Трамп тимчасово відновив програму для відстеження українських дітей викрадених Росією

Джерело: The Washingtom Post

Президент США Дональд Трамп тимчасово скасував рішення про закриття американської ініціативи, яка фіксувала воєнні злочини РФ, зокрема масову депортацію дітей з України.

У виданні зазначають, що відновлення програми – рідкісна подія, яка послідувала після того, як WP опублікував статтю про долю ініціативи та занепокоєння законодавців США і християн-євангелістів щодо закриття програми.

Ініціатива США, відома як Conflict Observatory відстежувала масову депортацію до РФ дітей з тимчасово окупованих територій України. Інформацію про долю українських дітей збирали з супутникових фото, біометричних даних та інших цифрових кримінальних інструментів.

Завдяки ініціативі вдалось відкрити низку кримінальних справ проти РФ, зокрема завдяки інформації Conflict Observatory Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна.

Зазначається, що програму відновлять та фінансуватимуть ще шість тижнів. За цей час ті, хто займався відстеженням, повинні передати всю зібрану інформацію правоохоронному органу Євросоюзу для допомоги у переслідуванні злочинів в Україні та за її межами.

Коли адміністрація Трампа скасувала програму, Conflict Observatory заборонили передавати докази російських злочинів прокурорам, які розслідували кримінальні справи, зокрема обвинувачення МКС проти Путіна.

Серед інформації, яку зібрала Conflict Observatory, імена та місця перебування тисяч українських дітей, які зникли безвісти і можуть перебувати в Росії чи на тимчасово окупованих територіях.

Ініціатива Conflict Observatory, яку фінансував Держдеп США і очолювала Лабораторія гуманітарних досліджень Єльського університету потрапила під скорочення за вказівкою Пітера Марокко та Департаменту ефективності уряду (DOGE) очолюваного Ілоном Маском.

Але низка законодавців США – як демократів, так і республіканців – а також християни-євангелісти, переконали Білий дім змінити рішення і тимчасово відновити програму. Тепер ініціатори програми сподіваються, що Європа погодиться продовжити їм фінансування замість США.

Водночас конгресмен зі штату Огайо Грег Лендсман, який очолив лист з закликом відновити програму сподівається на повне відновлення роботи ініціативи.

“Припинення дії цього контракту ніколи не повинно було відбутись, але я вдячний, що держава змінила свою думку. Це свідчить, що двопартійний тиск змусив адміністрацію змінити курс, але цього недостатньо. Держава лише фінансує витрати на закриття і передачу (матеріалів) нашим європейським союзникам. Ми повинні лідирувати у цьому питанні, і я сподіваюсь, що Державний департамент зробить все можливе, щоб відновити провідну роль у пошуку цих дітей”.

Конгресмен також закликав адміністрацію Трампа зробити питання повернення українських дітей пріоритетним на перемовинах з РФ.

В іншому листі на підтримку ініціативи була представлена ​​двопартійна група законодавців, включаючи сенаторів Емі Клобучар (штат Міннесота), Чака Ґраслі (республікан Айова) і Тома Тілліса (республіка Північна Кароліна).

У коментарі WP Клобучар привітала тимчасове відновлення, але сказала, що адміністрація Трампа “має бути відданою цій місії в довгостроковій перспективі”.

Гален Кері, віцепрезидент зі зв’язків з урядом Національної асоціації євангелістів, організації, що базується в США також закликав Трампа відновити програму.

“Викрадення дітей зачіпає за живе, і я сподіваюсь, що це зможе пробути більше американців до жахів російського вторгнення та окупації частини України.

Господарський суд Києва ухвалив рішення, за яким НЕК “Укренерго” має виплатити 110 млн грн ТОВ “Одеська обласна енергопостачальна компанія” (“ООЕК”), а також компенсувати інфляційні втрати та 3% річних.

30 березня прем’єр-міністр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен заявив, що Сполучені Штати не зможуть встановити контроль над островом, відповідаючи на нещодавню заяву Дональда Трампа.

У США запланували масштабне скорочення цивільних співробітників Міністерства оборони США. Відповідно до раніше оголошеного рішення, під звільнення можуть потрапити від 5% до 8% персоналу, що еквівалентно 76 тисячам робочих місць.

Країни Балтії висловили занепокоєння щодо можливих наслідків перемир’я в Україні, вважаючи, що це призведе до зростання загрози з боку Росії. Міністри оборони Естонії та Литви заявили, що Москва використає паузу у війні для перекидання військ на північно-східний фланг НАТО та активного переозброєння.

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров задекларував доходи за 2024 рік на 1 млн 127 тис. 767 грн. Про це свідчать дані з його щорічної електронної декларації.