Структура Держспецзвʼязку створювалася для корупції задовго до Майдану – Віталій Дейнега

Джерело: Віталій Дейнега/Facebook

Засновник фонду “Повернись живим” Віталій Дейнега прокоментував підозру про розкрадання коштів керівнику Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та його підлеглим. Він зауважив, якби справу було розкрито швидше – то армію було б значно більше цифровізовано, у росіян була б менша перевага у дронах, та Україна отримала б значно більше міжнародної ІТ допомоги для армії.

Зауважимо, детективи НАБУ повідомили про підозру у заволодінні державними коштами у сумі понад 62 млн грн голові Держспецзв’язку, його заступнику та іншим службовим особам. У вчиненні злочинів підозрюються члени організованої групи загалом у складі шести осіб.

Я розумію, що більшості з вас назви різних ЦОВВ та ДП “Держспецкорупмонтаж” мало про що скажуть, але в політичному житті держави – все сильно інакше. Держспецзвʼязку (скорочено ДССЗЗІ) – це корупція (на мою думку). Ця структура була створена саме для цього ще задовго до Майдану. Вона не несе особливої відповідальності, але може пхати палиці в колеса і не давати цифровізуватися. Така собі кібернетична санепідемстанція, – пояснив колишній заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Дейнега наголосив, що це одна з небагатьох структур, яку з тих часів практично не було реформовано. Щобільше, з початком повномаштабної війни структура збільшила вплив і повноваження, фактично підімʼявши під себе всю тему кіберзахисту (військового і цивільного), а також дрони і фактично стала “гаманцем і руками” Мінцифри.

Десятки мільярдів гривень з держбюджету на “Армію дронів” цьогоріч і наступного року, а також 13 мільярдів з військового податку, який забрали з місцевих бюджетів, теж пішли чи скоро підуть сюди. Що закупалось і ціни є інформацією з обмеженим доступом. Але, за моїми даними, там є що розслідувати. І обсяги там значно більші, – поінформував він.

Засновник фонду зауважив, що бачив, що таке ДССЗЗІ до Майдану, додавши, що через десять років “практично нічого не змінилось”. За його словами, ця структура як була про папери, так і лишилась.

У своєму дописі Дейнега заявив, що на сьогодні ДССЗЗІ стала “спрутом, який заповнив усі шпарини з вакуумом влади, які тільки зміг”.

Далі ще кілька моїх дуже субʼєктивних і вкрай оціночних суджень: у ДССЗЗІ є своє лобі в парламенті і, зокрема, але не тільки, депутат Олександр Федієнко в комітеті Нацбезпеки, який тягнув вигідні їм закони, навіть коли проти були Міноборони та ЗСУ. У них є лобі в уряді у вигляді багатьох заступників Мінцифри. У них – доволі міцний ситуативний союз із СБУ. У них є лобі в Офісі президента у вигляді Михайла Федорова. І, якби не ІТ коаліція в Рамштайні, у них би була монополія на міжнародну допомогу у сферах ІТ та кібер.

Одначе, вважає він, це лише “верхівка айсберга”. Дейнега закликав розуміти, що голова цієї служби – “лише “Фунт”, якого легко замінять на іншого.

Водночас він зауважив: аби ситуація щодо корупції не повторювалася в майбутньому, потрібно вжити низку заходів та кроків, зокрема:

  • Повна незалежність Міноборони у сфері кіберзахисту від ДССЗЗІ. І передача ІТ сектору Міноборони права визначати вимоги до кіберзахисту систем ЗСУ;
  • Передача дронів у профільні міністерства (Мінстратегпром та Міноборони);
  • Повний перезапуск ДССЗЗІ, а не лише зміна кількох людей, вину яких змогли довести;
  • Створення системи антикорупційного громадського нагляду за ДССЗЗІ;
  • Зняття раз і назавжди з другого читання закону 8087, з яким я боровся з першого до останнього дня на посаді та який писали під керівництвом людей, яким сьогодні вручили підозри;
  • Глибокий і прискіпливий аудит закупівель для “Армії дронів”.

Але саме за цю позицію я свою посаду і втратив. За мої “субʼєктивні судження та неперевірену інформацією”. Та я радий, що хоча б цю справу замʼяти не змогли, – резюмував колишній заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Посол України у Сполучних Штатах Оксана Маркарова пояснила, чому президент України Володимир Зеленський скасував запланований виступ перед сенаторами США на таємному брифінгу.

В Україні триває 651-ша доба повномасштабного російського вторгнення. За цей час українські захисники знищили понад 335 тисяч російських військових.

Протягом минулої доби відбулося 97 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 4 ракетних та 104 авіаційних удари, здійснив 101 обстріл з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

Вночі 6 грудня російські окупанти атакували Україну 48 ударними безпілотниками типу “Shahed”. З них 41 було збито силами протиповітряної оборони.

30 листопада чотири турецькі винищувачі F-16 прибули на 86-ту авіабазу Борча в Румунії, щоб вперше взяти участь у розширеній місії НАТО з контролю за повітрям на півдні.