Ситуація на окупованій ЗАЕС стає небезпечнішою – керівник «Енергоатома» Петро Котін
Джерело: “Енергоатом”
Виконувач обов’язків голови правління АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін заявив, що ситуація на тимчасово окупованій росіянами Запорізькій АЕС стає небезпечнішою.
Він зазначив, що, по-перше, російські загарбники мінують периметр станції, продовжують тримати важку техніку з боєкомплектом у турбінних залах і зброю – на дахах енергоблоків.
По-друге, на ЗАЕС виникла ще одна загроза: спливає дозволений виробником шестирічний термін перебування в реакторах ядерного палива, перші партії якого були завантажені ще 2017 року.
За словами керівника “Енергоатома”, подальша експлуатація такого палива порушує умови технічних специфікацій, визначених з урахуванням норм безпеки, і може призвести до руйнування цілісності паливних елементів та, як наслідок, до радіаційної аварії.
“Ніхто у світі раніше не перевищував встановлений виробниками шестирічний термін. Нікому не відомо, як поведе себе паливо за межами цього терміну”, – наголосив Петро Котін.
По-третє, росіяни вивели із ЗАЕС останній компетентний персонал “Енергоатома”, зокрема ліцензований. Відтак там немає фахівців, спроможних ухвалювати складні рішення, від яких залежить ядерна і радіаційна безпека.
Немає і персоналу, який може виконувати складні операції, повʼязані з безпекою. Завезені з Росії “фахівці” не мають ні компетенції, ні досвіду, адже сучасна Запорізька АЕС суттєво відрізняється від атомних електростанцій Росії.
“Цивілізований світ не може спокійно спостерігати, як через дії окупантів зростають небезпека та ядерні загрози на найбільшій атомній станції в Європі. Російського агресора треба змусити повернути Запорізьку АЕС Україні. Саме тому єдиним способом запобігти інциденту на станції є мирний план президента Володимира Зеленського в частині ядерної безпеки: повна демілітаризація й деокупація ЗАЕС та відновлення Україною контролю над нею”, – резюмував Петро Котін.
- Очільник Держатомрегулювання Олег Коріков заявив, що деградація ядерної та радіаційної безпеки на окупованій росіянами Запорізькій АЕС може набути лавиноподібного характеру.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко провів зустріч з делегацією МАГАТЕ на чолі з Рафаелем Гроссі й заявив, що з кожним днем російської окупації технічні проблеми на Запорізькій АЕС поглиблюються.
- Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі напередодні візиту очільника агентства на Запорізьку АЕС.
- Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі в середу, 7 лютого, прибув на Запорізьку АЕС.
Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.
Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.
В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.
Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.