Систематичні викрадення та катування: Комісія ООН підтвердила воєнні злочини РФ в Україні

Джерело: звіт Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування щодо України

ООН звинуватила російські війська у злочинах проти людяності через систематичні викрадення та катування українців. Відповідна заява міститься у доповіді Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН, представленій у середу в Раді ООН з прав людини в Женеві.

Згідно з документом, значну кількість цивільних громадян затримали в районах, окупованих російськими військами, після чого депортували до Росії.

Росіяни неодноразово переміщували постраждалих до місць ув’язнення на тимчасово окупованих територіях України або примусово вивозили їх до Росії. У цих умовах люди знову ставали жертвами тяжких правопорушень та злочинів, включно з тортурами та сексуальним насильством. Багато хто зник безвісти на тривалий час, деякі з них загинули.

Комісія встановила, що “найжорстокіші форми тортур застосовувалися під час допитів, які найчастіше проводилися співробітниками Федеральної служби безпеки та Слідчого комітету Російської Федерації”.

Комісія зафіксувала збільшення випадків убивств та поранень українських військових, котрі опинилися в полоні або намагалися здатися, скоєних російськими збройними силами. Слідчим вдалося допитати солдат, які дезертирували з російської армії. Деякі з них повідомили, що отримували наказ не брати полонених, а розстрілювати їх. Це свідчить про існування скоординованої політики щодо таких дій.

Також Комісія задокументувала нові випадки зґвалтувань та сексуального насильства, котрі класифікуються як катування. Російська влада застосовувала сексуальне насильство та зґвалтування щодо ув’язнених жінок, а також утримувала їх у нелюдських умовах.

Голова Комісії Ерік Месе повідомив, що російська влада не надала інформацію про долю зниклих безвісти, через що сім’ї українських громадян опинилися в стані “болісної невизначеності”. За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, з початку війни зникли безвісти близько 50 000 осіб.

Посол Великої Британії при ООН Саймон Менлі заявив, що він “шокований масштабом жорстокого поводження із затриманими”.

Своєю чергою, Україна звернулася до Ради ООН з прав людини з проханням продовжити мандат Комісії, остаточне рішення з цього питання очікується у квітні.

Російське представництво в Женеві відмовилося коментувати доповідь, заявивши, що вона має “політизований та упереджений характер”.

Додамо, раніше Регіональний центр прав людини з відкритих джерел встановив місцезнаходження так званих “таборів перевиховання” в РФ для українських дітей з ТОТ. На сьогодні виявили 13 установ на окупованій території України, ще 18 — у Білорусі та 67 — у Росії.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.