Трамп вже почав формувати зовнішню політику США щодо України та Ізраїля – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Переможець виборів президент США Дональд Трамп офіційно вступить на посаду лише у січні 2025 року, однак він вже зараз почав формувати свою зовнішню політику щодо України та Ізраїля.
Після виборів Трамп вже поспілкувався з главами України та Ізраїлю і очікується, що невдовзі він поспілкується і з російським президентом.
На думку одного з експосадовців адміністрації Трампа, новообраний президент отримає негайну перевагу завдяки уявленню про те, що він буде жорсткішим за Джо Байдена.
Відтак противники США можуть завчасно змінити свою поведінку. Деякі, остерігаючись відплати нової влади, будуть стриманішими, а інші спробують використати свій вплив, поки у Білому домі ще керує Байден.
Чи не найгостріше це відчувається щодо України. Під час передвиборчої кампанії Трамп обіцяв припинити російсько-українську війну ще до своєї інавгурації і Президент України Володимир Зеленський вже намагається встановити контакт з Трампом.
Зокрема Трамп та Зеленський вже поспілкувались телефоном, а під час їхньої розмови у кімнаті Трампа був присутній Ілон Маск, який неодноразово закликав до перемовин України та РФ, в межах яких Київ повинен відмовитись від окупованих територій.
Перемога Трампа “змінила українську риторику та планування у поглядах на перемовинах”, зауважила заступниця директора Євроазійського центру Атлантичної ради Шелбі Магід.
“Україна рухається у напрямку – знаючи, що Трамп переміг – визнання того, що перемовини – це реальність”, – зауважила вона.
Зеленський, у своєму дописі з привітанням Трампа у соцмережах, висловив сподівання, що вони зможуть діяти спільно для повернення миру і що Україна зацікавлена у розвитку партнерства у всіх сферах.
Привітав Дональда Трампа і Володимир Путні, заявивши, що готовий до перемовин з ним.
“Мені здається, заслуговує уваги те, що було сказано про бажання відновити відносини з Росією, допомогти покласти край українській кризі”, – сказав Путін.
Та чи не найбільше виграє від обрання Трампа Ізраїль. Біньямін Нетаньягу – давній соратник Трампа. Його стосунки з Байденом були напруженими, коли Білий дім наполягав на припинення війни у Газі.
Трамп вже дав зрозуміти, що дасть більше свободи вибору Ізраїлю, зокрема щодо атак по ядерних об’єктах Ірану.
Факт результату виборів сам по собі заспокоює деякі країни, які готувалися до будь-якого результату, але не могли або не бажали рухатися вперед, не знаючи, хто поведе США і в якому напрямку.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан спрогнозував, що Дональд Трамп припинить підтримку України під час свого другого президентського терміну.
- Попри те, що поразку демократів на президентських виборах в США багато хто сприймає як погану новину для України, звіт The Economist свідчить про те, що така зміна очільника Білого дому може бути й позитивною для України.
- За даними ЗМІ, Дональд Трамп розуміє, що не зможе змусити Україну піти на поступки Росії, не давши Києву нічого натомість.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 12 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 156 бойових зіткнень.
Російський президент Володимир Путін відмовився відвідувати саміт G20 у Бразилії 18-19 листопада, заявив російський посол Марат Бєрдиєв.
12 листопада міністр фінансів Сергій Марченко та глава зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо підписали Рамкову угоду щодо проєктів, котрі фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду. У межах угоди на 2025 рік заплановане надання кредитів на суму до 50 млн євро.
Колишній Головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний звернувся до британського парламенту, акцентувавши, що для України настав вирішальний момент у боротьбі за незалежність.
Європейський парламент проведе позачергове сесійне засідання 19 листопада до 1000 днів спротиву українського народу проти повномасштабної російської агресії, повідомила президентка ЄП Роберта Мецола.