Трамп телефонував Мерцу, аби висловити невдоволення російськими атаками по Україні – WSJ

Джерело: The Wall Street Journal

За даними ЗМІ, президент США Дональд Трамп особисто телефонував канцлеру ФРН Фрідріху Мерцу, щоб висловити невдоволення тим, що Росія продовжує атакувати Україну.

Про це виданню повідомили два джерела, ознайомлені з ходом телефонної розмови Трампа та Мерца пізно ввечері 11 липня. Зазначається, що Трамп телефонував з мобільного телефона.

Джерела додали, що Мерц був здивований дзвінку, але швидко зрозумів, що американський лідер втрачає терпіння щодо Кремля. Трамп повідомив, що готовий прийняти пропозицію Мерца зроблену кількома днями раніше – аби Німеччина за свої кошти придбала для України американське озброєння.

14 липня Трамп заявив, що дає Росії 50 днів для досягнення миру та оголосив про допомогу озброєнням Україні, яку профінансують країни НАТО. Він також пригрозив РФ додатковими санкціями, якщо не буде вжито заходів для припинення війни.

Ці кроки стали результатом багатомісячної кампанії лідерів Європи, які не вірили, що Росія готова до перемовин і робили все, аби Трамп дав озброєння Україні.

Німеччина, Франція, Велика Британія та інші держави посилили співпрацю з урядом США, а високопосадовці відкрили конфіденційні канали зв’язку з головними посадовими особами Білого дому.

Згідно із заявами двох лідерів та фінських посадовців, президент Фінляндії Александер Стубб потоваришував із Трампом на турнірі з гольфу у Флориді. Мерц відвідав Трампа 5 червня в Білому домі, а потім розмовляв з ним майже щотижня, за словами німецьких посадовців.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте надсилав улесливі текстові повідомлення, а пізніше називав Трампа “татусем”, висловлюючи підтримку розчаруванню американського лідера Ізраїлем та Іраном та дотриманню угоди про припинення вогню між цими двома країнами.

Під час саміту НАТО в Нідерландах 25 червня держави-члени заявили, що витратять 5% свого ВВП на оборону, виконуючи давню вимогу Трампа. За кілька місяців до цього європейські лідери переконали президента України Володимира Зеленського безпосередньо взаємодіяти з Трампом і беззастережно погодитися на переговори з Путіним.

За лаштунками європейські лідери також розвивали стосунки з високопоставленими членами кабінету міністрів США, які, як вважається, мають симпатію до України, зокрема міністром фінансів Скоттом Бессентом та державним секретарем Марко Рубіо, а також з мережею проукраїнських законодавців-республіканців.

Віцеканцлер Німеччини Ларс Клінгбайль зустрівся з Бессентом, який заявив, що лобіюватиме Трампа як щодо санкцій, так і щодо зброї, повідомили німецькі посадовці. Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль спілкувався з Рубіо, за словами джерел, знайомих з конфіденційними переговорами.

“Ми робимо це у власних інтересах. США та Європа тепер разом. Це допоможе Україні захиститися від російської кампанії бомбового терору. Тільки таким чином тиск на Москву, щоб вона нарешті домовилась про мир”, – сказав Мерц у 15 липня.

Тим часом Трамп напередодні заявив, що США не планують надавати Україні ракети далекого радіуса дії в межах нового плану допомоги, і застеріг Київ від нападів на Москву. Його зауваження журналістам у Білому домі свідчили про те, що він продовжував свою тенденцію чергувати тиск то на Росію, то на Україну.

Раніше цього місяця Трамп порадив Зеленському перенести війну на Росію та запитав, чи зможе Київ вразити Москву та Санкт-Петербург, за словами високопоставленого українського чиновника, знайомого з розмовою.

Речниця Білого дому Каролін Лівітт запропонувала інше тлумачення розмови між двома лідерами 4 липня. Вона сказала, що Трамп “просто ставив питання, а не заохочував до подальших вбивств”.

Мерц легше ніж попередні німецькі лідери знаходив спільну мову з Трампом, сказали помічники Мерца. Одним із факторів була його здатність пообіцяти значне фінансування американської зброї після внесення змін до конституції Німеччини, які дозволили практично необмежені запозичення, чого його попередникам не вдалося досягти.

“Мерц знайшов правильний підхід, і тепер він може розмовляти з Трампом мобільним телефоном та займатися чековою дипломатією. На відміну від [президента Франції Еммануеля] Макрона та інших, він насправді може сказати правду”, – сказав Ніко Ланге, колишній високопоставлений чиновник оборони Німеччини.

Два помічники Мерца сказали, що, на їхню думку, найбільший успіх прийшов, коли Трамп відмовився від своєї рівновіддаленої позиції між Москвою та Києвом і чітко назвав Росію агресором у війні, а потім погодився відновити поставки зброї.

Це суттєвий зсув. Близько двох тижнів тому Пентагон заявив, що припинить постачання систем ППО Patriot та іншої високоточної зброї Україні. Почувши цю новину, Мерц попросив про дзвінок Трампу. Дзвінок відбувся 3 липня, Трамп телефонував з Овального кабінету, до нього приєднався міністр оборони Піт Хегсет.

“Я зателефонував, щоб привітати вас із Днем Незалежності та запропонувати угоду”, – сказав Мерц, за словами людей, знайомих з розмовою.

Пропозиція: Німеччина купить дві системи Patriot для України, тепер, коли США припинили їх експорт. Але Трамп, здається, не знав про рішення припинити поставки зброї.

“Піте, що відбувається?” – запитав він, за словами тих, хто знайомий з розмовою. Через кілька днів Пентагон змінив курс.

Під час розмови Трамп розкритикував Путіна за те, що він його провокує, хоча тоді він не зобов’язався продавати ці дві системи Німеччині.

Але 11 липня, побачивши ще більше жахливих кадрів з України, Трамп запропонував продати не дві, а п’ять систем Patriot у своєму імпровізованому дзвінку Мерцу. Німецький лідер одразу погодився, хоча, за словами людей, знайомих з його думкою, йому потрібно буде домовитися про фінансування з іншими європейськими лідерами.

Німеччина, ймовірно, надішле дві власні системи Patriot до України та замовить заміну у США вартістю близько 2 мільярдів доларів. Норвегія купить одну з систем, тоді як Рютте згадав Канаду, Данію та Фінляндію як інших потенційних учасників.

“Одне зрозуміло, і це також звернення до всіх інших європейських членів НАТО: ми всі повинні тепер відкрити свої гаманці”, – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус 14 липня під час візиту до США.

22-річна Юлія Яковенко з Новопавлівки на Дніпропетровщині представить Україну на чемпіонаті світу з ловлі коропа в Італії.

Мер Львова Андрій Садовий запропонував обміняти ексгумовані з радянського “Пагорба Слави” останки на українських захисників.

14 липня стартували зйомки серіалу “Гаррі Поттер” на студії Warner Bros. у Лівсдені, Велика Британія. Наступного дня телеканал HBO показав перші кадри з Ніком Фростом в ролі єгеря Гоґвортсу, викладача догляду за магічними істотами Рубеуса Геґріда.

Протягом минулої доби, 15 липня, на водоймах України загинуло 12 людей, зокрема одна дитина.

Тарас Кремінь прокоментував призначення Кабміном Олени Івановської на посаду Уповноваженої з захисту державної мови.