The Telegraph: Що має зробити Зеленський, аби врятувати свою країну?

Джерело: The Telegraph

США тимчасово зупинили військову допомогу Україні. Якщо переговори в Саудівській Аравії не погіршать ситуацію, підтримка може відновитися, а разом із нею — і нові санкції проти Росії.

Європейські лідери висловили підтримку Україні після скандалу в Овальному кабінеті, однак, поки що — лише на словах. Хоча Європа має ресурси для допомоги Києву, її військова промисловість не встигає переозброїти Україну. На повноцінне нарощування оборонних потужностей їй знадобиться 3-4 роки — а стільки часу Україна не може вести самостійно війну. Росія вже зміцнює свої позиції та готується до нового масштабного наступу до кінця року.

Зеленський, який втратив підтримку США, тепер намагається заручитися підтримкою Європи. Проте цей альянс має свою ціну: Україна дедалі більше стає справою ЄС, а не самостійним гравцем. Вислів “жодних переговорів про Україну без України” втрачає сенс. На глобальному рівні ситуацію тепер визначають лідери Європи, а не Київ.

Франція вже запропонувала власний план миру, щоб представити його Трампу. Але чи погодиться він прийняти європейські ініціативи, якщо може висунути свої умови? Саме Трамп може запропонувати вирішальний договір, і саме його стратегія має шанс на успіх.

США заохочували Зеленського підписати угоду щодо українських корисних копалин як джерела фінансування військової допомоги. Попри це, Київ досі не має чіткої економічної стратегії щодо цього питання. Жоден міжнародний інвестбанк не розглядає можливість залучення коштів на основі цієї угоди.

З усім тим, Трамп хоче просувати цей план, щоб надіслати Росії чіткий сигнал: “Давати спокій Україні. Вона — мій партнер, і тут реалізуються масштабні бізнес-проєкти”. Ця угода могла б не лише зберегти життя українців, а й забезпечити економічне відновлення країни.

Саме Трамп поставив Україну в центр глобального бізнесу та інвестицій, наголошує автор. Проте Зеленський не зміг скористатися цим шансом і зіпсував відносини з Вашингтоном. Тепер його політичне майбутнє під питанням.

Для України настав критичний момент. Продовження війни вимагає не лише зброї, а й ефективного керівництва.

Найкращий шлях — створення уряду національної єдності, який зміцнить співпрацю з США, поверне підтримку Заходу та зможе вести переговори з позиції сили, — пише The Telegraph.

Зеленський міг би залишитися тимчасовим президентом до виборів, але голосування слід оголосити вже зараз, вважає автор – британський бізнесмен українського походження .

Якщо він піде добровільно, його запам’ятають як героя, який зробив усе заради країни, — додає він.

Автор зазначає, що сьогодні питання не лише про майбутнє Зеленського, а й про майбутнє України. Європа почала усвідомлювати, що має нарощувати оборонні можливості та брати активнішу участь у протистоянні з Росією. Тоді як Україна “має ухвалити рішення, яке забезпечить її виживання”.

Додамо, за даними американських посадовців, Трамп хоче, аби США отримали частку в українських ресурсах, але також вимагає змін у позиції президента Володимира Зеленського щодо мирних переговорів. Серед ключових вимог:

  • Готовність до поступок Росії, зокрема територіальних;
  • Рух у бік проведення виборів в Україні;
  • Розгляд питання про можливу відставку Зеленського.

Раніше повідомлляи, що офіційні представники адміністрації США на переговорах з українською делегацією в Саудівській Аравії планують визначити, чи готова Україна піти на поступки Росії для припинення війни.

Своєю чергою, європейські країни, зокрема Велика Британія та Франція, працюють над планом надання Україні гарантій безпеки, що є необхідною умовою для стабільного мирного договору. Однак, вони мають сумніви щодо того, чи буде Путін готовий до компромісу, зокрема щодо присутності західних миротворців в Україні.

Підписання угоди без безпекових гарантій для України може поставити під загрозу стабільність і безпеку Європи, – попереджають європейські посадовці.

Раніше Емманюель Макрон заявив, що Лондон й Париж пропонують встановити в Україні перемир’я на один місяць зокрема із забороною ударів по енергетичній інфраструктурі.

Своєю чергою, президент Чехії Петер Павел наголосив на необхідності сформувати “широку коаліцію” країн-союзниць з метою підтримки “справедливого миру в Україні”. Павел акцентував, що “мир” на умовах агресора є капітуляцією.

Тоді як Кір Стармер заявив, що Велика Британія та Франція працюватимуть спільно з Україною, щоб представити мирний план США. За словами прем’єра, після обговорень із Зеленським, Трампом і Макроном досягнуто домовленості про те, що Велика Британія разом із Францією та, “можливо, одним або двома іншими” країнами працюватимуть з Києвом, щоб зупинити війну. Далі цей мирний план представлять США.

Також Стармер заявив, що США мають надати гарантії безпеки у разі, якщо Європа погодиться розпочати в Україні миротворчу операцію. Він зазначив, що вважає своїм завданням виступити мостом між президентами України та США. При цьому глава британського уряду додав, що не вважає поведінку Зеленського у Вашингтоні неправильною. На думку Стармер, Дональд Трамп хоче бачити міцний мир в Україні, попри його риторику та ставлення до Зеленського.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.