувати санкції, — заявив генсек НАТО.
Раніше відсутність делегації КНР на саміті миру підтвердили одразу чотири джерела. Вони зауважили, що Китай відхилив запрошення, оскільки не було виконано його умови, серед яких – присутність на саміті Росії для справедливого обговорення всіх пропозицій щодо миру. На початку тижня у МЗС КНР офіційно заявили, що підтримують мирну конференцію лише за умови, що вона визнана двома сторонами війни.
Напередодні, 30 травня, глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Китай міг би організувати мирну конференцію за участі України та Росії.
Днями Зеленський заявив, що Росія намагається завадити його проведенню. Китай зі свого боку теж цьому сприяє.
Київ сприймає сигнал Китаю про відсутність на Саміті “без позитиву”.
Сполучені Штати підтвердили свою участь на високому рівні. У нас є шанс, що президент (США Джо Байден – ред.) буде. Що стосується Китаю, вони не підтвердили свою присутність на будь-якому рівні. І Сполучені Штати мають контакти з деякими державами та заохочують їх брати участь у Саміті миру. Китай, на жаль, навпаки – працює над тим, щоб країни не приїжджали на Саміт миру. Велика різниця між двома цими позиціями, — додав глава держави.
Володимир Зеленський вказав, що “Україна як жертва цієї війни мала право ініціювати шлях до її закінчення”. За його словами, ані Китай, ані Бразилія, ані будь-яка інша країна не орієнтуються у наслідках російської агресії в Україні.
Після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.
Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.
Вже 5 червня відбулися політичні консультації між Україною та КНР на рівні заступників міністрів закордонних справ.
Українську сторону на консультаціях представляв перший заступник міністра закордонних справ України Андрій Сибіга, китайську – заступник міністра закордонних справ КНР Сунь Вейдун.
Сторони обговорили актуальні питання двостороннього порядку денного, намітили спільні кроки щодо активізації контактів на найвищому і високому рівнях, посилення позитивної динаміки торговельно-економічної співпраці, а також подальшої взаємодії в межах міжнародних організацій.
Співрозмовники наголосили на важливості дотримання принципів Статуту ООН та міжнародного права. Як відзначено сторонами, взаємна повага до суверенітету і територіальної цілісності є фундаментом, на якому грунтуються двосторонні відносини України і Китаю.
Сибіга поінформував співрозмовника про ситуацію в Україні, а також підготовку до Глобального саміту миру у Швейцарії. Українська сторона висловила сподівання, що участь КНР у заході могла б стати гарною нагодою, щоб зробити практичний внесок у досягнення справедливого і довготривалого миру в Україні. А також наголосив, що єдиною основою для досягнення такого миру є Формула миру Президента Володимира Зеленського.
Зауважимо, глава МЗС Дмитро Кулеба припустив, що переговори України з РФ можуть розпочатися після Саміту миру.
Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.
Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.
- Китай, пропустивши мирний саміт щодо України, лобіював свій альтернативний план. Про це заявили 10 дипломатів, один із яких назвав кампанію Пекіна “прихованим бойкотом” глобальної зустрічі у Швейцарії.
- Президент Фінляндії Александр Стубб вважає, що Китай може зіграти ключову роль у встановленні миру в Україні.
- Сполучені Штати та інші країни можуть вжити заходів проти китайських фірм і фінансових установ через підтримку КНР російської війни проти України.
Українські військові підтвердили використання ракет британського виробництва Storm Shadow по території Росії й високопоставлені військові джерела назвали удар “дуже успішним”.
Після того, як РФ атакувала Україну новітньою ракетою “Орєшнік”, в Росії почали продавати відповідний мерч з Путіним.
Джерело: Марина Гаркава, заступниця міського голови Черкас 22 листопада 2024 року померла Ірина Горенко, мати…
Президент України Володимир Зеленський прокоментував закриття посольств та інших структур 20 листопада через інформацію про можливу масовану атаку росіян по Україні.
Лідер Північної Кореї каже, що “ніколи раніше ворогуючі сторони на Корейському півострові не стикалися з таким небезпечним і гостроим протистоянням, яке могло перерости в найбільш руйнівну термоядерну війну”.