Трамп скасував Різдво? Китайські виробники прикрас заявили про відсутність замовлень зі США

Джерело: Reuters

Через різке зростання імпортних мит, американські рітейлери цьогоріч майже повністю зупинили закупівлі новорічних декорацій у Китаї, що ставить під загрозу святкове оздоблення у Сполучених Штатах і завдає удару по китайському експорту.

Виробники штучних ялинок та інших різдвяних товарів у Китаї заявляють, що на цей час зазвичай вже мали б отримати більшість замовлень зі США — основного ринку збуту. Проте через тарифну політику президента Дональда Трампа, яка вже призвела до зростання мит на китайський імпорт на 104% у 2024 році, жодного контракту так і не укладено.

Станом на зараз жоден із моїх американських клієнтів не зробив замовлення, — розповіла Цюнь Їн, власниця фабрики з виробництва штучних ялинок у місті Цзіньхуа. — Зазвичай до середини квітня всі угоди вже підписані. Але цього року… невідомо, чи взагалі щось буде.

США щорічно імпортують близько $4 мільярдів святкової продукції, 87% з яких надходить із Китаю. Водночас половину свого виробництва китайські фабрики спрямовують саме на американський ринок.

Якщо цього року американці захочуть придбати нові прикраси, їм доведеться заплатити суттєво дорожче — або зовсім залишитися без них. Це викликає тривогу як у китайських підприємців, так і в американських рітейлерів.

Один із моїх основних замовників щойно повідомив, що ставить на паузу контракт на 3 мільйони юанів. Я вже витратила 400 тисяч на матеріали, — розповіла ще одна підприємиця з Цзіньхуа Цзессіка Го. — Це боляче. Ми всі тримаємося на американських замовленнях.

Її фабрика площею понад 10 тисяч квадратних метрів зазвичай працевлаштовує до 200 працівників у пік сезону. Цього року вона не планує набирати додатковий персонал.

На фабриці Лю Суна в Шаосіні (приблизно 160 км від Цзіньхуа) частку збуту в США вже намагаються компенсувати постачаннями до Європи, Південно-Східної Азії та РФ, які нині формують 75% продажів. Підприємець сподівається витримати тиск, хоч і визнає: американський ринок залишається вкрай важливим.

У галузі прогнозують, що повна втрата ринку США завдасть серйозного удару по економіці Китаю, зменшивши зростання ВВП на 1–2%, спричиняючи дефляцію, скорочення робочих місць та посилення конкуренції на інших експортних ринках.

Втім, переорієнтація на інші країни буде складною і для американців. Другим за обсягом постачальником святкової продукції до США є Камбоджа, на імпорт з якої нещодавно також було запроваджено мито у 49%.

Перенесення виробництва до США — нереалістичне, — зазначає директорка Асоціації виробників штучних ялинок у США Джемі Ворнер. — Тут просто немає відповідної інфраструктури, технологій чи робочої сили. Більшість продукції, зокрема попередньо освітлені дерева, виготовляються виключно в Китаї.

Ворнер вважає, що галузь, яка має приносити радість, стала заручником геополітичного протистояння.

Ми не стратегічна галузь. Ми — про щастя і свято. І хочемо залишатися в цій сфері, — додала вона.

9 квітня Дональд Трамп оголосив про запровадження 90-денної паузи на нові торговельні мита, за винятком Китаю, для якого тарифи підвищуються до 125%.

Трамп повідомив, що “санкціонував 90-денну ПАУЗУ та суттєво знижений взаємний тариф протягом цього періоду на 10%, який також набуває чинності негайно”. Водночас глава Білого дому заявив, що тарифи на китайський імпорт зростають до 125%. Таким чином, він намагається посилити тиск на Пекін з метою повернення до переговорів.

Через відсутність поваги з боку Китаю до світових ринків, я підвищую мито, яке США стягує з Китаю, до 125%, з негайним набранням чинності. Сподіваюся, що в найближчому майбутньому Китай усвідомить, що дні обкрадання США та інших країн більше не є, ані стійкими, ані прийнятними, – заявив Трамп.

Раніше у Bloomberg зауважили, що Китай використовує рідкісноземельні метали як зброю в торговельній війні зі США, обмеживши їх експорт. Як розповіли у виданні, це рішення може суттєво вплинути на глобальні ланцюжки постачання високотехнологічної продукції ‒ від електромобілів до оборонної промисловості.

У відповідь на тарифи президента США Дональда Трампа Пекін заявив, що посилить контроль за експортом семи видів рідкісноземельних металів. Зокрема, йдеться про самарій, гадоліній, тербій, диспрозій, лютецій, скандій та ітрій.

Також Китай заявив, що не підкориться новим тарифним погрозам президента США Дональда Трампа.

Фрідріх Мерц не отримав більшість голосів під час першого голосування у нижній палаті Бундестагу щодо обирання його канцлером Німеччини, що потенційно відкладає його присягу.

Командувач військово-морських сил Туреччини адмірал Ерджумент Татліоглу повідомив, що будівництво атомних підводних човнів визначено однією з національних цілей країни.

Національна академія наук США (NAS) оголосила про приєднання 150 нових членів, серед яких дві українські науковиці – математикиня Марина Вязовська та кліматологиня Світлана Краковська.

Адміністрація президента США Дональда Трампа пообіцяла виплатити по 1000 доларів нелегальним мігрантам, які добровільно погодяться повернутись на батьківщину.

Військова контррозвідка Служби безпеки за сприяння Головнокомандувача Збройних Сил України затримала російського агента у зоні бойових дій на Харківщині. Ним виявився контрактник однієї із бригад ЗСУ, який працював на російську воєнну розвідку (ГРУ).