Танення льодовиків може спричинити хвилю вулканічних вивержень – дослідження

Джерело: The Guardian

Результати нового дослідження засвідчили, що танення льодовиків і крижаних покривів через кліматичну кризу може спричинити хвилю вибухових вивержень вулканів.

Згідно з дослідженням, проведеним в Чилі, втрата льоду послаблює тиск на підземні магматичні камери та робить виверження більш імовірними. Зокрема, такий процес спостерігався в Ісландії.

Глобальне потепління, викликане спалюванням викопного палива, призводить до танення крижаних покривів та льодовиків по всьому світу. За словами експертів, найбільший ризик відновлення вивержень вулканів існує у Західній Антарктиді, де під товстим шаром льоду лежать щонайменше 100 вулканів. Цей лід, найімовірніше, буде втрачено у найближчі десятиліття і століття через глобальне потепління.

При цьому вказано, що виверження вулканів можуть тимчасово охолодити планету, викидаючи в атмосферу частинки, що відбивають сонячне світло. Однак тривалі виверження можуть призвести до викиду в атмосферу значної кількості парникових газів, включаючи вуглекислий газ і метан. Це призведе до подальшого нагрівання планети і потенційно створить замкнене коло, в якому підвищення температури призведе до подальших вивержень і ще більшого глобального потепління.

Головний автор дослідження Пабло Морено-Єгер з Університету Вісконсину в Медісоні зазначив, що оскільки льодовики відступають через зміну клімату, можна припустити, що вулкани будуть вивергатися частіше, а виверження ставатимуть більш вибухонебезпечними.

Під час детальних досліджень одного з вулканів під назвою Мочо-Чошуенко команда науковців використала радіоізотопне датування для оцінки віку вулканічних порід, утворених до, під час і після останнього льодовикового періоду, коли Патагонський льодовиковий щит товщиною 1500 метрів покривав цю територію.

Згідно з результатами, товстий крижаний покрив придушив обсяг вивержень з 26 000 до 18 000 років тому, дозволивши великому резервуару магми накопичуватися на глибині 10-15 кілометрів під земною поверхнею. Після танення льоду приблизно 13 000 років тому тиск на магматичну камеру зменшився, гази у рідкій або розплавленій породі розширилися, і почалися вибухові виверження.

За словами Морено-Єгера, проведене дослідження припускає, що це явище не обмежується Ісландією, де спостерігається підвищена вулканічна активність, а може відбуватися також в Антарктиді.

“Інші континентальні регіони, такі як частини Північної Америки, Нової Зеландії та Росії, також потребують більш пильної наукової уваги”, – наголосив він.

Попередні дослідження засвідчили, що після останнього льодовикового періоду вулканічна активність у світі зросла у 2-6 разів, але чилійське дослідження стало одним із перших, яке показало, як це сталося.

Греція призупинила розгляд заявок на притулок для мігрантів, котрі прибувають із Північної Африки морем. Відповідне рішення уряд ухвалив на тлі різкого зростання кількості нелегальних прибуттів на острів Крит.

На Тернопільщині внаслідок зіткнення легковика з вантажівкою загинули четверо осіб. Трагедія сталася поблизу села Синява на трасі Тернопіль–Збараж–Ланівці.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Федеральна служба з ветеринарного та фітосанітарного нагляду Росії заборонила ввезення усіх видів молочної продукції від двох азербайджанських компаній – ТОВ “ALLBUY” і ТОВ “MILK PRODUCTS”.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.