Традицію приготування затірки на Донеччині внесли до нематеріальної культурної спадщини

Джерело: Мінкульт

Традицію приготування затірки у селі Крива Лука на Донеччині додали до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Сьогодні найвагоміша загроза для цього елемента нематеріальної культурної спадщини України – російська агресія. Адже носії елемента змушені втікати від війни. Внаслідок ворожих обстрілів село Крива Лука зазнало великих руйнувань.

Страва затірка готується в усіх родинах мешканців села Крива Лука та в місцях їхнього проживання – на інших територіях України й за кордоном. Як розповідають мешканці громади, цю страву споживають як у будень, так і на свята. Впродовж тривалого часу страва була основною у раціоні місцевих жителів.

Зображення: Мінкульт

Люди пам’ятають, як бабусі готували затірку взимку та сушили на печі. Чоловіки виїжджали в поле і їм на обід давали страву разом із маслом. Це спогади столітньої давнини, але дослідники-аматори вважають, що затірку готували набагато раніше. Чумаки брали її з собою в дорогу.

Процес приготування страви є тривалим. Спочатку потрібно приготувати тісто. Для цього зазвичай просіювали борошно, у яке по одному вбивали яйця. Потім додавали сіль, перемішували яйця з борошном. Коли тісто можна було “катати”, починали затирати. Для консистенції могли додавати трохи молока або води. Перетирали затірку десь пів години, до тієї миті, коли горошини з борошна мали однакову форму і розмір. Далі заготовлення розділялись. Одну частину сушили на печі чи в теплому та сухому місці для подальшого споживання, а другу варили.

Для приготування страви картоплю нарізають кубиками і варять в бульйоні або воді. Тим часом готується засмажка із сала, цибулі та моркви. Коли картопля майже готова, затірку висипають, все розмішують, варять 10 хвилин, додають засмажку. Під час подачі страви в тарілку кладуть шматочок масла. За бажанням додають мелений перець та зелень.

Смакують страву за спільним столом люди різного віку.

Відтепер громада має враховувати рекомендації Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП про охорону елемента.

Принц Гаррі та його дружина Меган Маркл знімають два майбутні шоу Netflix, які будуть зосереджені на кулінарії та чемпіонаті США з поло, повідомляє служба потокового передавання.

Президент США Джо Байден заявив, що Іран “рано чи пізно” нападе на Ізраїль й закликав не робити цього.

Репера Дрейка звільнили з судового процесу, порушеного через трагедію на фестивалі Astroworld, під час якого загинули 10 відвідувачів концерту.

Нардепка від партії “Слуга народу” Мар’яна Безугла заявила, що вважає виплати військовослужбовцям надмірними й додала, що “цінності не в грошах”.

Протягом дня, 12 квітня, російські війська здійснили 20 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 112 вибухів.