Деградація ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС може набути лавиноподібного характеру

Джерело: Держатомрегулювання

Очільник Держатомрегулювання Олег Коріков заявив, що деградація ядерної та радіаційної безпеки на окупованій росіянами Запорізькій АЕС може набути лавиноподібного характеру.

На його думку, процеси деградації ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС (в умовах воєнної окупації, відсутності легітимного ліцензованого персоналу, регламентного обслуговування й ремонтів обладнання та систем, триваючих “експериментів” окупантів з почергового розігріву енергоблоків всупереч умовам ліцензії державного органу ядерного регулювання України) мають тенденцію до посилення і прискорення.

“Військове захоплення об’єкта мирного використання ядерної енергії – це шлях, який веде в глухий кут усю систему безпеки, що сформувалась у світі після аварій Чорнобиля і Фукусіми, принципи гуманітарного права і системи ООН. На моє переконання, під так званим “контролем” російських окупантів, про який вони заявляють в офіційних нотах і просять МАГАТЕ їх поширювати для країн-членів Агентства, ховається безлад і деградація на всіх рівнях: від системи управління, яка базується не на принципі відповідальності оператора ядерних установок, а на вказівках комісій з Москви, до технічного стану обладнання, який наближається до точки незворотності і деградація якого може набути лавиноподібного характеру”, – зазначив головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Також він додав, що сьогодні ЗАЕС з найпотужнішого виробника електроенергії в Європі перетворилася на об’єкт шантажу й знущання з принципів безпеки і виправданості.

За його словами, деградація ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС – це не лише загроза для України і сусідніх європейських країн, це застереження для тих країн, які у прагненні розвивати власні ядерні програми й далі роблять ставку на Російську Федерацію як найбільшого у світі постачальника ядерних технологій, за якими слідує не лише економічна експансія, але й системна залежність.

Олег Коріков наголосив, що єдиним варіантом повернути ядерну та радіаційну безпеку на ЗАЕС є її демілітаризація, деокупація і повернення контролю над атомною станцією легітимному власнику НАЕК “Енергоатом” і законному ядерному регулятору Держатомрегулювання України.

Вночі 2 березня російські окупанти завдали ударів безпілотниками по місту Харків, внаслідок чого спалахнула пожежа.

Україна може отримати перші снаряди протягом кількох тижнів в рамках чеської ініціативи із закупівлі 800 тисяч боєприпасів для України з-за меж ЄС, яку спільно фінансують різні держави.

Протягом дня, 1 березня, російські загарбники здійснили 28 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 157 вибухів. 

Протягом доби, 1 березня, на фронті відбулося 73 бойових зіткнення. Загалом ворог завдав 6 ракетних та 79 авіаційних ударів, здійснив 62 обстріли з РСЗВ по позиціях наших військ та населених пунктах. 

На записі із камер спостереження, оприлюдненому у соціальних мережах, зафіксовано момент, коли російська система протиповітряної оборони перекинулася на повороті у місті Сочі.